Бджоли, оси, шершні: що робити при укусах


У літній період укуси жалючих комах доставляють людям багато клопоту. Перебуваючи на присадибних ділянках, дачах, на відпочинку біля водойм зростає ризик отримання небажаних укусів від різноманітних комах. Численні укуси жалючих комах можуть нести  небезпеку для життя людини. Вони зазвичай дуже болючі, викликають сильні набряки, почервоніння, свербіж, можуть збільшуватися розташовані поряд лімфатичні вузли,  іноді — потужні алергічні реакції аж до смертельно небезпечного анафілактичного шоку. Так кусають або жалять оси, шершні, бджоли, для яких укус є реакцією захисту. Тому важливо знати, що робити при укусі комах та як запобігти неприємним наслідкам.

Бджоли. Що ж приваблює цих комах до людини?

Одяг яскравих кольорів, запах парфумів, особливо квітковий, лосьйони від засмаги, до складу яких входить віск, запах поту, фрукти та солодощі, які споживає людина на вулиці.

Тому не бажано користуватися парфумами при виході в природу. Не допускати, щоб бджола сідала на голову, бо заплутавшись в волоссі, вона неодмінно вжалить. Не треба бігати, розмахуючи руками, щоб відігнати комах.  Якщо ж бджола все-таки вкусила, потрібно якомога швидше видалити з ранки жало (так як м’язи мішечка з отрутою продовжують скорочуватися ще деякий час, поступово вводячи в ранку все більше отрути). Якщо жало занадто глибоко засіло в шкіру, його можна витягнути за допомогою промитої в спирті або прогрітої на вогні голки. Потім потрібно промити ранку мильним розчином і накласти холодний компрес. Можна використовувати примочки  з розчином солі або соди у пропорції: столова ложка на пів склянки води. Також підійде лід, метал або камінь — все, що має температуру нижче температури тіла. Далі треба знезаразити ранку: обробити її спиртом, перекисом водню, зеленкою. Запобігти розвитку алергічної реакції допоможе гель Фенистил, за його відсутності можна обробити ранку соком листків подорожника або кульбаби. Для зменшення болю можна змастити ранку бальзамами Гардекс або Москітол. Також необхідно багато і часто пити. В разі необхідності прийняти антигістамінні препарати.  Якщо ж з’явились  ознаки великого набряку або збільшуються лімфатичні вузли, частішає серцебиття, з’являється задишка,  необхідно терміново звернутись за медичною допомогою

Оси. На відміну від бджіл, оси – справжні хижаки, які нападають через власну агресивність. При укусі вони не залишають жало і не гинуть, як бджоли, можуть кусати неодноразово. Свої гнізда вони будують на верандах, під дахами, балконами. Їх улюблені місця – фруктово-овочеві ринки. Дуже люблять спеку, в яку доволі активні. Укуси цих комах викликають сильний біль, бо отрута ос більш алергенна, ніж у бджіл. Також можуть виникати сильний головний біль, підвищення температури, блювання. Після укусу ос може різко впасти артеріальний тиск.

Нападають оси, по-перше, коли голодні. Також їх приманює яскравий одяг людини, не подобається запах парфумів. А ось запах пива, фруктів, солодощів їх дуже приваблює. Після укусу ос, якщо залишилось жало, його необхідно терміново витягнути. Далі перша допомога, як і при укусі бджоли.

Шершні дуже схожі на ос, але мають більші розміри, які іноді досягають до 5,5 см у довжину.  Як відрізнити осу від шершня — у шершня добре помітна характерна коричнева пляма на спині і біля основи черевця, а ось у оси ніякого коричневого кольору в забарвленні немає. Отрута шершня викликає сильну алергічну реакцію, а у великих дозах (тобто при масових нападах) може виявитися навіть смертельною. Жалять шершні болісно. На місці укусу виникає набряк, почервоніння, яке може триматися до 5-8 днів. Як правило, шершні не залишають жало. Але якщо воно все ж таки залишилось в шкірі, його необхідно негайно видалити. Категорично забороняється видавлювати жало. Далі надати допомогу, як і при укусі бджоли. Дуже небезпечні укуси шершнів у губи, язик. Побачивши шершня, не розмахуйте руками, а просто спокійно відійдіть. І взагалі, уникайте місць скупчення цих комах. Якщо помітили їх гніздо, не треба його чіпати. При проникненні шершня в приміщення, відкрийте вікна – він вилетить сам. Застосування захисних засобів від комарів проти шершнів недоцільне, бо малоефективне.

 

Джерело

Новости Украины