Чому в Полтаві не завершили демонтаж пам’ятника на місці відпочинку Петра І: пояснення фахівців

За інформацією: Суспільне Полтава.

Роботи по демонтажу пам’ятника на місці відпочинку Петра І у Полтаві. Суспільне Полтава

У Полтаві 10 травня мали продовжити демонтаж пам’ятника на місці відпочинку Петра І. Зробити це не змогли.

Як повідомили Суспільному представники громадської організації "Збережемо Полтаву", на обраний час для продовження демонтажу 10 травня не прийшли робітники. Через це члени ГО подали скаргу до департаменту культури Полтавської міської ради.

"Нам взялись добровільно допомагати ГО "Сокіл", минулої суботи (3 травня — ред.) дуже добре відпрацювали. Пообіцяли, що вони будуть у суботу і продовжать розбирання цегляної кладки. На жаль, вони не з'явилися. Комунальні служби були готові, привезли контейнер, і все вийшло так трошки зірвано. Уже інформація з'явилася, що в черговий раз будуть визначати, які потрібні ресурси, сили, люди тощо", — надали коментар Суспільному представники громадської організації "Збережемо Полтаву".

Нині залишки монументу накриті захисною плівкою. Із демонтажних робіт лишилося вибрати піщано-цегляну засипку і розібрати два нижніх металевих яруси, включно з барельєфом лева. У ГО "Збережемо Полтаву" Суспільному розповіли:

"У понеділок минулий (5 травня — ред.), коли нас не дочекалися і пішло все не під науковим наглядом, центральну тумбу пошкодили, передню панель погнули, верхню перемичку, і в такому вигляді доставили вже в музей Полтавської битви. Тому тут потрібен обов'язково супровід і нагляд. В іншому випадку за цілісність пам'ятника ніхто не поручиться", — розповідають представники громадської організації "Збережемо Полтаву".

Чому демонтажні роботи призупинили, керівниця департаменту культури Олена Ромас Суспільному не розповіла, порадивши звернутися до пресслужби міської ради. Керівниця пресслужби Марина Сєрова повідомила лише про те, що усунення пам’ятника на місці відпочинку Петра І з публічного простору відбувається поетапно та завершиться найближчим часом.

Демонтаж пам’ятника на місці відпочинку Петра І в Полтаві почали 2 травня, тоді зняли верхівку композиції: шолом, меч та щит. Роботи продовжили 3 та 5 травня: знімали бокові панелі, вичищали внутрішню частину пам’ятника від піщаної засипки.

Імперські пам’ятники в Полтаві

Експертна рада Мінкульту 8 вересня 2022 року рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи в Полтаві. Це Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави та коменданту фортеці Олексію Келіну. Для того, аби їх прибрати з державних реєстрів пам'яток місцева влада підготувала облікову документацію і направила її до Мінкульту.

Полтавський обласний департамент культури в травні 2023-го року направив облікову документацію на пам'ятку монументального мистецтва національного значення Монумент Слави для розгляду на засіданні експертної комісії Мінкульту.

28 березня 2024 року під час засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Полтавській ОВА порушили питання щодо знесення російських імперських пам’яток на території Полтави.

31 січня 2025-го року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ухвалило рішення про виключення 15 об’єктів культурної спадщини Полтави з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До переліку потрапили пам’ятники, пов’язані з подіями Полтавської битви та російською імперською історією міста. Серед них – пам’ятник Петру І на Шведській Могилі, місце командного пункту царя та 10 редутів на полі Полтавської битви, пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви, а також монумент захисникам фортеці Полтава і її коменданту Олексію Келіну.

Що відомо про Монумент Слави в Полтаві

Монумент Слави в Корпусному саду Полтави споруджували протягом 1805-1811 років. Його присвятили сторіччю Полтавської битви, каже завідувачка відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею Наталія Сиволап.

Що відомо про пам’ятник на місці відпочинку Петра I в Полтаві

На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика у Полтаві, відпочивав російський цар Петро I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817-го року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.

Що відомо про пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави

Іще один монумент, присвячений 200-літтю Полтавської битви, – пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави. Його встановили в 1909 році на місці четвертого бастіону фортеці. До 1918-го споруду увінчувала фігура двоголового орла.

Читати ще

Читати ще

Новий пам’ятник біля Спаської церкви: що розповіла архітекторка Оксана Бєлявська в подкасті «Стара Полтава»

Новости Украины