За інформацією: Суспільне Чернігів.
Колаж, де зображено гроші та контури Чернігівської області. Getty Images
У Корюківській громаді на Чернігівщині вперше з моменту створення громади не вистачає грошей на заробітну плату для працівників бюджетних установ. Дефіцит стане відчутним у листопаді-грудні. Про це Суспільному розповів Корюківський міський голова Ратан Ахмедов. За його словами, така ж ситуація прослідковується і в інших громадах області. Все це, зокрема, через вилучення з бюджетів громад податків на доходи фізичних осіб (ПДФО), які сплачують військовослужбовці. Чим це може обернутися для області до кінця 2024 року та чого очікувати у 2025 році — про це далі у матеріалі.
Про вилучений ПДФО
Як пояснює Ратан Ахмедов, у громад вилучили значну частину коштів. Зміни у законодавстві відбулися наприкінці 2023 року. 8 листопада 2023 року Верховна Рада України схвалила в цілому законопроєкт щодо перенаправлення "військового" ПДФО з місцевих бюджетів до армії вже з 1 жовтня 2023 року — тобто заднім числом.
"Забрали не лише ПДФО військових, а і поліції, ДСНС, тому правильніше називати — "силовий" ПДФО. Але ж і поліція, і ДСНС продовжують виконувати завдання у нас на території громади. І їх ПДФО пішов до державного бюджету. Так само як і "військовий" ПДФО, в той час як громада продовжує виконувати, покладені на неї обов'язки, зокрема щодо діяльності ТЦК та СП (це обов'язки по призову, по зустрічанню на щиті ) та інші", — говорить Корюківський міський голова.
Корюківський міський голова Ратан Ахмедов. Суспільне Чернігів
За його словами, через вилучення ПДФО, які сплачують військовослужбовці, за рік Корюківська громада втратила 32 мільйони гривень. Через ПДФО, які сплачує поліція — понад 10 мільйонів гривень. Через ПДФО, які сплачує ДСНС — понад чотири мільйони гривень.
Про зарплати у кінці року
Як наслідок, каже Ратан Ахмедов, у 2024 році не забезпечені видатки по заробітній платі для працівників бюджетних установ громади.
"У нас завжди був бюджет напружений, але, щоб не була забезпечена саме заробітна плата, таке вперше на моїй пам'яті з моменту створення громади, а це 2016 рік. І поки що в нас немає ресурсу, чим, умовно кажучи, це питання залатати. Тобто у нас частину листопада і грудня нічим платити", — розповідає Корюківський міський голова.
За його словами, зараз поки що виплачують заробітну плату, бо є кошти на рахунку, які накопичуються до опалювального сезону.
"Наші основні видатки будуть в опалювальний сезон по енергоносіях. І, умовно кажучи, кошти на рахунку будуть відсутні вже десь приблизно в жовтні, а позички взяти в казначействі ми не зможемо. Тому сподіваємося, що це питання якось буде вирішене".
Про інші втрати й витрати громад Чернігівщини
Окрім того, за словами Ратана Ахмедова, щоквартально Корюківська громада має понад п'ять мільйонів гривень втрат по податках через війну.
"В нас були землекористувачі, які здійснювали свою роботу в прикордонній зоні, а через збройну агресію Росії вони не можуть там працювати. Те ж саме стосується лісокористувачів. Раніше вони пиляли ліс у прикордонні, зараз — не пиляють, відповідно, не сплачують ренту".
Жителів у більшості громад Чернігівщини мало, роботи мало, відповідно — мало платників податків, додає Ратан Ахмедов.
На додачу, за його словами, з'явилися додаткові витрати, які є наслідком рішень на центральному рівні.
Одна з них — забезпечення за рахунок громад пільг для дітей, що мають статус "дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів".
"На центральному рівні було прийнято рішення про те, що ми (громади, — ред.) маємо харчувати всіх дітей в школах. У нас по громаді це до 20 мільйонів гривень. В садочках, де у нас очне навчання продовжується, ми забезпечуємо цю пільгу. В школах — поки що ні. Поки ще будується укриття, у нас немає повністю очного навчання, лише у змішаному форматі. І, по суті, фінансувати на сьогоднішній день цю пільгу немає чим. У державні стратегії написано, що з 2025 року мають це питання фінансувати. В бюджетній декларації — жодної згадки про виконання стратегії харчування немає", — говорить Ратан Ахмедов.
