За інформацією: Суспільне Чернігів.
Олена Кресс. Facebook/Олена Кресс
Що потрібно для дистанційних шкіл на прикордонні
Так само закриття шкіл може відбуватися й в інших прикордонних громадах Чернігівщини. Згідно з наказом МОН, основними формами навчання в Україні мають стати очна та змішана. Дистанційна ж форма допускається у випадку, якщо у школі на кожен рік навчання є клас з як мінімум 20 учнями.
У самій Семенівці, яка менш ніж за 10 кілометрів від кордону з РФ, є три школи, говорить Кресс. Навчання офлайн або у змішаній формі тут заборонені. Продовжувати працювати дистанційно школам громади не дозволяє нововведення міністерства, зокрема мінімальна кількість учнів у дистанційних класах.
"Ми не зможемо забезпечити у повному об'ємі мінімальну наповнюваність класів — не менше 20 учнів. Тому вони всі, звичайно, підуть на зупинку роботи", — каже Кресс.
Директорка Семенівської школи №3 Ліана Лозовська каже, що в її закладі навчається близько 130 учнів, 50 з яких є внутрішньо переміщеними особами.
Директорка Семенівської школи №3 Ліана Лозовська. Суспільне Чернігів"У мене тільки два класи по 20 діток є, а в середньому наповнюваність на рівні 13-15. Вони (Міністерство освіти і науки, — ред.) багато говорять, якщо не буде 20 учнів, то ми не зможемо певні якісь навички дітям давати, але це абсурд. Це зовсім не про освіту, це про економію коштів держави, але не про якість освіти".
Зі слів Олени Кресс, якщо норми наказу ухвалять, то 800 учнів громади муситимуть перевести в інші школи поза межами громади, без роботи залишаться 120 педагогів і пів сотні людей персоналу, що обслуговує заклад. В тому числі 31 вчитель школи №3.
Також вона відзначає той факт, що тепер діти будуть довше без реального контакту з вчителями, що може вплинути якість навчання учнів.
"Школи всі працювали в дистанційній формі, бо є заборона на перебування дітей на території закладів освіти. Батьки, вчителі, діти, влада об'єдналися, самоорганізувалися, знайшли локації, в яких зустрічалися з дітьми для освітніх послуг. Це могло бути вдома у вчителя, бо маленький клас вчитель може прийняти в себе вдома і провести урок, два, три, це за їхнім вибором. А тепер цього не буде. Через рік, якщо ми закриємо школи всі й залишимо одну, це явище просто зникне".
На кого спрямований наказ МОН про "школу офлайн"
За словами експерта з питань освіти Асоціації міст України Михайла Гончара, цей наказ націлений на покращення умов освіти для трьох категорій дітей:
- Діти, які мають статус внутрішньопереміщених осіб і проживають в інших регіонах України.
- Діти, які не мають доступу до очної освіти.
- Діти, які перебувають на тимчасово окупованих територіях і навчаються онлайн.
Михайло Гончар. З особистого архіву Михайла Гончара"Дистанційна освіта – це те, що допомогло нам зберегти систему освіти під час пандемії та початку вторгнення. Але зараз це не може бути довгостроковою стратегією держави. Як показують результати дослідження PISA-2022, підлітки відстають від потрібного рівня знань щонайменше на два роки", — зазначили у пресслужбі МОН.
Михайло Гончар пояснює, що для якісної освіти потрібна повноцінна денна форма навчання, але у поєднанні з дистанційною.
"Для цього потрібне укриття, а це вже проблемна історія. Тому що, є значна кількість закладів освіти, де їх немає, або вони не забезпечують належну безпеку, яка має бути особлива в прикордонних громадах. І питання, чи готові батьки відпускати дітей в такі школи, коли періодично відбуваються ракетні, артилерійські обстріли громад. Сьогодні МОН, на жаль, не хоче бачити об'єктивну реальність — неможливість посадити дітей за парти. Зрозуміло, що є діти, які мають статус ВПО і перебувають в громаді, і навчаються очно або умовно змішано. Але в чому нюанс? Наслідком проведення цього наказу в будь-якій формі буде скорочення освітньої мережі й, відповідно, скорочення кількості вчителів. Особливо це буде стосуватися громад у прифронтовій зоні, зокрема на Чернігівщині", — додав Гончар.
