В Асоціації міст України вважають, що Україні загалом і Житомирщині, зокрема, загрожує колапс, через зміни до Податкового кодексу. В АМУ наголошують, що це буде наслідком вилучення з бюджетів територіальних громад 13% їх загальних доходів, через введення в дію Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)» (#3220).
АМУ наголошує, що #3220 від місцевих податків звільняє і надприбутковий бізнес, і підприємства, що продовжують працювати в повному обсязі. Тим часом, міста, селища, села, ОТГ, що сьогодні виділяють сотні мільйонів гривень на боротьбу з пандемією (підвищені зарплати медикам, закупівля ліків, масок, тестів, обладнання) – завтра через Закон №3220 не матимуть ресурсів на це! Більше того: вони не зможуть виплачувати навіть мінімальні зарплати медикам, вчителям, соцпрацівникам, вихователям, працівникам транспорту та ЖКГ!
Асоціація міст України проаналізувала, що це призведе до значних втрат місцевих бюджетів та їх розбалансування. Так, за попередніми розрахунками, сума втрат місцевих бюджетів за зазначеними податками складе щонайменше 6,3 млрд грн. Із урахуванням уже запроваджених Кабміном України карантинних заходів з метою протидії поширенню короновірусної хвороби (COVID-19), втрати місцевих бюджетів можуть скласти 15,6 млрд грн або 5,3% річних надходжень загального фонду місцевих бюджетів (без офіційних трансфертів).
У своєму листі до Президента України Асоціація міст України просила додопрацювати законопроект та пропонувала:
- запровадити більш дієві компенсатори для бізнесу за рахунок джерел держбюджету: ПДВ, податку на прибуток, акцизів;
- передбачити розстрочку по сплаті за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а не введення заборони нарахування по цих місцевих податках;
- дозволити органам місцевого самоврядування встановлювати пільги зі сплати місцевих податків та зборів посеред бюджетного року без застосування регуляторних процедур;
- запровадити механізми компенсації втрат доходів місцевих бюджетів відповідно до статті 142 Конституції України, частини 1 статті 27 Бюджетного кодексу України.
податковий колапс аму житомирська область житомирщина закон