Аварійний будинок у Чернівцях планують капітально реставрувати: мешканців можуть виселити через суд

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Два роки тому у будинку обвалилася частина стіни. Джерело: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Два роки тому внаслідок зливи частина стіни у будинку на вулиці Руській, 6 у Чернівцях обвалилася. Відтоді мешканцям рекомендують не ночувати у квартирах. У будинку потрібно розібрати два поверхи та провести капітальний ремонт. Міська рада готова розробити проєкт робіт, водночас потрібно, аби мешканці будівлі тимчасово переїхали та співфінансували ремонт – робити це вони відмовляються.

Суспільне Чернівці розповідає, чому чернівчани відмовляються залишати будинок та співфінансувати ремонт, а також що міська рада планує робити з будівлею.

"Два поверхи можуть обвалитися у будь-який момент"

Наразі будинок непридатний для проживання, повідомив на брифінгу 22 червня заступник міського голови Василь Зазуляк. Через те, що у 60-х роках там неналежно облаштували додаткові вікна та змінили планування, на стінах з'явилися тріщини й вони почали руйнуватися.

У міській раді обстежили будинок й згідно з технічним висновком, його потрібно розбирати до першого поверху та капітально ремонтувати. Оскільки будинок є пам'яткою архітектури, планують проводити реставраційний ремонт.

"Можливо, потрібні будуть додаткові обстеження, але наразі маємо висновок, що другий чи третій поверх можуть зруйнуватися у будь-який момент", – каже Зазуляк.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

На другому та третьому поверхах будинку розташовані комунальні приміщення та квартира, тому міська рада готова за бюджетні гроші розробити проєкт ремонту. Водночас сам ремонт мають робити на умовах співфінансування, а мешканці будинку на період ремонту мають переїхати в інші квартири.

Зазуляк каже, власники комерційних приміщень на першому поверсі відмовляються співфінансувати роботи, бо вважають, що руйнування будинку їм не загрожує. Власник приватизованої квартири на другому поверсі не хоче переїздити в гуртожиток на Полєтаєва, бо його не влаштовують умови проживання.

"На жаль, вони ніяк не бачать своєї участі у проведенні капітального ремонту. Можливо, мешканців другого поверху виселятимемо у судовому порядку та примусово відселятимемо їх до маневрового фонду. Можливо, розглянемо варіант з обміном житла", – каже Зазуляк.

"В гуртожитку залишуся назавжди"

Валерій Крилов живе на другому поверсі будинку майже 80 років. Переїздити до гуртожитку на період ремонту не погоджується, також не має грошей на ремонт. Оскільки живе у приватизованій трикімнатній квартирі, вважає, що йому мають запропонувати рівноцінне помешкання.

"Нам запропонували виселитися до гуртожитку на Полєтаєва, тобто з трьох кімнат переїхати в одну. Я спитав, куди винесу усі речі, які купив – меблі, побутову техніку? Порадили винести речі у двір, нехай люди розберуть", – розповідає Крилов.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Фото: Даніела Латковська/Суспільне Чернівці

Крилов каже, не вірить, що ремонт завершать, бо "в країні йде війна й грошей немає", тому побоюється, що в гуртожитку доведеться залишитися назавжди.

"Хочу, щоб мені надали квартиру такого ж метражу та з такою ж кількістю кімнат, в якій живу зараз. Я згідний зайняти її на період ремонту, а коли роботи завершать, то повернутися у свою квартиру. Якщо ж ремонту не буде, то залишитися в іншій квартирі", – каже чоловік.

Коли можуть розпочати ремонт

Проєктну документацію на ремонт будинку планують розробити за гроші з міського бюджету впродовж шести місяців – тоді буде відома вартість ремонту.

"Ми маємо можливість розробити проєкт за нашу частку співфінансування, але ми не віримо, що люди будуть готові фінансувати ремонт. Якщо мешканець другого поверху погодиться на обмін, тоді матимемо два поверхи комунальної власності й ми зможемо відремонтувати будинок повністю за гроші бюджету", – каже Зазуляк.

У такому разі депутати вирішуватимуть, що робити з квартирами після ремонту – чи заселяти у комунальні квартири інших людей, чи продати на аукціоні й так повернути до бюджету гроші.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Якщо за пів року розроблять проєкт, то, попередньо, в наступному році зможуть розпочати роботи. За словами Зазуляка, якщо будівля втратить статус пам'ятки архітектури, ремонт можна буде розпочати швидше.

"Доведеться почекати, бо це пам’ятка архітектури, хоча була внесена туди помилково. Зараз працюємо над тим, щоб зняти цей статус. Можливо, тоді у нас справи пришвидшаться".

Новости Украины