У червні 2023 року суд заочно засудив до 15 років позбавлення волі псевдогубернатора захопленої частини Запорізької області Євгена Балицького. Сам він назвав це рішення "фейковим". А багато правозахисників дивуються, чому для зрадника такого рівня за підсумком такий м'який вирок. Як з'ясувалося, щодо Балицького наразі відкрито в реєстрі ще щонайменше три кримінальні справи, і в поточному році, ймовірно, буде новий вирок.
Для жителів Мелітополя питання справедливості і покарання тих, хто співпрацював з окупаційною владою, дуже важливе. Мешканці Мелітополя всією душею ненавидять псевдо губернатора Запорізької області Є. Балицького. Цей гауляйтер перетворив життя мелітопольців на пекло. Зустрічі з диктатором Путіним, організація референдуму, указ про входження Запорізької області до складу РФ, депортація мелітопольців, викрадення, тортури, грабежі — ці та інші злочини на його совісті.
На зростання цін також вплинув ще один божевільний Указ Балицького про заборону ввезення товарів з підконтрольної Україні територію через Василівку в Мелітополь. Також мелітопольський гауляйтер Є. Балицький сформував батальйон Судоплатова. Також Є. Балицький завбачливо ухвалив новий Указ про те, що виїхати із Запорізької області, включно з Мелітополем, можна тільки за спецперепустками. Також гауляйтер Запорізької області Є. Балицький запропонував узаконити смертну кару і самосуд. А також за те, щоб "депортувати" патріотів та їхніх родичів, які знали про "злочин". Утім багато проукраїнськи налаштованих громадян, яких депортують за указом Є. Балицького, після зйомок пропагандистського ролика про "депортацію" зникають безслідно.
В Україні немає смертної кари, хоча на думку мелітопольців саме таким має бути вирок для гауляйтера, руки якого по лікті в крові. А 15 років ув'язнення взагалі звучить як насмішка. Серед мешканців окупованого Мелітополя є як відкриті зрадники, які не приховують своїх симпатій до окупантів так і "приховані агенти".
Депутатка Запорізької міської ради, адвокатка Регіна Харченко розповіла "Новинам Приазов'я", яка кількість вироків є сьогодні в цьому регіоні за злочини, пов'язані з державною зрадою та колабораційною діяльністю.
"У єдиному реєстрі судових рішень ми маємо 47 вироків саме за державну зраду. Причому тенденція така, що ці вироки почали формуватися з 2015 року. Станом на кінець лютого в реєстрі вже 14 вироків за 2024 рік. Якщо ми говоримо про колабораціонізм, то станом на сьогодні в нас 131 вирок. Причому топова кількість це саме 2023 рік — 95 вироків за колабораційну діяльність. Чому така велика кількість? Одразу поясню. Тому що є 7 частин колабораціоністської діяльності, різні види. Станом на 2024 рік у нас 35 вироків, причому вже починають притягувати до відповідальності. У більшості випадків це якраз-таки чиновники, правоохоронці, представники судової системи, які перейшли на бік ворога", — каже Харченко.
"Проблема зі свідками"
Процедура заочного засудження може ускладнюватися тим, що для неї також важлива участь свідків, інформації з відкритих джерел для суду може бути недостатньо, каже адвокат.
"Правоохоронним органом не так складно зібрати сукупну кількість доказів щодо телеграм-каналів, інтерв'ю, якихось публікацій, інформацій зі ЗМІ країни-окупанта. Тобто все це долучається, збирається. Єдине в чому складність — завжди потрібні свідки. І це мають бути свідки, які є першоджерелом", — каже вона.
За її словами, у 2022 році багато таких свідків було на судових процесах. Це зокрема були люди, які виїхали з ТОТ, але які були безпосередніми свідками тих чи інших дій, які вчиняла особа, яка притягається до відповідальності за державну зраду або за колабораціоністську діяльність.
"Ось зі свідками тут є певні складнощі. Тому що не завжди вони залишаються на території міста Запоріжжя, можуть виїхати в інше місто. З одного боку, начебто, в таких справах є певний пул публічної інформації, який можна зібрати і можна надати суду, але цього буде недостатньо, тому що треба шукати інші докази, які передбачені Кримінальним кодексом", — зазначила Харченко.
Балицький отримає ще один вирок?
У червні минулого року суд у Запоріжжі заочно засудив Євгена Балицького — росія призначила його керувати окупованою частиною Запорізької області після захоплення регіону. Окупаційному чиновнику заочно присудили 15 років ув'язнення та заборону обіймати посади в органах української влади. Балицький назвав це рішення "фейковим". Регіна Харченко пояснила, чому окупаційний чиновник отримав саме такий вид покарання. Поки що Балицького ніхто за державну зраду не притягував до відповідальності.
"Щодо Балицького є зараз у реєстрі три відкриті судові провадження. Одне з них безпосередньо стосується вироку, який уже набрав законної сили. Цей вирок не по державній зраді. Тобто поки що Балицького ніхто за державну зраду не притягував до відповідальності. Його притягували до відповідальності за іншою статтею Кримінального кодексу — "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України". Його звинувачують у тому, що він почав співпрацювати з окупаційними органами влади — це стаття за колабораціонізм, а також що він організував і забезпечував проведення псевдореферендуму. На той момент, можливо, слідство мало безумовно достатню кількість доказів, щоб притягнути його до відповідальності саме за цією статтею", — пояснила вона.
За словами адвокатки, у ще одному провадженні обвинувачем виступає Офіс генерального прокурора України.
"Мені відомо, що саме Офіс генерального прокурора України займається спеціалізовано і центрально такими отакими справами щодо державної зради, воєнних злочинів, геноциду, це їхня компетенція. Тому я думаю, що незабаром — у 2024 році ми побачимо ще один вирок Балицькому", — зазначила вона.
Водночас правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онісія Синюк розповіла, що, на думку правозахисників, стаття про колабораційну діяльність не є досконалою. Вона не враховує аспект тривалої окупації територій. Це тривалий шматок життя і людям потрібно виживати на цій території.
"Вона була ухвалена на самому початку повномасштабного вторгнення з такою якоюсь певною превентивною метою для того, щоб застерегти людей на окупованій території від співпраці з державою-агресором і окупаційними адміністраціями. Але вона не враховує умови тривалої окупації. Це тривалий шматок життя і людям потрібно виживати на цій території. Російська Федерація не зволікає з тим, щоб встановлювати там свої порядки, які змушують цих людей підлаштовуватися, щоб вижити, чинити ті дії, які можуть бути, за нашим законодавством, розглянуті як співпраця з державою-агресором", — зазначила правозахисниця.
Правоохоронна система в Україні зараз досить завантажена, каже експерт. Важливо, щоб подібні справи ретельно розглядалися в судах, і судові процеси не були поверхневими.