Закон про укриття в кожній будівлі: наскільки подорожчає житло

Закон про укриття в кожній будівлі: наскільки подорожчає житло

Фото: Прилепа Олександр / УНІАН

Володимир Зеленський підписав закон, згідно з яким забудовники зобов’язані проєктувати і споруджувати укриття в кожній новій будівлі. Як це рішення в майбутньому вплине на ціну квартир та на які сховища можна розраховувати? Про це «КП в Україні» поговорила з декількома столичними будівельними компаніями.

Укриття — поняття широке

Головне питання: якими мають бути ці сховища на практиці? Зразу з’ясувалось – закон трактує це поняття досить широко.

— В нормативному сенсі – це не зовсім класичні бомбосховища, будувати які зараз недоцільно, тому що довго і дорого, — роз’яснюють нам в девелоперській компанії по реалізації проєктів нерухомості KAN Development. — Швидше це можуть бути захисні укриття в підземних поверхах з обов’язковою вентиляцією, електрикою, генератором для продукування енергії, окремим виходом та санітарно-технічною зоною у вигляді туалетів з умивальниками. У разі відсутності підвалу чи підземного паркінгу під укриття шукається простір всередині житлового кварталу. Ним може стати приміщення на першому поверсі, яке обов’язково слід укріпити додатковим армуванням та облаштувати хорошою системою фільтрації повітря, щоб уникнути потрапляння ззовні радіаційного пилу, біологічних аерозолів і отруйних речовин.

З цим згоден і наш другий співрозмовник — комерційний директор будівельної компанії «Атлант» Олександр Павлов:

— Хороший підземний паркінг може бути також тимчасовим сховищем. Він знаходиться внизу, тож там і найкраще армування, і найтовстіші стіни.

Для хорошого забудовника зробити безпечні зони не складно.

— Суто технічно сховище може бути і всередині будівлі. Наприклад, під’їзд повністю монолітного будинку, де буде витримано правило двох стін. Але все одно краще мати сховища внизу, на випадок, якщо якась частина будівлі зруйнується. Також треба пам’ятати, що можуть виникати пожежі і задимлення, — додав Олександр.

А от зробити умовне сховище у кожній квартирі, на думку Павлова, майже неможливо. Та і коштуватиме це дуже великих грошей. Складно і дорого реалізувати і класичне бомбосховище на випадок ядерного удару.

Житло подорожчає на 10%

Якщо мова зайшла про ціну – то як наявність сховища вплине на вартість квартир? На думку компаній-забудовників, облаштування захисних споруд не сильно вплине на собівартість будівництва.

— Такі приміщення «їсти не просять», не варто їх сприймати як марну витрату ресурсів, перепону на шляху запуску житлових комплексів чи бажання держави зарегулювати девелоперів. По суті, це багатофункціональні приміщення, які у мирний час можна використовувати під господарські, культурні та побутові потреби. Приміром, паркінги, кафе, міні-кінотеатри, музичні студії тощо. Це важливо з точки зору цілей сталого розвитку, — вважають в KAN Development. — Не варто забувати, що захисна споруда — не високотехнологічний режимний об’єкт, швидше — об’єкт з посиленим укріпленням та облаштованими зручностями.

Схожу думку має і столична компанія-забудовник «Київміськбуд»:

— Наявність сховищ може збільшити вартість будівництва десь до 10%. Всі витрати будуть закладені в ціну квадратного метра.

Подібної ж думки щодо ціни і віцепрезидент Національної спілки архітекторів Сергій Буравченко.

— Подорожчання квадратного метра можливе до 10%. Але якщо встановлювати спеціальне обладнання на зразок штучної вентиляції, то ціна може зрости на 15%, — каже Сергій Буравченко. — З іншого боку, укриття – це приміщення подвійного використання. Тож, коли немає військових дій, вони будуть експлуатуватися для цивільних потреб. Це нормальні приміщення. Я думаю, коли ми робимо цокольні приміщення і підземні, мешканці лише виграють. Бо частину витрат на інженерні мережі бере на себе комерційне підприємство. Насправді, якщо робити точні економічні підрахунки, то у підсумку ті 10% перетворяться і на 5%.

Але якщо це класичне бомбосховище, то нижнє перекриття має бути достатньо міцним. Його треба робити не просто з плит, а бомбостійких матеріалів.

— Якщо так, то вартість квадратного метра зросте до 20%. Але так поки що не робили. Щоб потужні авіаційні бомби навіть не пробивали сховище, справа не тільки в тому, яке укриття, а й в якості нижнього перекриття. Воно має бути стійким. Але навіть дуже стійкі укриття, коли, наприклад, обстрілювали «Азовсталь», мали окремі проломи, — каже архітектор.

Отже, на його думку, спеціальні, особливо міцні укриття потрібні на атомних електростанціях, стратегічно важливих заводах і т. д.

Закон про укриття в кожній будівлі: наскільки подорожчає житло

Закон про укриття в кожній будівлі: наскільки подорожчає житло

26 лютого в будинок на вулиці Лобановського в Києві влучив російський снаряд. Фото: pravda.com.ua

Якими повинні бути сучасні будинки

Стандартом для сучасного будівництва вище 5 поверхів стають будинки з монолітним каркасом.

— Я спостерігаю за будинком у Києві на вулиці Лобановського. Там трохи вище середнього поверху знесли кілька колон. Але верхні поверхи не завалилися. З точки зору збереження конструкції, вона має непогані показники. В той час коли в Бородянці при прямому попаданні зносило цілі секції, — відмічає Сергій Буравченко.

До 5 поверхів слід будувати з цегли, керамічних та шлакоблоків. Щоб будівля була надійною, роблять монолітні пояси – прихований каркас.

— Вище 9 поверхів — виключно каркасні будинки. Але враховуючи сьогоднішні показники, бажано б робити і каркасні починаючи з 5 поверхів, — говорить архітектор.

Які будинки витримують вибухи?

— Ми абсолютно не контролюємо, що стається з панельним будинком. Навіть якщо він вистояв. Ми не знаємо, як роз’єдналися зварні вузли. Наука ще не вивчила це питання, — говорить наш співрозмовник. — А монолітні конструкції легше вивчати. Якщо при обстеженні немає якихось пошкоджень, то вже це означає, що все нормально, можна жити далі. Тут немає зварних узлів, прихованих з’єднань. Якщо замонолічені конструкції, якщо бетон не тріснув, то теж все нормально. В сучасних умовах це достатньо надійна технологія.

Джерело