Чи зможуть ЗСУ прорвати ешелоновану оборону рашистів під Мелітополем — думка експертів

Смогут ли ВСУ прорвать эшелонированную оборону рашистов под Мелитополем - мнение экспертов

Російські війська використали минулі півроку для будівництва масштабних укріплень, які мають перешкодити Україні провести контрнаступ і звільнити окуповані території.

Однак ефективність оборони багато в чому залежатиме від здатності військ відбити натиск ЗСУ, попереджають аналітики.

Лінії захисту

Супутникові знімки, проаналізовані Financial Times і BBC, свідчать про вибудувану ешелоновану оборону, що містить протитанкові рови, мінні поля, низку бетонних "зубів дракона" і залізних "їжаків", лабіринти траншей і загороджень із колючого дроту. "Російські війська, схоже, усвідомили, що значну частину місцевості під їхнім контролем буде складно захистити без укріплених позицій", — сказав FT Брейді Ефрік, аналітик Американського інституту підприємництва, який відстежує будівництво російських укріплень за відкритими джерелами і складає їхні карти.

Фортифікаційні споруди з'явилися практично вздовж усієї лінії фронту, а також у глибині окупованих територій, включно з підходами до Мелітополя, навколо авіабази під Бердянськом на березі Азовського моря (використовується як великий перевантажувальний вузол), у Криму (причому не тільки на Перекопському перешийку, а й на західному узбережжі півострова).

Одні з наймасштабніших укріплень побудовані на півночі Запорізької області, де, як очікується, ЗСУ можуть завдати удару, щоб перекрити "сухопутний міст" із Криму. Чотири населених пункти на північний схід від Мелітополя — містечка Токмак і Пологи, село Очеретовате і селище Більмак, що розташовані на важливих дорогах, — повністю оточені оборонними спорудами, зазначає FT.

ВВС наводить докладні знімки ешелонованої оборони біля Токмака, розташованого на шляху до Мелітополя. Повідомляється, що окупаційна влада вивозила жителів Токмака, щоб перетворити його на фортецю, зазначає ВВС. На північ розташовано дві лінії траншей. За ними місто оточують фортифікаційні споруди: протитанковий рів завглибшки 2,5 метри, через 250 метрів — три ряди "зубів дракона", ще через 300 метрів — мережа окопів, а за ними — точки для артилерійських розрахунків.

І це ще не все, між лініями оборони, напевно, є мінні поля, каже Марк Кенсіан із Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Траншеї також прокопані вздовж шосе Е-105, що з'єднує Мелітополь на півдні України з Харковом на півночі; по ньому в разі прориву російської оборони ЗСУ можуть перекидати підкріплення. Так російські війська сподіваються перешкодити руху моторизованих частин противника, каже Кенсіан.

Масштабні укріплення також з'явилися вздовж усього кордону Луганської області, яка майже повністю перебуває під російським контролем, особливо перед захопленими у 2022 р. містами Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Попасна.

Людський фактор

Пробити таку ешелоновану оборону без великих втрат буде дуже складно, визнає Микола Бєлєсков, головний консультант відділу військової та військово-економічної політики Національного інституту стратегічних досліджень у Києві. Успіху можна досягти тільки за узгоджених дій різних родів військ, але важливо не тільки це, додає він: "Самі по собі перешкоди не зупиняють атакуючі частини. Вони будуть ефективні, тільки якщо належним чином забезпечені живою силою і доповнені артилерійською підтримкою, авіацією і маневрами резервних підрозділів".

Лінія фронту простяглася приблизно на 1000 км, і це дає ЗСУ перевагу, сказав FT Андрій Загороднюк, голова правління Центру оборонних стратегій і колишній міністр оборони України:

Російські війська розкидані вздовж усієї лінії фронту, і ми завжди зможемо знайти місця, де вони нас не чекають.
Як повідомила в суботу в щоденному зведенні британська розвідка, Москва перекинула "до кількох батальйонів, щоб зміцнити" свої позиції в Бахмуті, який вона оголосила захопленим. Це "помітне поповнення", з огляду на й без того надмірно розтягнуті вздовж усієї лінії фронту російські частини.

На укомплектованість оборонних укріплень живою силою звертає увагу і Дара Массікот, старший дослідник Rand Corporation. Важливе значення також матиме бойовий дух російських солдатів — "виснажених, погано підготовлених", з якими часто погано поводяться. Роб Лі, старший науковий співробітник американського Інституту досліджень зовнішньої політики, додає:

У багатьох немає достатнього бойового досвіду. Багато хто просто сидить в окопах. Чи будуть вони їх обороняти, коли почнеться бій, чи побіжать?

Джерело

Новости Украины