Фото: колаж kp.ua
Заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки народний депутат від «Слуги народу» Мар’яна Безугла закликала відправити у відставку Валерія Залужного. А все тому, що він нібито не надав їй план війни на 2024 рік.
Залужного – у відставку
«Так, головнокомандувач ЗСУ не зміг надати план на 2024 рік. Ні великий, ні маленький, ні асиметричний, ні симетричний. Військові просто сказали, що їм потрібно забирати не менше 20 тисяч громадян на місяць», – повідомила Безугла у фейсбуці.
«Ми питали, під що планувати? Як ви бачите війну? Чому створення бригади, а не доукомплектування існуючих? Скільки буде коштувати бригада, нова бригада? Це ж ще нові штаби, що з бойовими підрозділами? Чи закладати кошти під ротацію та демобілізацію? Що з навчанням? Що з ротаціями? Чому в 2024му не закладено закупівлю турнікетів взагалі, наприклад? Ви розумієте, що один загиблий коштує державі 15 млн грн, а турнікет типу САТ — у 10 тис. разів менше, — подає вона перелік запитань.
У «Слузі народу» вже відхрестилися від пропозиції свого колеги. «Звертайтеся, будь ласка, до пані Мар’яни Безуглої. Вона сама собі пресслужба і сама відповідає за свої слова», — заявила прессекретарь фракції «Слуга народу» Юлія Палійчук «Українській правді».
Чи, може, одразу подати «план війни» до Кремля?
І це зрозуміло, тому що в розпал війни міняти найуспішнішого головнокомандувача виглядає, як мінімум, безглуздо, а максимум — як підігравання ворогові. І це одразу ж помітили у соціальних мережах. «Мар’яночко, може, план одразу до Кремля передати?» — пишуть підписники. І обурюються: — Як можна план війни подавати публічно. Це ж таємна інформація». І навіть пропонують Безуглій піти з комітету. «Пані депутатко, ви настільки некомпетентні, що стало страшно за долю країни. Може, ви поступитеся місцем більш компетентним», — обурюються читачі її фейсбука.
KP.UA дізнавалася, що думають про це українські політичні та військові експерти.
«Безуглу покарати неможливо», — вважає політолог Ігор Рейтерович
— Як народний депутат України вона зараз може нести лише політичну та морально-етичну відповідальність. Жодної кримінальної відповідальності її заяви не припускають, доки її заяви не суперечать Конституції України. Притому, що вона наговорила багато неоднозначних речей, вона нічого не сказала, що суперечило б закону. І навіть якщо вона під час війни вимагає відставки головнокомандувача – це ще не злочин. Просто вона дуже широко трактує поняття парламентського контролю над військовими.
«Президент має роздратування на Залужного», — припускає політолог Володимир Фесенко
— Зараз складно сказати, чия це ініціатива – самої Безуглої чи вона користується натяками з оточення президента. З одного боку, голова Офісу президента Андрій Єрмак у своєму останньому інтерв’ю Наталії Мосейчук сказав, що йому нічого не відомо про можливу відставку Залужного.
Але, напевно, у президентській команді є настрої проти генерала. Може, навіть є невдоволення й у самого президента Зеленського. Це може бути викликане інтерв’ю Залужного видання The Economist, де він сказав, що ситуація на фронті зайшла в глухий кут. І, судячи з інтерв’ю президента газета The Sun, у нього є деяка незадоволеність і роздратування головнокомандувачем. І є напруга у їхніх стосунках. І Безугла це відчуває і намагається прогнутися перед Офісом президента. Але це дурість – виносити це у громадську сферу. «Послужливий дурень» — небезпечніший за пістолет.
«Безуглу треба виключити з комітету», — пропонує Тарас Загородній, експерт-міжнародник
— Безугла і раніше не «блищала» своїми здібностями. А тепер вона продовжує «виблискувати» і далі. І вона чомусь вирішила, що може щось вимагати від військових.
Який план і для кого вона хоче бачити у парламенті — для Росії? Політик має розуміти, що рейтинг армії в нашій країні найвищий, і якщо є якісь претензії до армії, то лише військові можуть ставити ці питання. Тим паче публічно. І фракція «Слуг народу» має щось вирішувати з Безуглою. Позбавити мандата її не можна, бо вона мажоритарниця, а ось вивести з комітату нацбезпеки – це потрібно. А її слова – це особиста дурість, але й намір. Питання — в чиїх інтересах: Офісу чи глибше – Росії.
«Безугла несе загрозу нацбезпеці», — вважає Іван Ступак, військовий експерт Українського інституту майбутнього
— Якби це була ініціатива Офісу президента, то це виходило б з парламентського Комітету з нацбезпеки — як офіційна заява, а не заява його одного члена. Нині ж це позиція одного члена комітету, яка, до речі, давно вже «мочить» військових. Недарма народний депутат і представник президента у Верховній Раді Федір Вениславський сказав, що Мар’яна Безугла, враховуючи її поведінку, може становити реальну загрозу національній безпеці. Навіть з’явилися чутки, що вона працює на ворога, але поки підтвердження цьому немає. Це – справа СБУ.
«СБУ має ретельно перевірити», — впевнений Ігор Романенко, ексзаступник голови Генштабу
— Звичайно, ми маємо певні сили, які хотіли б змістити Залужного. І, звичайно, цього хоче Росія. Безугла вже не вперше педалює тему військових.
Але я думаю, що під час війни ці питання повинні вирішуватись усередині між Генштабом та Міністерством оборони. Я, як колишній заступник начальника Генштабу, знаю, що такі питання не можна виносити на публічне обговорення для противника, який використовує цей конфлікт у своїх інтересах. Під час війни ці питання мають бути закритими.
А заява Безуглої має бути глибоко вивчена СБУ: чи це просто її заява, чи за цим стоять ворожі спецслужби. Вона ж входить до комітету, який оперує секретною інформацією.