Препарати ботулінічного токсину (головним чином ботокс) в останні роки набули популярності як засіб для розгладження мімічних зморшків, тобто зморшків, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури.
Реклама стверджує, що розгладжування зморшок за допомогою цієї отрути – швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як нетоксичну форму ботулінічного токсину, що не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про нього знаємо?
Приручена отрута
У 70-х роках минулого сторіччя американський офтальмолог Алан Скотт почав випробовувати на своїх пацієнтах, які страждають на блефароспазм (мимовільне заплющування очей), незвичайні ліки, приготовані на основі ботулотоксину, найпотужнішої природної отрути, яка викликає смертельну форму харчового отруєння – ботулізм. Вперше симптоми ботулізму було описано у ХІХ столітті. Головна особливість цього захворювання – прогресуючий параліч, який у більшості випадків призводить до смерті внаслідок зупинки дихання. Через те, що у минулому отруєння частіше відбувалося при споживанні ковбас, заражених бактерією, що виробляє цей токсин, його так і назвали, ботулінічний токсин, тобто ковбасна отрута (botulus у перекладі з латини означає «ковбаса»), а саме отруєння – ботулізмом.
Існує кілька типів ботулінічного токсину, які різняться за імунологічними та хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату обрали ботулотоксин типу А (усі типи токсину позначають латинськими літерами), який тривалий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовується в медицині. Нещодавно з’явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину у медицині не застосовуються.
Звідки беруться зморшки та чому вони зникають після ін’єкцій токсину ботулізму?
Зморшки, які так засмучують жінок, не лише виглядають по-різному, а й мають різні причини виникнення. Істинно вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються у самій шкірі. Все, що ви чули про руйнування колагену та накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих факторів, належить до цього типу зморшок. Але є й інші зморшки, які є просто складками шкіри, що утворюються від звичайного спазму підшкірних м’язів. При скороченні м’яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м’язів і відновлюється, але з віком подібні вправи даються їй важче.
Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (у кілька разів менше застосовуваних у медицині та в сотні разів менше летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, — розслабити м’язи поблизу місця ін’єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати.
А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить? Чи може він спричинити якісь серйозні побічні ефекти?
Ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін’єкції ботоксу дуже низький. Однак ботулінічний токсин дійсно може поширитися за межі ін’єкції та спричинити низку неприємностей. Річ у тому, що токсин не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м’язи, до яких може “дотягнутися”. А факт, що ботулінічний токсин є отрутою, яка легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитись до цього препарату з великою обережністю.
І варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасної отрути тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти зі свого обличчя мімічні зморшки – сліди роздумів та усмішок!?
Донецький обласний ЦКПХ МОЗ.