Чернівецька ОВА продовжила перевірку закупівель «сумнівних ліків» клінічною лікарнею: як гендиректор коментує ситуацію

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Обласна клінічна лікарня. Фото: Суспільне Чернівці

Чернівецька обласна адміністрація продовжила перевірку клінічної лікарні ще на три тижні. Перевірку ініціювали через лист від Міністерства охорони здоров'я, в якому йдеться про те, що лікарня закуповувала ліки "сумнівної клінічної доцільності", які не входять до національного переліку.

Наразі робоча група очікує додаткових документів, щоб визначити, чи справді лікарня дотрималася норм постанови про закупівлю ліків й першочергово забезпечила потребу у медикаментах з нацпереліку. Водночас гендиректор закладу каже, постанова Кабміну не зобов'язує лікарні розділяти закупівлі, окрім цього не виключає "політичне підґрунтя" перевірки.

Перевірять залишки ліків

До робочої групи обласної адміністрації увійшли 20 людей. Зокрема, троє заступників начальника ОВА Руслана Запаранюка, депутати обласної ради, представники обласного Департаменту охорони здоров'я, а також Департаменту стратегічних розслідувань нацполіції.

Лікарні мають право купувати ліки за локальними протоколами, але за умови, якщо спочатку забезпечать 100% потреби у медикаментах саме ліками з національного переліку. Про це у коментарі Суспільному розповіла заступниця голови обласної адміністрації Альона Атаманюк. Наразі лікарня має зібрати документи, які б це підтвердили або спростували. Для цього в ОВА продовжили перевірку ще на три тижні.

"Перелік документів, який нам надали наразі, є неповним. Відповідно лікарня озвучує, що всі документи у них є й вони зможуть їх підготувати орієнтовно впродовж тижня. Комісія розгляне всі документи, щоб стверджувати, чи забезпечив заклад повністю потребу у медикаментах ліками з національного переліку", – розповідає Атаманюк.

Робоча група планує перевірити закупівлі та залишки ліків на складах згідно із щомісячними та квартальними звітами закладу. Коли ці документи проаналізують, тоді зможуть зробити остаточний висновок, є порушення чи ні.

"Якщо порушення виявлять, тоді розглядатимуть наступні кроки та дії. Якщо порушень не буде, то направимо до Міністерства охорони здоров'я інформацію про перевірку та перелік фактів, які робоча група підтвердила або спростувала".

За словами Атаманюк, комісія обласної адміністрації також порівнювала закупівлі інших областей. Відтак зможуть визначити, чи є потреба у доповненні національного переліку ліків.

"Одна з частин нашої довідки – порівняльний аналіз з обласними лікарнями інших областей. Тобто ми аналізуємо в цілому не тільки нашу обласну лікарню. Працювали з публічною інформацією на Prozorro й аналізували, чи справді є необхідність якісь ліки внести до нацпереліку", – каже Атаманюк.

"Повністю забезпечили потребу"

Гендиректор клінічної лікарні Дмитро Добровський у коментарі Суспільному розповів, що ліки з національного переліку та з локальних протоколів закуповували одночасно, а в постанові Кабміну не йдеться про те, що ці закупівлі потрібно розділяти.

"Постанова не зобов'язує до цього. Можна робити закупівлі одночасно, якщо є достатньо грошей. Якщо фінансування бракує, то спершу закупити препарати з національного переліку, а, якщо залишаються якісь гроші, то тільки тоді можна купувати препарати поза нацпереліком", – каже Домбровський.

Лікарня закуповувала усі медикаменти, потребу в яких вказали завідувачі відділень, залежно від орієнтовної кількості пацієнтів. Добровський каже, не всі ліки, якими медики користуються для лікування пацієнтів, входять до нацпереліку.

"Для лікування пацієнтів треба використовувати лікарський формуляр, який затверджують раз на рік. До нього входять 1600 препаратів, а до нацпереліку – 600. Ми закупили абсолютно всі потрібні для лікування наших пацієнтів препарати, бо, якщо потрібний підрозділу препарат відсутній в аптечній службі, тоді пацієнт змушений його купити в аптеці сам, що заборонено НСЗУ".