Що буде з вчителями після зупинки роботи шкіл
Зі слів Олени Кресс, вчителів у разі зупинки роботи шкіл на прикордонні немає куди переводити, адже всюди вже є класи, але з мінімальним наповненням учнями.
"Річ у тім, що не збільшується навчальне навантаження і жодна зі шкіл, яка б залишилася, вона не зможе прийняти ту кількість вчителів, які втратять роботу".
У МОН для таких вчителів пропонують створити кадровий резерв, у якому вони зможуть отримувати середню зарплату.
"Вчитель отримуватиме середню зарплату, яку розраховуватимуть для кожного окремо. Також вчитель повинен буде пройти спеціальне навчання. З резерву вчителі можуть перейти в іншу школу, де є вакансії, або мати гарантоване місце роботи на деокупованій території".
Михайло Гончар щодо створення кадрового резерву для вчителів каже:
"Це копійчані гроші. Це чотири-п'ять тисяч гривень. Відповідно, вчителі шукатимуть кращої долі й не обов'язково в Україні. Ми втрачаємо цінний педагогічний ресурс, за який ми боролися на початку війни, щоб люди не йшли на колаборацію на тимчасово окупованих територіях. Щоб люди залишалися вірними українському прапору. А що ж ми робимо? Під різними формами намагаємося позбавитися цих людей, тому що не вистачає на них фінансового ресурсу".
У шкіл є навчальний рік для підготовки та реалізації нововведень
Тетяна Жаркова. Суспільне Чернігів
Тетяна Жаркова мама чотирьох учнів Семенівської школи так коментує можливі нововведення:
"Звісно, краще, щоб діти наживо спілкувались з учителем, але, на жаль, у нас немає такої змоги. А возити дітей кудись, вибачте, за 10 кілометрів по таких дорогах, коли не знаєш, куди і коли може прилетіти…".
Електронна петиція щодо скасування наказу Міносвіти № 850 набрала необхідну кількість підписів. Наказ був відкликаний. Друга версія наказу, розповідає Олена Кресс, суттєво не відрізняється і так само передбачає зупинення роботи більшості шкіл громади.
"Друга версія наказу, який вже пронумерований і ухвалений міністерством №1112, вона містить пункт, що якщо громада не може виконати умову не менше 20 учнів, і відкрити клас, тоді за рішенням обласної адміністрації мають дозволити організувати роботу дистанційно в одній зі шкіл громади".
На запит Суспільного про зупинку роботи шкіл у Семенівській громаді у Міносвіти відповіли письмово:
"Повноцінне впровадження змін відбудеться з 1 вересня 2025 року. З 1 вересня 2024 року розпочнуться поетапні зміни. Це означає, що ті області, громади, хто потребує більше часу, додаткового консультування і супроводу в питаннях змін, має для цього навчальний рік. Це саме стосується і сімей з дітьми шкільного віку. Орієнтуючись на зміни, які повноцінно будуть запроваджені з 1 вересня 2025 року, можна вже готуватись до них, але при цьому на цей навчальний рік продовжити навчання в тих же закладах освіти за тою ж формою, за якою навчались до цього".
Наразі в Україні триває збір підписів під петицією "Про недопущення ухвалення наказу Міносвіти зі змінами". За два тижні вона зібрала 18,5 тисяч голосів з 25 тисяч необхідних.
Читати ще
Читати ще Чотири ліцеї та 23 гімназії: у Чернігові перепрофілювали заклади освіти, школу №19 поки залишили
Читати ще Долю школи №19 у Чернігові вирішуватимуть на найближчій сесії міськради: що відомо та які аргументи