20 липня стартував черговий чемпіонат світу з футболу серед жіночих збірних. Турнір, який пройде у двох країнах – Австралії та Новій Зеландії, точно увійде в історію як нововведеннями, так і рекордними відстанями, які доведеться долати учасникам. Розповідаємо про всі нововведення та рекорди чемпіонату світу з футболу серед жінок-2023.
Рекордна кількість учасників
Вперше в історії жіночого мундіалю на турнірі зіграють 32 команди – формат повторює чемпіонат світу серед чоловічих збірних-2022. Вони розділені на вісім груп, дві найкращі з яких вийдуть у плей-офф.
Вперше у своїй історії на чемпіонат світу пробилися збірні Ірландії, Замбії, Панами, В’єтнаму, Гаїті, Португалії, Марокко та Філіппін.
Склад груп
Група A: Нова Зеландія, Норвегія, Філіппіни, Швейцарія;
Група B: Австралія, Ірландія, Нігерія, Канада;
Група C: Іспанія, Коста-Рика, Замбія, Японія;
Група D: Англія, Данія, Китай, Гаїті;
Група E: США, В’єтнам, Нідерланди, Португалія;
Група F: Франція, Ямайка, Бразилія, Панама;
Група G: Швеція, ПАР, Італія, Аргентина;
Група H: Німеччина, Марокко, Колумбія, Південна Корея
Матчі групового етапу пройдуть з 20 липня до 3 серпня. Поєдинки 1/8 фіналу відбудуться з 5 до 8 серпня. Чвертьфінальні зустрічі – 11 та 12 серпня. Півфінали – 15 та 16 серпня. Матч за 3 місце буде зіграно 19 серпня, фінал відбудеться 20 серпня.
Рекордні відстані
Матчі чемпіонату світу пройдуть у двох країнах, дев’яти містах та на десяти стадіонах (у Сіднеї поєдинки мундіалю приймуть дві арени). В Австралії поєдинки пройдуть у Сіднеї, Брісбені, Мельбурні, Перті та Аделаїді. У Новій Зеландії – в Окленді, Веллінгтоні, Гамільтоні та Данідіні.
Відстань між, наприклад, Сіднеєм та Оклендом становить більше 2000 кілометрів. А тим часом Сіднеєм і Пертом – майже 3 300 кілометрів. Не дивно, що в середньому кожна збірна на груповому етапі проїде в середньому 2 823 кілометри. Найбільше не пощастило Ірландії: її «дорога» у групі становитиме понад 8 000 кілометрів. Майже 8000 кілометрів доведеться подолати збірній Данії.
250 тисяч євро за чемпіонство
ФІФА серйозно збільшила призовий фонд турніру – до 110 мільйонів євро. Більше того, футболістки отримають преміальні безпосередньо від Міжнародної федерації футболу: 28 тисяч євро – за участь у чемпіонаті світу, 55 тисяч євро – у разі виходу до плей-офф, 178 тисяч євро – за вихід у фінал, 250 тисяч євро – за перемогу на турнірі.
При цьому бюджет мундіалю становив 140 мільйонів євро.
VAR для всіх
Вперше в історії великих турнірів ФІФА рішення VAR оголошуватимуться на весь стадіон, як це відбувається в американському футболі.
За словами голови суддівського комітету ФІФА П’єрлуїджи Колліни, організація отримувала запити зробити втручання VAR зрозумілішим для всіх, хто дивиться футбол на стадіоні або перед екранами телевізорів, а для арбітрів «це цілком комфортно».
Зоряна компанія
На цей раз мундіаль зібрав чимало яскравих збірних. Головними фаворитами, на думку аналітиків компанії Gracenote, що змоделювали сітку турніру, є чотириразові чемпіонки світу – команда США. Конкуренцію американкам мають скласти збірні Німеччини, яка двічі перемагала на мундіалі, Англії, яка виграла останній чемпіонат Європи, Японії, яка також має в колекції золото світової проби, Франції та Швеції.
А ось командам Бразилії, яка перемогла на Кубку Америки, та Китаю, яка виграла Кубок Азії, великого успіху фахівці не пророкують. Подивимося, наскільки здійсняться їхні прогнози.