За словами Домбровського, 90% препаратів, які купують, – українського виробництва. Також препарати мають сертифікати, які підтверджують, що ці ліки безпечні та ефективні.

Наразі у закладі готують документи, аби підтвердити робочій групі, що повністю забезпечили потребу закладу у ліках. Крім цього, гендиректор лікарні розповів, що сумнівається в об'єктивності перевірок й не виключає "політичне підґрунтя". Водночас свої підозри не озвучив.

Обласна рада порушень не знайшла

Робоча група обласної ради працювала понад десять днів. До неї увійшли депутати ради. Перевіряли закупівлі лікарні, які раніше Міністерство охорони здоров'я розглядало як порушення. Зокрема, у міністерстві повідомляли, що обласна клінічна лікарня порушила постанову №333 Кабінету міністрів й закуповувала ліки, які не входять до національного переліку.

Голова робочої групи облради Іван Шевчук розповів Суспільному, що лікарня під час закупівель дотримувалася вимог постанови. Зокрема, в одному з пунктів документа йдеться про те, що лікарні можуть купувати ліки поза національним переліком, якщо мають вільні гроші.

"Згідно з фінансовим планом закладу, цьогоріч лікарня має 53 мільйони гривень на ліки. Робоча група встановила, що за 9 місяців заклад уклав угоди з постачальниками ліків з нацпереліку на понад 28 мільйонів гривень. Оскільки заклад купує ліки за потребою, а не все, що вказано в угоді, то наразі закупили ліків на 22,5 мільйони", – каже Шевчук.

Також лікарня уклала угоди на 14 мільйонів гривень, щоб закупити ліки, які входять до локальних медичних протоколів. Водночас наразі витратили на ці потреби 6,2 мільйона гривень.

"Тобто в них є вільні гроші – наразі це ще понад 10 мільйонів гривень. Тому робоча група не вважає, що керівництво лікарні вийшло за межі постанови. Ми моніторили тендери й встановили, що так закуповують й інші лікарні країни. Це має системний характер, бо нацперелік не містить всіх ліків, які необхідні для кваліфікованої допомоги хворим".

За словами Шевчука, необхідно, щоб Міністерство охорони здоров'я оновило національний перелік ліків й внесли до нього медикаменти з локальних протоколів, які найчастіше закуповують лікарні.

"Це великий перелік ліків. Зараз лікують багатьох бійців від хвороб, яких раніше не було. Також ліками, які раніше не використовували".

Робоча група надіслала результати перевірки до облради. Зокрема, рекомендувала звернутися до департаменту охорони здоров'я, щоб фахівці повідомили МОЗ про необхідність оновлення національного переліку ліків.

Чому ініціювали перевірки

За результатами моніторингу МОЗ, обласна клінічна лікарня систематично закуповує ліки, які не включені до Національного переліку та відсутні у галузевих стандартах у сфері охорони здоров'я. Зокрема, впродовж цього року лікарня закупила медикаментів, які мають "сумнівну клінічну доцільність" на понад 14 мільйонів гривень. Про це йдеться у листі міністерства, який опублікували 28 вересня на Facebook-сторінці лікарні.

Лист від Міністерства охорони здоров’я. Джерело: facebook/Чернівецька обласна клінічна лікарня

Також повідомляють, що у лікарні купували медикаменти для лікування інсульту, які відсутні у медичних протоколах та міжнародних клінічних настановах.

"Вищезазначені приклади не є вичерпними, але свідчать про систематичний характер порушень постанови №333, нераціональне використання грошей та недодержання стандартів медичної допомоги та клінічних протоколів", – йдеться у листі.

Читати ще

Читати ще Комісія Чернівецької облради не виявила закупівлі «сумнівних ліків» в обласній клінічній лікарні

Читати ще У Чернівцях перевірять обласну клінічну лікарню після звинувачення МОЗ про закупівлю «сумнівних» ліків: що відомо

Новости Украины