Балаклія довго чекала. Що відбувається навколо міста?

Збройні сили України два дні впевнено просуваються вглиб тимчасово окупованої території.

6 вересня українські війська пішли в неочікуваний наступ на Харківському фронті. Цьому передували артилерійські удари по складам з боєприпасами у Вербівці, передмісті Балаклії. Через добу ЗСУ зайняли околиці міста і просунулись по трасі у напрямку селища Шевченкове. Угрупування росіян в Ізюмі може опинитися в оточенні. 

Генштаб поки що не коментує просування української армії біля Балаклії і просить дотримуватися режиму тиші. Але наступ ЗСУ, схоже, вже ні для кого не секрет. Його активно обговорюють російські та українські телеграм-канали, а також західні експерти. KHARKIV Tоday зібрав усе, що відомо на даний час.   

Повна несподіванка

5 вересня у селі Вербівка, північному передмісті Балаклії, пролунали гучні вибухи. Злетів у повітря склад боєприпасів, які окупанти зберігали на місцевому арсеналі. А вже 6 вересня вранці ЗСУ пішли в атаку на місто. Росіяни побігли, підірвавши перед цим два мости на околицях Балаклії. У російських телеграм-каналах почалася паніка. Кремлівські пропагандисти, ймовірно, отримали завдання зупинити ці настрої, тому майже одночасно опублікували однаковий текст про організований відступ мобілізованих піхотинців з «ДНР» і «ЛНР». 

Невдовзі в українських телеграм-каналах з’явились фото- та відеодокази того, що  ЗСУ вийшли на околиці Балаклії. Боєць батальону «Схід» так званої «ДНР» Максим Фомін підтвердив відступ мобілізованих частин самопроголошених республік.

«У резервістів була задача повідомити про просування військ противника, зірвати мости і відійти. Треба визнати, що українська армія краще вклинюється у всі ці селища. Чому — з цим треба розбиратися на місці», — заявив Фомін.

Іноземні експерти зазначили, що наступ саме на цій ділянці фронту став несподіванкою для російської армії. На думку професора стратегічних досліджень університету Сент-Ендрюса Філліпса O’Брайєна, російська розвідка провалила роботу по Балаклійському напрямку.

«Якщо українці дійсно домоглися оперативної несподіванки біля Харкова, то це показує, в якому безладі перебуває російська армія. З урахуванням різних систем моніторингу (від супутників до безпілотників, кібер-засобів та іншого) я припускав, що подібного досягти практично неможливо», — написав експерт у своєму Twitter.

Кинутий російський танк у Балаклійській громаді. Фото: соцмережі

Для місцевих жителів наступ української армії не був сюрпризом, на відміну від російських та західних оглядачів. Мешканці тимчасово окупованих населених пунктів давно готувалися до звільнення.

«Щодня обстріли поблизу ставали сильнішими. Хтось обладнав погріб, хтось вирив щось на зразок окопу. Люди знесли туди продукти, теплий одяг», — розповіли KHARKIV Tоday жителі одного з поки що окупованих сіл Балаклійської громади.

З 6 вересня окупанти забороняють жителям Балаклійської громади виходити надвір та діставати смартфони — бояться, що ті передаватимуть ЗСУ координати скупчення техніки та живої сили. За словами волонтерів, які займаються евакуацією жителів окупованих громад, мобільний зв’язок з Балаклією ще є.

Оперативне оточення

Ближче до ночі театр бойових дій змістився до села Волохів Яр. Про це стало відомо також з телеграм-каналів російських пропагандистів. Декілька військових оглядачів написали про те, що в цьому селі потрапили в оточення спецпризначенці Самарського та Башкірського відділень підрозділу Росгвардії СОБР. Російські пропагандисти заявили, що СОБРівці начебто відмовились здаватися в полон. На ранок 7 вересня спецпризначенці вже не виходили на зв’язок.

«Не вони вирішили не здаватися, а було рішення в полон цих мусорів не брати, раз вони не хочуть скласти зброю. Арта відпрацювала на відмінно. Тепер пропагандони здивовані, що із СОБРом немає зв’язку. Для зв’язку з ними тепер потрібний медіум, який може з пеклом комунікувати», — написав у своєму телеграм-каналі політик і військовослужбовець Борислав Береза.

Район бойових дій.

Росіяни визнають: Балаклія знаходиться в оперативному оточенні. Судячи з повідомлень різноманітних джерел, бойові дії 7 вересня змістилися від Балаклії далі по трасі на Шевченкове. Ця дорога — надзвичайно важлива для окупантів, адже через неї перекидаються підкріплення від Куп’янська до Ізюму. Російські пропагандисти у своїх соцмережах намагаються вгадати, куди ЗСУ просунуться далі — на Ізюм чи на Куп’янськ. 

Тим часом вперше з початку війни з’явились новини від Куп’янської міськради. На сторінці органу самоуправління у Facebook опубліковані поради містянам. Їм рекомендують облаштувати укриття, запасти їжу та воду і зарядити павербанки. Місцеві жителі, у свою чергу, повідомляють через соцмережі про те, що за останні дві доби посилилися обстріли Куп’янська з боку ЗСУ. Ракети вражають склади зброї та місця дислокації окупантів. Наприклад, у ніч на 7 вересня було знищено ресторан «Оскол», де базувалися російські військові.

Зруйнований ресторан у Куп’янську. Фото: соцмережі

«Вони там з перших днів окупації та навпроти у пошті і телекомі», — розповідають місцеві жителі.

Як повідомляють мешканці Балаклії, у місті відносно спокійно, центр поки що контролюють російські військові. Але, за даними українських та російських телеграм-каналів, ЗСУ взяли під контроль дороги, що ведуть від села Волохів Яр до Шевченкового та Ізюму. 

Росіяни, звісно, не сидять, склавши руки. На цих напрямках активно працює ворожа авіація. Російські воєнкори повідомляють, що до Балаклії йде підкріплення. Тим часом у мережі з’явилось відео від бійців ЗСУ з села Байрак під Балаклією. Пізніше надійшло повідомлення, що ЗСУ зайшли в Нову Гусарівку. Таким чином, Балаклія оточена з трьох боків: півдня, півночі та заходу. У росіян ще є невеличка шпаринка для відступу — на сході, у напрямку села Савинці, в іншому випадку вони потраплять у котел. Якщо наступ ЗСУ буде розвиватися вдало, українські бійці переріжуть і дорогу від села Волохів Яр на південь, у великому котлі опиниться й ізюмське угрупування росіян. 

У Харкові ж найближчими днями може бути небезпечно. Не виключено, що армія РФ у якості помсти за свої поразки на фронті посилить обстріли міста з Бєлгородської області.  

Джерело

Новости Украины