Коли Росія порушує Женевські конвенції, Червоний Хрест лише фіксує – омбудсмен


Коли Росія порушує Женевські конвенції, Червоний Хрест лише фіксує – омбудсмен

Дмитро Лубінець (скриншот відео каналу Рада)

Міжнародні організації постійно отримують від Росії відмови у доступі до українських військовополонених та захоплених росіянами цивільних, але нічого у зв’язку з цим не роблять. Про це заявив в інтерв’ю Голосу Америки уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Читайте нас у Telegram: тільки важливі та перевірені новини

Лубінець нагадав, що «кожна сторона конфлікту зобов’язана надавати доступ (до військовополонених. – Прим. ред.) для моніторингу Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Доступ до місць утримання, як їх лікують, чи дають їм воду, чи забезпечують не рідше ніж раз на місяць листування з рідними, якщо триває судовий процес – чи допускають адвокатів. Також обов’язково повідомляти, якщо військовополонений переводиться з одного місця утримання до іншого».

Омбудсмен заявив, що всі ці зобов’язання Росія порушує, але міжнародні організації нічого у зв’язку з цим не роблять.

«Міжнародний Комітет Червоного Хреста просто фіксує, що їх не пускають – і все. Їх допускає українська сторона, але їх не допускає російська сторона. І далі реакції – жодної», – каже він.

Така сама ситуація з гуманітарними групами ООН, стверджує Лубінець.

«Коли, наприклад, я отримую інформацію, що вони створюють якусь додаткову місію, яка допомагатиме громадянам України, це викликає у мене лише скептичну усмішку. Тому що в нас уже є чотири місії ООН: постійна моніторингова місія ООН в Україні, моніторингова місія зі збору доказів воєнних злочинів на території України, місія з подій в Оленівці та місія щодо ситуації на Запорізької АЕС… Скільки ще місій потрібно створити, щоб переконатися, що все це не діє на Російську Федерацію?» – ставить він риторичне запитання.

Лубінець сказав, що не може розповідати про те, як здійснюється комунікація української сторони з росіянами з питань військовополонених, але зазначив, що, попри всі проблеми, обміни все-таки відбуваються, хоча і «не так багато, як хотілося б».

  • 28 червня Україна повернула з полону 17 людей.
  • 28 липня Верховна Рада проголосувала за звільнення від покарання військовополонених РФ, які йдуть на обмін.
  • 18 серпня у ГУР підтвердили, що Україна має достатньо полонених окупантів для обмінів із Росією.
  • 2 вересня на Донеччині відбувся обмін військовополоненими між Україною та Росією: додому повернулися 14 українських захисників.

Джерело