За інформацією: Суспільне Полтава.
Суспільне Полтава
Алею Героїв на Затуринському кладовищі біля Полтави зможуть почати облаштовувати після того, як допрацьований проєкт пройде державну експертизу. Про це Суспільному розповів головний інженер комунального підприємства «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування» Дмитро Фоменко. Тільки після цих процедур гроші на облаштування зможуть спрямувати із бюджету громади.
"Я дружина героя, це мій чоловік, який був похований на Затуринському кладовищі, Ковальов Іван", — розповідає дружина загиблого військового Юлія Рябуха.
Дружина військового, який похований на Затуринському кладовищі. Суспільне Полтава
Юлія Рябуха 1,5 роки приходить на могилу свого чоловіка, який загинув 24 лютого 2022-го.
"Ми завжди сюди приходимо як з болем, так і зі світлими почуттями, тому що тут поховані наші рідні, але для інших ми теж хотіли би, щоб це місце виглядало належним чином, але головне, щоб це був ще й належний догляд за цим місцем", — каже дружина загиблого військового Юлія Рябуха.
Який вигляд матиме Алея Героїв та скільки на це потрібно грошей
На окремому секторі кладовища у селі Затурине, що біля Полтави, планують облаштувати Алею Героїв із однаковими надгробними пам’ятниками. Проєкт меморіального комплексу почали робити восени 2022-го. Його вартість – 260 тисяч гривень. Наприкінці квітня 2023-го за 70 тисяч гривень замовили його корегування. Усі гроші – з бюджету Полтавської громади, каже керівник пресслужби Полтавської міської ради Олександр Дедюхін.
Кладовище у селі Затурине, де планують облаштувати Алею Героїв. Суспільне Полтава
"Це повністю готовий проєкт для того, щоб реалізовувати вже будівництво пам’ятників. Це загальносвітова норма – пам’ятники на військових кладовищах мають бути однотипними. Для того, щоб не було розбіжності. Це всі наші захисники, всі воїни, і пам’ятники мають бути однотипними", — розповідає Олександр Дедюхін.
Попередній проєкт Алеї Героїв, який надіслали на доопрацювання. Фото: Суспільне Полтава
"Буде виглядати як ділянки з благоустроєм, доріжками, освітленням, з великим пам’ятником у вигляді мальтійського хреста. Ініціатива з пам’ятниками виникла цього року. Пам’ятники є невід’ємною частиною цього проєкту – Меморіалу, тому були внесені певні зміни в цей проєкт, перерахована вартість і затверджено буде новий кошторис", — говорить головний інженер КП "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" Дмитро Фоменко.
Коли почнуть облаштування Алеї Героїв на Затуринському кладовищі
За словами Дмитра Фоменка, зараз проєкт зі змінами перебуває на державній експертизі. Після цього стане відомо скільки грошей із бюджету потрібно для облаштування меморіалу. Коли саме розпочнуть роботи, поки не відомо. Нині одна родина самостійно встановила надгробок, а ще одна – зробила основу для пам’ятника за свій рахунок.
Рідні загиблих воїнів самостійно почали встановлювати пам’ятники. Суспільне Полтава
"Міська рада до цього часу не зробила майже нічого для гідного поховання наших героїв. На жаль, це створює ту ситуацію, що загрожує існуванню майбутнього меморіалу або принаймні порушує його загальну концепцію", — розповідає дружина загиблого військового Юлія Рябуха.
"Це тільки в юридичній площині можливі якісь рішення. Нас до відома ніхто не ставив, люди пам’ятники встановили самі. Тому впливати на ці речі ми не можемо. Не можемо взагалі перешкоджати людині, якій виділено місце на цьому кладовищі, робити благоустрій поховання", — каже головний інженер КП "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" Дмитро Фоменко.
На кладовищі у селі Затурине полеглих воїнів почали хоронити від початку повномасштабної війни Росії проти України.