26 млрд збитків екології Чернігівщини від обстрілів РФ: як їх рахують та чи реальна виплата екологічних репарацій?

За інформацією: Суспільне Чернігів.

Згорілий «Епіцентр» на околиці Чернігова та дим від горіння. Суспільне Чернігів

28 лютого 2022 року внаслідок російського обстрілу зайнявся будівельний гіпермаркет "Епіцентр" на околиці Чернігова. Стовп чорного диму було видно з різних куточків міста, горіло понад 22 тисячі м2 території. За місяць після деблокади Чернігова, у травні 2022 року, згорілий гіпермаркет дослідили фахівці Держекоінспекції, щоб порахувати збитки, завдані екології. За їх підрахунками, в атмосферу потрапили 17 небезпечних для людини хімічних речовин, а загальна сума збитків становить понад вісім мільйонів гривень. На той час це був перший в Україні розрахунок збитків забруднення атмосферному повітрю за методикою Міндовкілля.

Чи можна вважати знищення "Епіцентру" екологічним злочином армії РФ? Як проводять підрахунки завданих довкіллю збитків і яка існує їх класифікація? Коли Україна зможе отримати відшкодування за завдані екології збитки та як речовини? Про це далі у матеріалі Ксенії Рекун.

Загальна сума збитків екології на Чернігівщині

Наразі збитки, які завдали російські обстріли екології Чернігівщини складають майже 26 мільярдів гривень. Про це повідомив начальник державної екологічної інспекції (ДЕІ, — ред.) в області Сергій Жук.

За його словами, щоб підрахувати суму збитків вдавалися до спеціальних методик. Їх почали розробляти у Міндовкіллі вже після початку повномасштабного вторгнення.

"Бо такої ж війни до цього не було і досвіду, відповідно, теж. У нас є середні коефіцієнти розрахунку забруднення. Але, чим більший об'єкт, тим більша площа ураження. І так само є коефіцієнти на площу та на час горіння. Може горіти добу й більше, як "Епіцентр". Якщо є об'єкт, де було паливо, там застосовується інша методика. Там використовується не площа, а тоннаж умовної речовини. При згорянні тонни виділяється певна кількість речовин. Це все множиться і видається цифра в грошах".

Сергій Жук, начальник державної екологічної інспекції в Чернігівській області. Держекоінспекція в Чернігівській області

Збитки, завдані екології від війни, розділені на ті, які нанесені землі, повітрю, ґрунтам та воді, розповів Жук.

"Така структура в екології, вона зрозуміла і так вона розраховується. Відповідно є й відділи, які займаються своїм природним ресурсом".

Обстріл "Епіцентру"

Щодо пожежі "Епіцентру" в Чернігові, то тут збитки рахували за понаднормовий викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, пояснили в екоінспекції.

За словами начальника відділу державного екологічного нагляду, поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Ігоря Михайлова, потрапити на "Епіцентр" одразу після обстрілу їм не вдалося, а керівництва компанії на той час фізично не було у Чернігові.

"Нам знадобилось багато зусиль для того, щоб зв'язатися з керівництвом компанії в Києві. Тільки в травні 2022 року ми розпочали роботу над об'єктом. В цьому випадку методика була на розрахунок шкоди по трьох напрямках горіння: нафтопродуктів, лісів, будівель та приміщень. Ми визначили питомі показники викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Там був набір із 17 небезпечних речовин".

Ігор Михайлов, начальник відділу державного екологічного нагляду, поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Держекоінспекція в Чернігівській області

Фахівець пояснює, що у кожній з цих речовин, які потрапили в атмосферу, є своя маса. Найбільше в повітря потрапило діоксиду вуглецю — 1 797 тонн та діоксиду азоту — 729 кілограмів.

Які саме шкідливі речовини потрапили в атмосферу, визначали за стандартною методикою, визначеною раніше європейськими колегами, яка не потребує вимірювань.

