За інформацією: Суспільне Чернівці.
Заступник міського голови Василь Зазуляк. Фото: Суспільне Чернівці
У Чернівцях завершують демонтаж обваленого будинку на Руській, 6. На його місці планують звести нову будівлю. Для цього зробили 3D-модель фасаду, щоб було можливо відтворити збережені елементи будинку. Щодо вигляду нової будівлі у майбутньому планують провести архітектурний конкурс.
Який вигляд може мати нова будівля на Руській, 6 та яка ситуація з іншими аварійними будинками в центрі міста — читайте в інтервʼю Суспільне Чернівці з заступником міського голови Василем Зазуляком.
– Яка наразі ситуація з демонтажем обваленого будинку на вулиці Руській, 6?
– Роботи з демонтажу завершуються. Сподіваюся, вже найближчими днями зможемо відновити рух громадського транспорту, бо зараз це велика проблема, особливо для людей, які живуть у мікрорайоні "Гравітон", та рухаються у тому напрямку.
Крім демонтажу, потрібно буде вивезти будівельне сміття. Також ми плануємо встановити огорожу, бо там ще залишився підвальний поверх. Ми не плануємо його демонтовувати.
"Можливо, він знадобиться під час нового будівництва, якщо ухвалять про це рішення, й залишиться як певний історичний артефакт".
Будинок на вулиці Руській, 6 є прибудовою до будинку №8, тому вони мають спільну сходову клітку та стіну. Потрібно буде замурувати отвір й задекорувати його будівельною сіткою.
– Чи є небезпека для сусіднього будинку на Руській, 8 через обвал?
– Немає. Там потрібно замурувати отвори. Люди, яких тимчасово розмістили в готелі, зможуть повернутися до своїх домівок.
– На демонтаж аварійного будинку виділили 7 мільйонів гривень. Чому така вартість?
– Це попередні розрахунки будівельних організацій, які під час обвалу виїхали на місце. Передбачалося, що буде багато ручної праці. За останньою інформацією, разом із вивозом сміття та облаштуванням паркану, уся робота вартуватиме понад 3 мільйони гривень.
– У чому складність демонтажу?
– Це небезпечні роботи. На верхніх поверхах фактично по черзі розбирали перекриття. Досить складні роботи були та велика вартість механізмів. Все це можна буде подивитися, бо буде договір, й можна буде перевірити все в актах.
– Що буде з цеглою, яку розібрали?
– Ми утворили комісію, яка розпочала роботу. Також було засідання науково-консультативної ради при управлінні охорони культурної спадщини.
"Рада визнала недоцільним збереження цієї будівлі, навіть якби було можливо зберегти два перші поверхи. На мою думку, перші два поверхи та металева огорожа на третьому поверсі мали якусь цінність. Рада сказала, що декор не є унікальним, але рекомендувала його зберегти. Підрядник зберіг ці елементи та балкон. Їх, а також вцілілу цеглу, передали МіськШепу".
Балкон будинку на вулиці Руській, 6. Фото: Facebook/Antonina German
Крім цього, ми відсканували фасад будівлі. Зробили тривимірну модель, бо дискутували: має бути архітектурний конкурс на абсолютно нову будівлю чи конкурс на збереження елементів другого поверху та балкону на третьому. Вважаю, що це можливо й не буде суперечити умовам Віденського меморандуму, який забороняє наслідувати історичні стилі та робити “під старіну”.
"Фактично цінні елементи, які були тій будівлі притаманні, ми б хотіли відновити. Або зберегти та встановити їх по-новому, щоб був певний зв'язок з тим минулим, яке ми з вами так всі любимо".
– Коли орієнтовно розпочнеться нове будівництво?
– Це буде складний процес, бо треба ухвалювати рішення: проводити конкурс чи ні. Робоча комісія рекомендуватиме відкритий архітектурний конкурс, бо це – серце міста. З іншого боку, є Віденський меморандум, яким заборонено наслідувати стилі. А загальна думка така, що "давайте нічого не чіпати".
"Але відверто, у нас орієнтовно 80% будівель не мають цінності. Йдеться не про пам'ятки архітектури, а про ті, які просто мають гарний фасад. Треба, напевно, втручатися. Дуже добре, що у 2000-х роках спільнота відстояла можливість їх зберегти, бо ми б отримали таке, як у Києві, де за пам'ятками архітектури постали величезні монстри".
Ми зберегли середмістя, але потрібно усіма силами зберігати будинки, які мають певну цінність. Також потрібно думати про регенерацію кварталів: що потрібно зносити старі будівлі, навіть, якщо їм сто років, але їхній зовнішній вигляд не має цінності. Тим паче, що ці приміщення всередині абсолютно нефункціональні й непристосовані до умов XXI століття.
– Чернівчани побоюються, що на місці демонтованого будинку може з'явитися сучасна будівля зі скла та бетону. Чи це буде споруда, яка гармоніюватиме із сусідніми будинками?
