Захід про шість місяців війни: час переломної третьої фази

Захід про шість місяців війни: час переломної третьої фази

Фото: t.me/generalstaff_ua

Ось уже півроку в нашій країні триває війна із російськими окупантами. Це притому, що у Росії були впевнені, що вдасться захопити нас за кілька днів. Натомість т.зв. «спецоперація» Росії зайняла півроку. У світі наразі оцінюють результати піврічної війни в Україні. «КП в Україні» з’ясовувала, яких висновків дійшли західні спецслужби та експерти.

Бліцкриг не вдався

Так, британська військова розвідка (Defence Intelligence (DI) вважає, що за півроку своєї агресивної війни Росія не досягла більшості своїх цілей, натомість послабила свої дипломатичні, економічні позиції та стан армії порівняно із ситуацією перед вторгненням.

— З 2014 року Путін мав намір поєднанням сили та дипломатії примусу збільшити і зміцнити вплив РФ на Україну та втручатися у її суверенні справи. Півроку тому Росія розпочала повномасштабне вторгнення з метою скинути уряд та окупувати більшу частину країни, — йдеться у звіті британської розвідки.

Зокрема, аналітики Defence Intelligence зазначають в огляді, що у російському керівництві почали розуміти, що початкові задуми не вдаються, і змістили фокус на скромніші завдання на сході та півдні України.

— Наступ на Донбасі просувається з мінімальним прогресом, і Росія очікує на масштабну контратаку України. РФ страждає від нестачі боєприпасів, транспорту та особового складу. Моральний дух у багатьох підрозділах низький, стан армії суттєво погіршився. Дипломатичний вплив Росії зменшився, а довгострокові економічні перспективи — невтішні. Після шести місяців війна виявилася для РФ вартісною і завдала стратегічних збитків, — підсумовує розвідка Британії.

А Інститут вивчення війни (ISW) назвав напрямки, на яких ведуться найактивніші бойові дії, а також ті, які є пріоритетними для росіян у війні проти України.

Окупанти та українські захисники ведуть активні бойові дії за такими напрямками: місто Харків та північно-східна частина Харківської області по лінії Ізюм – Слов’янськ; Сіверсько-Лисичанський район; Бахмут; район міст Авдіївка – Донецьк; південь України.

Ці диспозиції свідчать, що Москва надає перевагу просуванню своїх військ навколо Бахмута і, можливо, у Сіверськ.

Підтримка України на Заході зменшується

Агентство Bloomberg також дійшло висновку, що початковий російський бліцкриг провалився, поступившись місцем повільній війні на виснаження, яка триває на півдні та сході України.

Але водночас поганим сигналом для Києва є те, що, на думку Bloomberg, громадська підтримка України на Заході тим більше скорочуватиметься, чим довше триватиме війна. Особливо на західні суспільства тиснутимуть власні проблеми, зокрема зростання цін. Опитування, проведене у 10 країнах Європи у травні, показало, що 42% респондентів вважають, що їхні уряди надто багато уваги приділяють Україні. Вони хотіли б, щоб влада їхніх країн більше займалася проблемами всередині своїх країн.

Півднем поступилися росіянам через близькість Криму

Експерт Школи передових міжнародних досліджень Університету Джона Хопкінса Гел Брандс вважає, що війна в Україні входить у третю фазу, яка може виявитися вирішальною. Першою була російська спроба бліцкригу. Друга – початок битви за Донбас. Третя ж фаза, на думку Брандса, має відзначитись українським контрнаступом на півдні. Якщо Києву вдасться повернути контроль над значною територією, час буде на його боці. Це матиме як психологічний, і тактичний вплив.

А ось військовий аналітик Гудзонівського інституту Річард Вайц відзначає успіхи росіян на півдні України. На його думку, вони стали можливими через близькість Криму, який Росія перетворила на військову базу.

— На мій погляд, початковий успіх, досягнутий російською армією у наступі на півдні України, внаслідок якого було захоплено Херсон, став можливим завдяки кільком чинникам. Можливо, найголовнішим був тактичний прорахунок української армії, яка не знищила міст через Дніпро. До цього можна додати близькість Криму, перетвореного Росією на велику військову базу, звідки угрупованню російських військ було порівняно просто зробити кидок на Херсон. З останніх повідомлень в американській пресі з посиланням на американські розвідслужби випливає, що Росія розраховувала на дуже швидке захоплення головних міст на сході країни і явно не була готова до потужної оборони, з якою вона зіткнулася біля Києва, Харкова та інших міст, – цитує слова Вайца «Радіо «Свобода».

На його думку, наразі на фронті склалася патова ситуація. Українська армія поки що не поспішає з наступом і зробила акцент на операціях з метою ослаблення російських позицій у Криму та на ударах по об’єктах у російських тилах.

— Ми поки що твердо не знаємо, є у Києва реальні плани наступу чи заяви робляться з метою дезінформації. У свою чергу багато хто чекає на поновлення наступу російських військ на сході України або атаки на Харків, — прогнозує Вайц.

Джерело