Проєкт скверу імені Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла в Києві. Артем Вахрін/Instagram
Для вшанування пам'яті загиблого на війні Героя України Дмитра Коцюбайла з позивним "Да Вінчі" архітектори розробили генеральний план скверу, який створять на столичному Печерську на його честь. Дизайн скверу символізуватиме удар снаряда, а центром композиції буде бронзова скульптура вовка.
Про це написав в Instagram співвласник і головний архітектор студії AKZ Architectura Артем Вахрін.
За його словами, цей проєкт не стосується особистих архітектурних амбіцій. Він спрямований на збереження пам'яті і вшанування подвигу Героя.
Сквер імені Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла до проведення капітального ремонту. Артем Вахрін/Instagram"Генплан скверу — пряме віддзеркалення душі та подвигу Дмитра Коцюбайла, який загинув від осколкового поранення. Це місце буде символізувати удар снаряда, де кожен куток і кожна лінія нагадуватимуть про його служіння та відданість. Бронзова скульптура вовка, який відпочиває на щиті, буде доповнена композицією з грубого каміння. А в ландшафтних рішеннях ми використаємо рослини з Галичини й букових лісів, де зростав Дмитро", — написав Артем Вахрін.
Проєкт скульптури вовка на щиті у сквері імені Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла. Артем Вахрін/Instagram
Над реалізацією проєкту працює також архітекторка Катерина Айвазян і скульпторка Юлія Бєляєва.
Проєкт скверу імені Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла в Києві. Артем Вахрін/Instagram
Сквер "Да Вінчі" буде розташований на вулиці Михайла Омеляновича-Павленка в Печерському районі.
Проєкт скверу імені Дмитра «Да Вінчі» Коцюбайла в Києві. Артем Вахрін/Instagram
У листопаді 2023 року депутати Київради підтримали пропозицію назвати один зі скверів міста на честь загиблого на війні Героя України командира спецпідрозділу "Вовки Да Вінчі" Дмитра Коцюбайла.
У березні 2024 року столичні посадовці надали дозвіл на відведення земельної ділянки під сквер імені Дмитра Коцюбайла "Да Вінчі".
Наприкінці травня в Києві відбулися громадські обговорення ідеї капремонту скверу в Печерському районі на честь Дмитра Коцюбайла. Тоді на локації запланували встановити пам'ятні плити та скульптуру на честь командира спецпідрозділу "Вовки Да Вінчі". Обговорювали також можливість встановлення у сквері дитячого майданчика з елементами інклюзивності.
Що відомо про Дмитра "Да Вінчі" Коцюбайла
Дмитро Коцюбайло народився 1 листопада 1995 року в селі Задністрянському, нині Бурштинської громади Івано-Франківської області. Освіту здобував у Бовшівській загальноосвітній школі та Івано-Франківському художньому ліцеї.
На війні Дмитро з 18 років, туди потрапив одразу після Революції Гідності. У 2014 році отримав важке поранення в Пісках Донецької области, після одужання повернувся на фронт. До початку повномасштабного вторгнення був добровольцем, потім вступив у ЗСУ. Вісім років готувався сам та готував інших до "великої" війни.
"Спочатку наш підрозділ направили на запорізький напрямок, щоб не дати росіянам пройти до Запоріжжя і прорватися до Дніпра. Потім мене покликали у Київ, бо маю досвід роботи з артилерією. Коли російські війська почали рухатися на Бориспіль, ми нанесли якісне вогневе ураження, знищили понад 20 одиниць техніки та “Бук”, — розповідав Дмитро Суспільному у проєкті "Командири, до перемоги!".
Далі були дніпровський та херсонський напрямки, а згодом Луганщина: "Ми були у Лисичанську, Білогорівці, Золотому. А зараз воюємо за мою рідну Донеччину, мій другий дім". Ось що "Да Вінчі" казав про незалежність: "Це можливість говорити українською, носити шеврон та захищати свою країну".
30 листопада 2021 Дмитро Коцюбайло був відзначений званням Героя України за особисту мужність, виявлену у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.
У 2022 році отримав звання молодшого лейтенанта. "Да Вінчі" загинув 7 березня 2023 року на Бахмутському напрямку.