Натомість, зазначає він, в уряді анонсують нові зміни.
"Область вже втратила три мільярди гривень і може втратити ще понад 600 мільйонів"
Як розповів Суспільному виконавчий директор, бюджетний консультант Чернігівського відділення Асоціації міст України Микола Силенко, вилучення силового ПДФО призвело до втрат в бюджетах громад Чернігівської області на суму у понад три мільярди гривень за рік. А у бюджетній декларації на 2025-2027 роки, яка схвалена урядом 28 червня 2024 року, йдеться про нові вилучення: зокрема — 4% ПДФО цивільних.
"Тобто мало того, що забрали так званий силовий ПДФО, так ще хочуть із 64% знизити до 60% той ПДФО, який поки що надходить у громади", — каже Микола Силенко.
За його словами, це ще мінус 284 мільйони гривень з місцевих бюджетів Чернігівщини.
Виконавчий директор, бюджетний консультант Чернігівського відділення Асоціації міст України Микола Силенко. Суспільне Чернігів
Окрім того, у бюджетній декларації йдеться ще й про вилучення реверсної дотації у 2025 році.
"Реверсна дотація являє собою кошти, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій. І у тих громад, які мають реверсну дотацію, хочуть її забрати. А для Чернігівської області це 17 бюджетів".
За підрахунками АМУ, обсяг можливого вилучення реверсу для Чернігівщини — це ще мінус 337 мільйонів гривень.
До того ж у порівнянні з іншими областями Чернігівська має у понад два рази нижчу за середній показник густоту населення.
"Це означає, що у нас організація будь-якої послуги (державної, муніципальної чи приватної) автоматично буде дорожчою", — пояснює Микола Силенко.
Статистика чи маніпуляція цифрами?
Те, що уряд компенсував все місцевим бюджетам — це маніпуляція цифрами, запевняє Ратан Ахмедов. Він пояснює:
"Компенсація йде на рівні 2021 року. А з 2021 року все змінилося: і податки зросли, і більшість тарифів. Ціна на пальне вже 60 гривень тоді, як в 2021-му ми купували по 18 і по 27. Все зростає, а компенсатор залишається за рівнем 2021 року. Тобто це велика дельта, яку нічим прикрити. А до того ще нас додатково навантажують видатками без відповідного ресурсу. У 2025-у ця цифра не буде покривати видатки, які ростуть".
Водночас перевиконання місцевих бюджетів Чернігівщини (а, як інформує начальник ОВА В'ячеслав Чаус, за результатами першого півріччя 2024 року перевиконані 52 місцеві бюджети із 63-х) так само не більше, ніж гра цифр, стверджує Микола Силенко:
"Що таке перевиконання? Тобто, якщо мені знизили базу доходів, і я прогнозував собі доходи у 2024 році на рівні 2021-го, і я перевиконав на 1-2% свої показники, які співставлені з показниками 2021 року, то це що — успіх? Це — перемога? Тобто, це не більше, ніж гра цифр і маніпуляція", — каже Силенко.
Так само, говорить він, "виставляє дурнями муніципалітетиМуніципалітет — орган місцевого самоуправління." й розподіл коштів з центрального бюджету за різними цільовими програмами:
"Гроші виділяються у вересні, жовтні. Поки ти проводиш тендер, у тебе вже листопад чи грудень, і ти не встигаєш ці кошти освоїти — вони повертаються у державний бюджет. І якийсь чиновник центрального рівня успішно рапортує, що держава дала кошти місцевому самоврядуванню, але воно слабеньке, неспроможне, там немає кадрів (вони — дуже низького рівня фахівці) і вони не змогли освоїти ці кошти, і ці кошти пішли назад до державного бюджету", — пояснює Микола Силенко.
Водночас Ратан Ахмедов наводить ще один приклад, коли держава передбачає кошти для громад, але використати їх на місцевому рівні неможливо, бо є нюанси, які законом не прописані.