"Вже є сталий склад хімічних елементів. Які речовини при горінні на певній площі або кількості нафтопродуктів чи лісу викидається в атмосферу. Тільки варіюється час горіння, і це впливає на коефіцієнти, за якими ми рахуємо. Варіюється також, яка це подія. Може бути звичайна побутова пожежа, там одні коефіцієнти або пожежа під час збройної агресії — інші. Саме в другому випадку є найбільший коефіцієнт забруднення довкілля".

Згорілий «Епіцентр» на околиці Чернігова. Весна, 2022-й рік. Держекоінспекція в Чернігівській області

За словами Михайлова, Держекоінспекція в Чернігівській області була лідером в Україні з опанування методик, які розробило Міндовкілля. А розрахунок збитків від пожежі "Епіцентру" в Чернігові був першим подібним в Україні.

"Ми своєчасно вивчили дані методики, опанували їх і користуємося ними. Всі матеріали, розрахунки, які ми проводимо, своєчасно передаємо в Чернігівську обласну прокуратуру для того, щоб вони там формували й доєднували це до кримінальних справ проти РФ".

Що таке екоцид та який він вплив має на людину

Екоцид — це масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів, а також вчинення інших дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу, — йдеться у статті №441 Кримінального кодексу України

Начальник відділу розслідувань воєнних злочинів проти довкілля Офісу Генерального прокурора Владислав Ігнатенко додав: винним в екоциді загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі.

"Це один із найскладніших з точки зору доказування злочинів, оскільки його визначення характеризують поняття, які на сьогоднішній день не визначені законодавством. Це такі поняття, як «масовість», «отруєння», «екологічна катастрофа». В той же час, фіксуючи наслідки воєнних дій ми використовуємо міжнародні договори або міжнародне гуманітарне право (так зване право збройних конфліктів) якими встановлені правила ведення війни і якими, зокрема, передбачено, які дії є їх грубим порушенням. Тобто воєнними злочинами проти довкілля. Характеристики таких воєнних злочинів проти довкілля, передбачених міжнародним гуманітарним правом в сукупності із українським законодавством дає юридичні підстави для притягнення до відповідальності за вчинення на території України «екоциду»".

У відповідь на запит Суспільного в Чернігівській обласній прокуратурі повідомили, що пожежа "Епіцентру" внаслідок російського обстрілу розслідується не за статтею "екоцид", а за статтею №438 ККУ (порушення законів та звичаїв війни, — ред.). Оскільки, за їх інформацією, "спричинення екологічної шкоди російськими військами, за відсутності ознак екоциду, є порушення норм міжнародного гуманітарного права".

Згорілі автівки біля «Епіцентру» на околицях Чернігова, 2022-й рік. Держекоінспекція в Чернігівській області

Водночас в Офісі Генпрокурора у відповідь на запит Суспільного зазначили, що станом на 19 серпня 2024 року до єдиного реєстру досудових розслідувань взагалі не вносили будь-які відомості про вчинення екоциду на Чернігівщині.

"На сьогодні відсутні відомості, які б свідчили про вчинення екоциду на території Чернігівської області за весь період збройної агресії".

Чому не всі збитки завдані екології під час війни слідство вважає екоцидом Владислав Ігнатенко пояснив так:

"До повноважень Держекоінспекції віднесено здійснення розрахунків шкоди та збитків завданих навколишньому природному середовищу у зв’язку зі збройною агресією. Тобто за кожен факт заподіяння такої шкоди. Однак, не кожен факт заподіяння шкоди довкіллю під час збройного конфлікту є воєнним злочином, а тим більше не кожен такий факт можна визначити як екоцид. Воєнним злочином проти довкілля згідно норм міжнародного гуманітарного права, є тільки грубе порушення його норм, та не кожне таке грубе порушення буде відповідати елементам необхідним для кваліфікації дій, як екоцид. Наявні розрахунки ДЕІ з фактами обстрілів та завданню шкоди довкіллю долучаються до кримінальних проваджень розпочатих за статтею 438 КК України по яким в подальшому призначаються експертизи для підтвердження отриманих розрахунків".

