Чому у Полтаві не буде Окружного суду і як би це вплинуло на завантаженість суддів

За інформацією: Суспільне Полтава.

Октябрський районний суд. Суспільне Полтава

У Полтаві поки не планують створювати єдиний Окружний суд, куди б увійшли всі три районні суди міста. При цьому кожен з них нині – Октябрський, Київський та Ленінський, має різну завантаженість – від 55 до 128 справ на одного суддю на місяць.

Такі дані у відповідь на інформаційний запит Суспільного надали у територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в Полтавській області.

Скільки справ припадає на суди Полтави

Згідно з даними, наданими Суспільному Державною судовою адміністрацією, 2024-го навантаження на місяць на одного суддю Полтави є наступним:

  • В Октябрському райсуді – 128;
  • Київському – 89;
  • Ленінському 55 справ і матеріалів.

Октябрський районний суд у Полтаві один з найбільш навантажених судів в Україні. Суспільне Полтава

За кількістю справ та матеріалів, які надійшли протягом 2024-го, Октябрський райсуд Полтави є 19-м по Україні. За минулий рік у провадженні цієї установи перебувало 28,5 тисяч справ різних категорій, а на одного суддю у середньому припало 1 672 справи. У той самий час у Ленінському райсуді міста на одного суддю припадає близько 700 справ і матеріалів.

Від початку повномасштабної війни завантаженість суддів зросла, зокрема, через передачу підсудності судів Харкова.

Так в Октябрському райсуді Полтави розглядали справи Московського та Фрунзенського, у Ленінському – Червонозаводського та Комінтернівського, у Київському – Орджонікідзевського та Ленінського райсудів Харкова. Тобто кожна з установ одночасно розглядала справи трьох судів.

"Це своєю чергою вплинуло і на навантаження в роботі працівників, і на строки розгляду судових справ", – зазначили у відповідь на інформаційний запит до Київського райсуду міста."Штатна чисельність Ленінського районного суду не була розрахована на обсяги роботи одразу трьох судів, два з яких є значно більшими за своєю чисельністю (чисельність лише суддів в них була втричі більшою) та мали своє розташування в місті, кількість населення якого становить близько 2 мільйонів, тоді як населення м. Полтави становить 279 593 осіб", – відповіли у Ленінському райсуді Полтави.

Чому у Полтаві хотіли об’єднати райсуди в один

2019-го голова Державної судової адміністрації України Зеновій Холоднюк повідомляв, що районні суди Полтави, які розташовуються в колишніх будівлях дитячих садочків, розмістять в будівлі колишнього Кадетського корпусу, яку того року передали на баланс установи.

Кадетський корпус. Лютий 2025-го року. Суспільне Полтава

Нині конкретних планів щодо об’єднання судів в цій будівлі немає.

"Відповідно до Указу Президента України від 29 грудня 2017 року 449/2017 передбачено ліквідацію Київського, Ленінського та Октябрського районних судів міста Полтави і утворення Окружного суду міста Полтави у місті Полтаві із місцезнаходженням у місті Полтаві. Проте наступні кроки протягом 2025 року по реорганізації вищевказаних судів територіальному управлінню поки не відомі", – вказали у відповіді на інформаційний запит у територіальному управлінні Державної судової адміністрації в Полтавській області.

На думку судді Октябрського районного суду Лариси Гольник, об’єднання полтавських судів могло б урівноважити навантаження.

"Принаймні воно б розподілилося більш рівномірно. Оскільки всі слідчі органи перебувають на території Шевченковського району міста Полтави, фактично, слідчі судді нашого Октябрського суду здійснюють контроль за ухваленням рішень слідчих органів. Тому, на моє переконання, це принаймні повинно було б частково вирішити питання", – сказала суддя Октябрського районного суду Лариса Гольник.

Як об’єднання б суддів врятувало будівлю Кадетського корпусу

До повномасштабного вторгнення у будівлі колишнього Кадетському корпусі встигли почати протиаварійні роботи: демонтовували дах, розбирали залізобетонні конструкції балкона, цегельне мурування стін, склепінь та арок, яке було сполучене зі старовинним муруванням. Також прибрали сміття, закрили вікна та двері, зробили армувальний пояс для встановлення покрівлі триповерхової частини будівлі. На документацію та ці роботи з 2019-го витратили понад 13 мільйонів гривень.

Протиаварійні роботи на даху Кадетського корпусу у Полтаві, зима 2020-го року. Суспільне Полтава

"У той час, коли ми починали працювати над проєктом протиаварійних і консерваційних робіт, то плани тодішнього голови державної судової адміністрації були достатньо реалістичними. Планувалося, що 2021-2022-го року будівля вже стане повністю до експлуатації", – розповіла кандидатка архітектури, членкиня громадської організації "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська.

2022-го та 2023-го та 2024-го роботи не виконували через відсутність фінансування та воєнний стан. Частково виконані договори припинили через закінчення строку дії.

"Будівля страждає суттєво, тому що ще п'ять років тому над нею був хоч який-небудь дах, але у процесі підготовки до протиаварійних робіт його частина вже була розібрана. Будівля потерпає, як і раніше, від атмосферних опадів, вони дуже сильно впливають на несучу спроможність всіх конструкцій і потрібно було б негайно цю будівлю хоча б накрити для того, щоб убезпечити її від дощу і снігу. Але ж ми розуміємо, що в нинішніх умовах на це немає ніяких грошей", – додала Оксана Бєлявська.

2025-го територіальне управління судової адміністрації в Полтавській області планує збільшити периметр паркану навколо кадетського корпусу та організувати захисне накриття над пішохідною частиною по вулиці Соборності з метою запобігання травматизму пішоходів від падіння цегли.

Навантаження судів у Полтаві та в Україні

Проблема нерівномірного навантаження в українських судах дійсно існує, розповів судовий експерт, виконавчий директор фундації "DEJURE" Михайло Жернаков.

Читати ще

Читати ще На Полтавщині перейменували три суди

"Ця проблема тягнеться ще з 14-го року, коли значна кількість суддів пішла у відставку або просто звільнилася, коли не хотіла проходити перевірки і різні оцінювання, які були частиною судової реформи, яка тоді починалася. І от тільки зараз ми підходимо уже впритул до наповнення цих вакансій. Були проблеми із складом вищої кваліфікаційної комісії суддів України, її довгої відсутності. Це орган, який добирає суддів", – розповів судовий експерт, виконавчий директор фундації "DEJURE" Михайло Жернаков.

Нині вже є новий склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, тож невдовзі суди зможуть набрати нових суддів.

"Вони вже давно оголосили конкурси, і зараз вони тривають як на апеляційну, так і на першу інстанцію, так що буквально протягом місяця, напевно, ми побачимо велику кількість призначених нових суддів і, відповідно, навантаження вирівняється. Але у нас все ще є найголовніша проблема нашої судової системи – це не кількість суддів, а якість суддів", – додав Михайло Жернаков.

Читати ще

Читати ще «Моя Полтава на мене схожа»: в обласному центрі відкрили перший простір розвитку міста

Новости Украины