"Корюківська громада зекономила Україні газу (високопосадовці закликають місцеві громади посилювати енергетичну незалежність) — ми частково місто перевели на альтернативне паливо. Воно калорія виходить дешевше, ніж з газу, але ми не маємо компенсації в різниці тарифів, бо така компенсація не передбачена щодо альтернативного палива", — пояснює Корюківський міський голова.
"Розв'язати проблеми громад можна лише, зробивши зміни у законодавстві"
24 липня Чернігівське регіональне відділення Асоціації міст України звернулося до Верховної Ради та Кабінету Міністрів з проханням переглянути законодавство, яке впливає на місцеві фінанси.
- повернути силовий ПДФО громадам;
- не допустити вилучення 4% ПДФО цивільних, тобто зберегти частку ПДФО на рівні 64%;
- компенсувати громадам витрати на харчування дітей зі статусом "дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів";
- компенсувати різницю в тарифах (між ціною, яка зросла, та ціною, яку сплачують за послуги споживачі) для підприємств централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання, які працюють на альтернативних джерелах енергії (для тих, які працюють на газу, така компенсація наразі передбачена);
- змінити розрахунок додаткової дотації громадам, яка на сьогодні вираховується, спираючись на цифри 2021 року;
- спростити механізм погодження міжбюджетних трансферів,Міжбюджетні трансферти – кошти, які безплатно і безповоротно передає один бюджет іншому. які на сьогодні треба обов'язково кожен окремо погоджувати з Міністерством фінансів;
- передбачити можливість використання субвенції, що залишилась з попереднього року, у наступному році з урахуванням цільового призначення цих коштів.
"Аналогічні звернення — до уряду, парламенту, народних депутатів України — громади відправили від себе, зі своїми особистими проблемами і показниками, бо вони можуть дещо відрізнятися", — каже Микола Силенко.
Він пояснює, що важливо, щоб на рівні центральної влади бачили проблеми громад і змогли вчасно відреагувати.
Яким бачать бюджет-2025 для місцевого самоврядування на центральному рівні
Член комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін. Facebook-сторінка Віталій Безгін
Як зазначив 26 вересня на своїй Facebook-сторінці член комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін, комітет розглянув проєкт бюджету на 2025 та надав свої висновки:
- Підтримано пакет пропозицій Мінрегіону, зокрема і відновлення ДФРР;
- Підтримано пропозиції Мінрегіону щодо збільшення видатків для забезпечення військової логістики, а також видатків на ремонт місцевих доріг;
- Підтримано пропозицію місцевого самоврядування щодо збереження 64% в громадах;
- Підтримано пропозицію самоврядування щодо списання середньострокових боргових зобов'язань часів Януковича;
- Підтримано пропозицію щодо збереження реверсу;
- Запропоновано утворити нову субвенцію із підтримки міжнародного співробітництва органів місцевого самоврядування в розмірі 2 мільярди гривень.
За словами Віталія Безгіна, відповідний висновок та правки комітету спрямували на розгляд Бюджетного комітету.
Рішення Бюджетного комітету ВРУ щодо пропозицій АМУ
Як стало відомо пізніше, пропозиції Асоціації міст України до Держбюджету-2025, 26 вересня підтримав Бюджетний комітет Верхової Ради України. Про це повідомило інтернет-видання "Місцеві фінанси".
Йдеться, зокрема, про наступні пропозиції:
- Збереження ПДФО в громадах на рівні 64%;
- Забезпечення в повному обсязі базової дотації потреб громад без вилучення реверсу;
- Повернення "силового" ПДФО до бюджетів громад;
- Списання заборгованості в обсязі дев'яти мільярдів гривень місцевих бюджетів перед державним бюджетом за отримані безвідсоткові позики минулих періодів;
- Повне погашення для всіх громад заборгованості з різниці в тарифах на послуги теплопостачання, гарячого водопостачання, водопостачання та водовідведення;
- Розподілення освітньої субвенції між бюджетами територіальних громад безпосередньо в законі про держбюджет.
Читати ще
Читати ще За перше півріччя 2024 року до бюджету Чернігівщини надійшло майже на 8% менше доходів, ніж торік: які прогнози
Читати ще Вилучення військового ПДФО з місцевих бюджетів: як це вплине на громади Чернігівщини