Владислав Ігнатенко, начальник відділу розслідувань воєнних злочинів проти довкілля Офісу Генерального прокурора. maidanmuseum.org

"Враховуючи, що збройний конфлікт в Україні має міжнародний характер, оцінка завданих збитків, шкоди навколишньому природному середовищу та доведення вини осіб у цьому в окремих випадках будуть встановлюватися міжнародними судовими установами на підставі зібраних доказів. Українськими судами також здійснюється розгляд справ про воєнні злочини, в тому числі проти довкілля" — сказав начальник відділу розслідувань воєнних злочинів проти довкілля Офісу Генерального прокурора.

За інформацією Чернігівської обласної прокуратури, наразі в судах не розглядаються подібні справи щодо Чернігівщини.

Які наслідки для людини

Чернігівський еколог Юрій Карпенко пояснив як пожежа "Епіцентру" могла вплинути на здоров’я чернігівців.

"Гази, які виділялись під час пожежі та перевищували ГДК (гранично допустиму норму, — ред.), мають вплив на психоемоційний стан людини. Це викликає хронічну втому, знижує працездатність, спричиняє нудоту, головні болі та втрату свідомості. Також вони мають канцерогенну дію,Здатність викликати злоякісні пухлини. токсичний вплив на дихальну систему".

Юрій Карпенко, чернігівський еколог. Суспільне Чернігів

"Жителі Бобровиці дихали тоді тим димом, весь Чернігів дихав. Плюс випили води, яка також забруднюється. Наше здоров'я в будь-якому випадку погіршилось. Виміряти це важко, бо можна виміряти тільки те, що заміряли на старті. Але не було такого способу на початку повномасштабної війни", — додає Сергій Жук.

Саме тому, розповідає начальник держекоінспекції, якщо ми порахуємо ці збитки екології, а РФ теоретично відшкодує їх, то на Чернігівщині ці кошти можна буде використати для покращення екологічної ситуації.

"У нас є екологічний фонд. Він складає близько 15 мільйонів гривень в рік. І тому, якби нам вдалось виграти хоча б десятину від загальної суми збитків екології, а це понад 25 мільярдів гривень — було б все одно в рази більше, ніж екологічний фонд всієї області. Ці кошти ми могли б використати на побудову сонячної електростанції чи вітряної. Розподілити на громади, щоб вони виконали модернізації водоканалів, теплової генерації та закупили інше сучасне обладнання, яке використовує Європа та Америка".

Як проводяться дослідження

Всі дослідження і всі розрахунки щодо збитків екології під час війни роблять на місці, тобто в Чернігові, розповів Сергій Жук.

"Наша лабораторія повністю акредитована на всі ті речовини, які ми маємо. Є декілька способів роботи, коли треба дослідити об'єкт після влучання снаряда або ракети. Один з них – це залучення екоінспекції в рамках кримінального провадження. Коли порушена кримінальна справа, то екологічну інспекцію залучають для оцінки, в тому числі й екологічних збитків".

Лабораторія Держекоінспекції в Чернігові. Суспільне Чернігів

Проте на практиці цей метод майже не використовують через те, що він займає багато часу, говорить начальник обласної екоінспекції.

"В рамках кримінального провадження спочатку розбираються з ліквідацією. Далі — це безпека розмінування, осколки. І в цей час підключаються служби прибирання і так далі. І тому, якби ми чекали, поки все це очистять, то нам вже там робити б майже нічого було. Тому ми маємо право виїхати за спеціальним алгоритмом, який був розроблений в рамках застосунку «ЕкоЗагроза». Цей екозастосунок дозволяє будь-якій людині внести відомості в спеціальну електронну базу і повідомити про будь-який екологічний злочин. Він спрацьовує на всю Україну, далі розподіляється по областях. Отримавши таке електронне звернення ми маємо право виїжджати на об'єкт і здійснювати забір проб, заміри, фотографії. При одній умові, що нас туди допустять або військові, або ДСНС. Потім робимо дослідження, розрахунок і направляємо результати в прокуратуру для долучення до матеріалів справи".

Лабораторія Держекоінспекції в Чернігові. Суспільне Чернігів

Для таких виїздів спеціалісти екоінспекції повинні мати спеціальні допуски. За словами Сергія Жука, кількість спеціалістів залежить від складності об'єкта.

