За інформацією: Суспільне Полтава.
Фото: Суспільне Полтава
Співфінансування з боку міської влади та мешканців будинків, які організували ОСББ, може дати змогу облаштувати належні укриття. Для окремо взятого будинку чи об’єднання співвласників це в більшості непосильна фінансово справа.
Про це в ефірі Українського радіо "Полтава" розповів член ради голів ОСББ Полтави Костянтин Березницький.
Мешканці будинку досить часто мали такі ситуації, коли до них приходили мешканці інших будинків сусідніх і говорили: «Нам так само страшно, ми так само хочемо ховатися у вас в підвалі». Відповідно мешканці ставлятьпитання: «Якщо ми можемо приютити своїх сусідів, то хай хтось і долучається до утримання таких підвальних приміщень, щоб ми зробили вентиляцію, воду провели». Міська рада, можливо б, і прагнула якимось чином віддати оці підвальні приміщення і сказати, що ми не готові вам допомагати. Але ж будемо чесні, тоді і мешканці закриються і нікого не будуть пускати. Однозначно, всі, хто в радіусі 100-200 метрів від будинку, повинні мати право доступу, щоб зберегти життя і здоров’я.
Як розповів Костянтин Березницький, мінімальні потреби в укриттях, а це освітлення і наявність води, можна зробити, витративши 10-20 тисяч гривень. Але повноцінне облаштування укриття із вентиляцією, умовами для перебування понад три години – це вже сотні тисяч гривень. Дороговартісні проєкти можливі лише за умов співфінансування, додала голова депутатської комісії Полтавської міської ради з питань містобудування Юлія Городчаніна.
Визначати треба будинки, де з найменшим вкладенням (грошей — ред.) можна впустити найбільшу кількість людей у приміщення. Важливо, щоб комунікації були відділені від приміщення, труби, де йде гаряча вода і опалення. Уявляєте, при пошкодженні такої труби, що станеться з людьми у приміщенні? Обов’язково має бути два виходи, бо інакше це може стати, перепрошую, але братською могилою.
У Полтаві будинки, де є ОСББ і житлово-будівельні кооперативи, – це понад чверть усього житлового фонду. Профільна депутатська комісія буде рекомендувати фінансувати ці будинки для облаштування укриттів, говорить Городчаніна.
На найближчу сесію готуються зміни до програми (підтримки ОСББ) в частині фінансування по існуючих статтях. У нас задача: додати пункт і очевидно бюджет про те, що кошти в межах цієї програми можуть використовуватися на облаштування укриттів за зверненнями ОСББ. Умова така, що проєкт робить саме ОСББ. Так, це на них додаткове фінансове навантаження, але мешканці самостійно контролюють, що буде зроблено. Інакше не буде сенсу, якщо місто з кабінету буде вказувати, що робити в кожному конкретному підвалі.
Якнайшвидше фінансування для облаштування укриттів можуть отримати кілька будинків і вже за їхнім досвідом у бюджеті на 2024 рік закладатимуть кошти.
Повністю інтерв’ю в ефірі Українського радіо "Полтава" щодо перспектив облаштувань укриттів у житлових будинках слухайте за посиланням.