«Аль-Каїда» знову обезголовлена: до чого призведе ліквідація її лідера

"Аль-Каїда" знову обезголовлена: до чого призведе ліквідація її лідера

Фото: Служба моніторингу САЙТУ/роздатковий матеріал через REUTERS

Сполучені Штати ліквідували лідера терористичної організації «Аль-Каїда» Аймана аз-Завахірі, який перебував у столиці Афганістану – Кабулі. Як повідомляє CNN, він переховувався у родичів і був вбитий в результаті «точного авіаудару» з використанням двох ракет Hellfire. Удар був санкціонований Байденом після кількох тижнів зустрічей із його кабінетом та ключовими радниками. Ніхто з членів сім’ї терориста не постраждав, немає жертв і серед цивільних.

Президент США Джо Байден підтвердив вбивство лідера терористичної організації «Аль-Каїда».

— У суботу за моєю вказівкою США успішно виконали удар дроном у Кабулі, в Афганістані, вбивши еміра «Аль-Каїди» Аймана аз-Завахірі. Правосуддя відбулося. Цього лідера більше немає. Люди у всьому світі більше не мають боятися цього злого вбивцю. США продовжують демонструвати рішучість і здатність убезпечити американців від тих, хто хоче завдати їм шкоди. Сьогодні ми знову чітко заявляємо: хоч би скільки часу це не зайняло, де б ви не ховалися, якщо ви є загрозою для наших людей, США вас знайдуть і ліквідують, — сказав американський президент у своєму відеозверненні з цього приводу.

Вбили на балконі будинку

Удар американського безпілотника став результатом ретельного секретного планування президента США Джо Байдена та вузького кола його старших радників.

Як повідомляє CNN з посиланням на високопосадовця адміністрації Байдена, розвідка США помітила Завахірі на конспіративній квартирі в Кабулі. На той час американська спецслужба вже кілька місяців знала про мережу, яка підтримує лідера терористів в афганській столиці, і встановила особи його дружини, дочки та її дітей.

Жінки використовували хитрощі, щоб ніхто не міг простежити їх до місцезнаходження Завахірі. Сам терорист не залишав це місце після свого прибуття. За кілька місяців спецслужба США встановила закономірності того, що відбувається у будинку. Зокрема, Завахірі періодично надовго виходив на балкон.

Щоб убити терориста та уникнути жертв, співробітники американської розвідки навіть побудували та привезли до Білого дому для огляду президентом Байденом масштабну модель будинку Завахірі. Після того як американський президент санкціонував ліквідацію, дві ракети Hellfire були випущені по балкону конспіративної квартири у Кабулі.

"Аль-Каїда" знову обезголовлена: до чого призведе ліквідація її лідера

"Аль-Каїда" знову обезголовлена: до чого призведе ліквідація її лідера

Айман аз-Завахірі був особистим лікарем Усами бен Ладена, а потім став його наступником. Фото: Hamid Mir/Editor/Ausaf Newspaper for Daily Dawn/Handout via REUTERS

Талібан приховував терориста

У правлячому в Афганістані русі «Талібан» назвали операцію США порушенням міжнародних принципів.

— Такі дії є повторенням невдалого досвіду останніх 20 років і суперечать інтересам США, Афганістану та всього регіону, — сказав речник «Талібану» Забіхуллах Муджахид.

При цьому залишається незрозумілим, чи таліби надали притулок Завахірі після захоплення ними влади в Афганістані у серпні 2021 року. У Білому домі заявили, що вищі посадовці «Талібану» знали про те, що лідер «Аль-Каїди» ховається в Кабулі.

Високопоставлене джерело адміністрації Байдена стверджує, що аз-Завахірі вбили у будинку помічника Сіраджуддіна Хаккані – польового командира руху «Талібан».

Американці вважають, що присутність Завахірі в афганській столиці була очевидним порушенням угоди 2020 року. Відповідно до нього таліби погодилися не дозволяти «Аль-Каїді» чи будь-якому іншому екстремістському угрупованню діяти в районах, що знаходяться під їх контролем.

Держсекретар США Ентоні Блінкен вже звинуватив «Талібан» у тому, що рух укривав у Кабулі лідера «Аль-Каїди», що стало грубим порушенням раніше досягнутих угод.