Як розповіла керівниця відділу інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції Ольга Шедько, найбільше внаслідок обстрілів забруднюється ґрунт. Його аналіз проводять в лабораторії. Зазвичай він триває впродовж двох тижнів. Вона додає: до повномасштабного вторгнення з подібними видами забруднення не стикалися, тому перші місяці було складно проводити дослідження.

"Ми шукали інформацію у відкритих джерелах. Дійсно, це дуже важко визначити, що ти можеш, що не можеш. Ми розуміли, що, наприклад, багато піротехнічних сумішей містить нітрофенол, нітрогліцерин, тротил. Тому ми досліджували азотну групу. Якщо це розливи паливно-мастильних матеріалів, то це також вилив технічних рідин, це також дуже шкідливо. Плюс, коли відбувається руйнація військової чи броньованої техніки, це вилив кислот, який може міститися в акумуляторах", — додала фахівчиня.

Ольга Шедько, керівниця відділу інструментально-лабораторного контролю Держекоінспекції. Суспільне Чернігів

Чи чекати Україні екологічних репарацій

Наразі створений Реєстр збитків для України, який запрацював з 2 квітня 2024 року в Гаазі. У березні 2024 року Реєстр відкрив свій офіс у Києві та розпочав прийом заяв у категорії пошкодження або знищення житлової нерухомості та ряду інших категорій.

В майбутньому очікується можливість прийому заяв ще по ряду категорій збитків, серед яких і шкода завдана навколишньому природному середовищу та природним ресурсам, розмінуванням та очищенням від нерозірваних боєприпасів, — йдеться на офіційному сайті Реєстру.

"Враховуючи, що збройний конфлікт в Україні має міжнародний характер, оцінка завданих збитків, шкоди навколишньому природному середовищу та доведення вини осіб у цьому будуть встановлюватися міжнародними судовими установами на підставі зібраних доказів. За результатами здійснення та підтвердження таких збитків буде прийняте рішення щодо можливого відшкодування і відновлення постраждалих територій й довкілля", — повідомили в Генпрокуратурі

Згорілий «Епіцентр» на околиці Чернігова. Літо, 2022-й рік. Суспільне Чернігів

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у коментарі Суспільному зазначило, що з виплат репарацій існує міжнародно-правова основа щодо війни в Україні та міжнародної відповідальності Росії за ведення агресивної війни. А як найкраще досягти цього, залежить від зацікавлених сторін і ступеня підтримки України та жертв війни з боку міжнародної спільноти.

Для цього в лютому 2024 року міжнародна робоча група високого рівня опублікувала Екологічний договір для України: Зелене майбутнє. В ньому — рекомендації із зеленого відновлення та відповідальності за завдану агресією РФ екологічну шкоду.

"Це – 50 рекомендацій для України та світової спільноти, які втілюють уніфікований підхід до оцінки впливу російської війни в Україні на довкілля".

Цей документ акцентує увагу на трьох завданнях:

  • Оцінка збитків довкіллю, яких завдала і завдає РФ на території України.
  • Покарання за вчинення цих злочинів.
  • Відновлення природи й усунення завданої шкоди.
  • План з виконання екологічного договору містить 66 заходів. Виконати їх планують до 2027 року, зазначили в Міндовкілля. Для його виконання планують залучити 28 міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, установ та організацій України.

    Що далі

    У відповідь на інформаційний запит компанія "Епіцентр" зазначила, що кримінальне провадження щодо пожежі в їхньому торговельному центрі в Чернігові перебуває на стадії досудового розслідування.

    Також в "Епіцентрі" зазначили, що вони не зверталися до суду і не подавали заяву до Реєстру збитків, завданих РФ проти України, щодо шкоди навколишньому природному середовищу.

    Наразі мережа торговельних центрів "Епіцентр" відбудовує зруйновані заклади по всій Україні. Зокрема, і на околицях Чернігова.

    Його відбудову планують завершити до кінця листопада 2024 року.

    Новости Украины