Чи здорожчає картопля цьогоріч на Чернігівщині: прогнози експертів

Масштабне вторгнення Росії внесло свої корективи у буденне життя українців. Зокрема, активні бойові дії вплинули і на терміни початку посівної та сезону посадки картоплі.

Оскільки північні області країни, які є найбільшими постачальниками картоплі, тривалий час перебували під обстрілами, початок сезону посадки бульби змістився аж до середини травня. Агроформування, які вирощували картоплю в промислових масштабах, як і приватні господарі, мусили відтермінувати посадку через необхідність розмінування сільськогосподарських угідь.

Цього року мешканці Куликівської громади із посадкою картоплі також затрималися. Якщо минулого року більшість господарів «відсадилася» вже до кінця квітня, то цього року городній сезон стартував лише всередині травня.

Причиною цьому стала не лише війна. Цьогорічна весна виявилася на дивовижу календарною та неквапливою, тож навіть в останній декаді травня на Куликівщині спостерігаються похолодання, шквальні вітри та нічні заморозки.

Відіграв свою роль і дефіцит пального, що стало «відправною точкою» для власників техніки. Якщо торік середня ціна на оранку на Куликівщині становила 30 гривень за сотку, то цьогоріч у різних селах розцінки коливалися від 40 до 50 гривень. Вартість садіння картоплі під трактор також зросла — була по 25, а стала на 10 гривень дорожче. Така ж ціна за сотку обробленої землі у рамках надання послуг з дискування, волочіння, обгортання, труїння жука.

Зекономити цього року вдалося хіба що на насінні. Попри те, що чимало посадкової картоплі із запасів агровиробників було знищено ворогом, дефіциту насіння в Україні, як і на Куликівщині зокрема, не було. Чимало господарів виставляли на продаж крохмалисту за ціною від 4 до 6 гривень за кілограм (минулого року її вартість сягала 10 гривень). У середніх числах травня вартість дещо знизилася — від 2 до 5 гривень. Проте це не стосується сортової картоплі, яку і нині реалізують за ціною від 10 до 25 гривень за кілограм.

Якою ціною, зрештою, обійдеться вирощування картоплі селянам, нині спрогнозувати важко, адже розцінки на послуги з обробітку землі можуть змінюватися залежно від наявності та вартості пального.

Приміром, минулого року, коли вартість дизпалива сягала близько 28 гривень за літр, вибирання картоплі трактором коштувало 35, а комбайном — 50 гривень за сотку. При нинішній ціні на дефіцитну солярку (60-70 гривень за літр), логічним буде припустити, що і вартість збирання врожаю також зросте вдвічі. Проте це лише припущення, реальна ж ціна стане відомою ближче до серпня.

Всі ці фактори викликають побоювання, що в Україні можливий дефіцит найуживанішого овочу. Проте фахівці заспокоюють: дефіциту картоплі в Україні не буде.

«Війна з Росією не призведе до стрімкого скорочення обсягів виробництва картоплі в областях, де не тривають активні бойові дії. Адже цієї весни через війну садити картоплю на своїх ділянках почали навіть ті українці, які не робили цього роками. Також збільшили площі картоплі невеликі фермерські господарства», — зазначає аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.

Тож навіть за поганої врожайності картоплі має вистачити для внутрішніх потреб.

Однак, через війну ранньої картоплі із Херсонської, Миколаївської, Запорізької та частини Дніпропетровської області очікувати не варто.

Джерело — Gorod.cn.ua

Фото — ілюстративне

Источник