Навчався у російських спецслужб

Айман аз-Завахірі раніше був єгипетським лікарем-хірургом. У 1996 році він відвідав Чечню та Дагестан, де представляв себя як лікар Абдуллах Імам Мохаммед Амін. Після в’їзду на дагестанську територію він був заарештований і провів п’ять місяців у в’язниці міста Махачкали в очікуванні суду. У квітні 1997 року його засудили до шести місяців ув’язнення, але через місяць  відпустили. Олександр Литвиненко та Борис Березовський стверджували, що під час тогочасного свого відвідування Дагестану аз-Завахірі пройшов піврічне навчання на його території під керівництвом співробітників російської служби держбезпеки.

Він також був особистим лікарем Усами бен Ладена і після його смерті став його наступником. Як один із лідерів «Аль-Каїди», він був причетний до координації атаки 11 вересня 2001 року, під час якої чотири цивільні літаки були захоплені і врізалися у вежі-близнюки Світового торгового центру в Нью-Йорку, Пентагон біля Вашингтона та поле в Пенсільванії, вбивши майже 3000 людей. Державний департамент США пропонував винагороду у розмірі до 25 млн доларів за інформацію, яка веде безпосередньо до затримання Завахірі.

Завахірі також керував іншими актами насильства, у тому числі терактом смертника на військово-морському есмінці USS Cole в Адені у жовтні 2000 року, внаслідок якого загинули 17 американських моряків, та нападами на посольства США у Кенії й Танзанії у 1998 році, внаслідок яких загинули 223 особи.

«Аль-Каїда» була символом, а не реальною силою

Через кілька днів після смерті бен Ладена у 2012 році радник президента США з національної безпеки Томас Донілон заявив, що друга людина в «Аль-Каїді» Айман аз-Завахірі не має того ж впливу, який мав бен Ладен. За словами радника, він і «поруч не стоїть з Усамою бен Ладеном».

Тим не менш «Радіо Свобода» повідомляє, що вбивство Аймана аз-Завахірі, який був об’єктом переслідування протягом 21 року, є великим політичним успіхом для президента Байдена. Він показав, що переслідування терористів не має терміну давності.

— Відколи 11 років тому Сполучені Штати помстилися бен Ладену, Завахірі став лідером «Аль-Каїди». Я дав обіцянку американському народу, що ми продовжуватимемо проводити ефективні контртерористичні операції в Афганістані та за його межами. Ми саме це зробили. Наразі правосуддя перемогло, і цього лідера терористів більше немає, — заявив сам Байден.

Думка експерта

Ілля Куса, експерт Українського інституту майбутнього та спеціаліст з Близького Сходу:

— Вбивство аз-Завахірі навряд чи матиме серйозний вплив та наслідки на Близькому Сході. «Аль-Каїда» вже давно не та й втратила свій вплив у середовищі терористів. На неї більше орієнтуються як на символ, ніж на реальну силу. А ось на відносини США із талібами це може вплинути. Те, що Завахірі вбили у Кабулі й в будинку людини з руху «Талібан», може кинути на них тінь. Це показало, що таліби всупереч домовленостям із США так і не розірвали зв’язки з терористами. Окрім цього, це пас американської опозиції – республіканцям, які казали, що талібам довіряти не можна. Але навіть це навряд чи розвалить угоди американців із талібами. У Білому домі не збираються повертатися до Афганістану. Але відносини можуть зіпсуватись.

Світові ЗМІ

BBC:

— США оголосили його смерть перемогою, особливо після хаотичного виведення військ з Афганістану минулого року. Але Завахірі мав відносно невеликий вплив, оскільки нові групи та рухи, такі як Ісламська держава, ставали все більш впливовими. Новий лідер «Аль-Каїди», безперечно, з’явиться, але він, ймовірно, матиме навіть менший вплив, ніж його попередник.

Aljazeera:

— Це серйозний удар по «Аль-Каїді». Але це означає, що за останній рік, після приходу до влади талібів, терористи стали почуватися набагато комфортніше в Афганістані.

CBS news:

— Хоча аз-Завахірі не такий відомий, як Усама бен Ладен, він вважався справжнім архітектором найстрашніших терористичних атак в історії США 11 вересня 2001 року. Протягом багатьох років він був відомий як людина № 2 в «Аль-Каїді», аналітики кажуть, що він дійсно був мозком операції.

Financial Times:

– Союзники Вашингтона також високо оцінили операцію. «Наші американські союзники виконали важку роботу професійно, — заявив Річард Мур, голова британської МІ-6. — Кульмінація довгих спільних зусиль після 11 вересня щодо усунення загрози, що походить від Завахірі — людини, відповідальної зі своїм отруйним кредо за смерть стількох людей за останні три десятиліття».

Джерело