– Поділяю цю стурбованість, тому бачу конкурс, у якому візьме участь якомога більше кваліфікованих архітекторів.
"Це не має бути дисгармонійна забудова. Однозначно, це має бути будівля висотою у три-чотири поверхи. У фасаді мають домінувати матеріали, які притаманні цій вулиці. Без псевдоісторизму, але й щоб не дисонувало й не вибивалося із контексту".
– Новозбудована будівля буде у комунальній власності?
– Наразі складно сказати. Власники мали б розуміти, що тут мала б бути частка їхнього фінансування. Ми раніше говорили, що будинок аварійний й може у будь-який момент обвалитися. Ми подавали на них до суду, тому вони зрозуміли, що ситуація серйозна, й погодилися на відселення. Потім ми позов відкликали.
"Тобто мешканці однієї квартири, яка не була у власності, зараз проживають у маневровому фонді міста. Інші – живуть у родичів, але переїдуть. У нас є комунальна квартира на вулиці Університетській".
Після демонтажу ми проведемо відкритий архітектурний конкурс. Коли оберемо переможця, то проведемо інвестиційний конкурс й визначимо умови.
Читати ще
Читати ще «У реєстрі пам’яток — помилково». Стало відомо, чи зберігатимуть частину обваленого будинку на Руській, 6 у Чернівцях
– Деякі будинки в історичному центрі міста – цінні не лише для їхніх власників, але й для всіх чернівчан. Через брак фінансування чи грошей у мешканців, місто втрачає цінну забудову. Як цьому зарадити?
У місті є програма співфінансування. Якщо потрібно відновити пам'ятку архітектури, то мешканцям потрібно зібрати тільки 10% від вартості робіт. Вважаю, що це не шалені гроші, які неможливо зібрати. Але й розумію економічну ситуацію в країні.
"Але які є варіанти? Є 100% приватної власності, й ми коштом платників податків окремим людям виділяємо 90% грошей на їхнє майно. І ці люди після реставраційних робіт зможуть продати майно за великі гроші. Фактично докапіталізовуємо майно за рахунок податків, тому мені здається, що це прийнятні умови".
Також ми реставруємо щонайменше десяток будівель, які у найгіршому стані. Це переважно будинки, які підпорядковані управлінням освіти, охорони здоров'я та культури. Концентруємося на комунальній власності, враховуючи можливості фінансування. Якби була ініціатива від людей, то знайшли б гроші на співфінансування пам'яток архітектури приватної власності.
– Чи зверталися мешканці щодо співфінансування ремонту їхніх будинків?
– Був інтерес, але це тривалий процес. Проєктування потребує значно більше часу, ніж звичайні роботи з капітального ремонту будівель, які не є пам'ятками. Напрацювання були, але наразі ми не отримали жодної заявки. Ми розуміємо, що ці роботи вартують мільйонів гривень.
Були випадки, коли будинки реставрували за гроші власників перших поверхів, які більше економічно спроможні. Це декілька об'єктів на вулиці Кобилянської. Щодо пам'яток архітектури, то, якщо ми бачимо перші комерційні поверхи, намагаємося спілкуватися з власниками. Але розуміємо, що й підприємцям зараз нелегко. Не всі погоджуються платити частку за людей, які живуть поверхами вище.
– Чи можливі якісь пільги або розтермінування, яке могло б полегшити мешканцями сплату своєї частки?
– Ми говорили вже навіть з управителями будинків. Була ідея, щоб вони сплачували цих 10%, а потім впродовж 5-10 років люди повертали їм цю суму з якимось відсотком, але це вже не наша взаємодія й ми не можемо диктувати управителям, як вести діалог з власниками будинків.
"Така ідея від нас була, й десь працювала. Але знову ж таки, можливо конкретній людині це не на часі. Але на прикладі будинку на вулиці Руській бачимо, що це в нас завжди на часі".
– Скільки у Чернівцях є аварійних будинків?
– Якщо не помиляюся, то близько сотні. Припускаю, може бути більше, бо потрібно постійно проводити обстеження. Зараз є розпорядження, щоб позапланово обстежити будинки, першочергово – пам'ятки архітектури.
"Можливо виявиться, що якісь будинки матимуть статус аварійних, то будемо реагувати на ці питання. Критичних ситуацій не пригадаю, але завжди є питання з карнизами, які в неналежному стані, через стан дахів та зливних систем може тинькування сипатися".
Якщо аварійні будівлі у комунальній власності, а в нас таких вистачає, то в принципі простіше провести протиаварійні роботи. Люди мають туди доступ, потрібно просто ухвалити рішення.
Щодо приватної власності, то треба спілкуватися з управителями та мешканцями. Вирішувати хоча б найбільш проблемні моменти.
Читати ще
Читати ще У центрі Чернівців планують обстежити історичні будинки: визначатимуть, чи є аварійні
Читати ще У Чернівцях понад 90 будинків аварійні та під загрозою обвалу. Чи звертаються мешканці щодо відселення