За інформацією: Суспільне Чернівці.
Село у Чернівецькій області, фото ілюстративне. Джерело: Unsplash
У Лужанах Мамаївської громади немає старости — двічі пропозицію сільського голови не підтримували депутати, згодом — змінились умови щодо призначення та розпочались воєнні дії. Зараз у певні годині в старостинському окрузі перебуває голова громади.
Загалом в Чернівецькій області у понад 20 старостинських округах немає старост. Суспільне Чернівці розповідає, чому їх не можуть обрати та як в області намагаються "компенсувати" їхню відсутність.
"Немає старости у великому окрузі"
У Лужанах Мамаївської громади немає старости. Коли була пропозиція від сільської голови, кандидатуру двічі не підтримували депутати, розповіла в етері "Суспільне. Спротив" голова громади Наталія Катрюк.
"Коли питання щодо старости такого великого округу відклали на довивчення, дещо змінились умови призначення. Зокрема, щодо обговорення кандидатури. Потім розпочались воєнні дії в країні, які призвели до унеможливлення призначення старости", — каже Катрюк.
За словами голови, у Лужанах є ЦНАП, працівники старостинського округу та комунальне підприємство "Благоустрій". Тому питання щодо роботи старостинського округу вирішуються.
"Також я з 8:30 о 9:30 та з 16:00 до 17:30 перебуваю в старостинському окрузі. Якщо дивитись правді у вічі, то сьогодні важче мені, ніж людям, які хочуть отримати ту чи іншу послугу. Але призначати нізвідки людину й не знати, кого призначаєш, вважаю недоцільним. Кожен староста — це людина, яка співпрацює з сільським головою і я повинна бути впевнена, що ця людина виконує всі повноваження правильно", — розповіла Катрюк.
Наразі обрати старосту планують після завершення війни.
Чому в 20 округах немає старост
У 13 громадах області в старостинських округах немає старост. Це стосується усіх трьох округів у Хотинській та Путильській громадах. Так, у Хотинській громаді кандидатів на посаду старости мобілізували, а у Путильській — орієнтуються першочергово на забезпечення обов'язкових виплат з бюджету, опісля шукатимуть кандидатів у старости. Про це у коментарі Суспільному розповіла заступниця начальника обласної адміністрації Альона Атаманюк.
"Є й нестандартні ситуації в області, коли староста помер. В іншій – мобілізований і не може виконувати свої обов'язки. Також є округи, де зменшилася чисельність населення. Наприклад, у Волоківській громаді є округ на 600 людей, а за словами голови громади, там наразі проживають щонайбільше 350 людей. У перспективі розглядатимемо, чи варто укрупнювати цей округ", – каже Атаманюк.
За словами Атаманюк, в умовах воєнного стану не заборонено обирати та призначати старост, втім для цього потрібно пройти передбачену законом процедуру. Це ускладнює необхідність проведення громадських обговорень, на яких треба зібрати 17% голосів виборців громади. Наприклад, найбільший старостинський округ, де наразі немає старости, налічує 4 800 людей – щоб обрати там старосту, у громадських обговореннях мають взяти участь понад 800 людей.
"Виникають питання щодо безпечності проведення таких заходів, щоб зібрати одночасно таку кількість людей. Також у кожній громаді є мобілізовані, а частина жінок з дітьми виїхали з України, через це багато хто відчуває проблему зібрати необхідну кількість голосів за відповідного кандидата. Десь просто немає охочих бути старостою або просто не бачать, хто б міг набрати необхідну кількість голосів", – розповідає Атаманюк.
Інша складність – якщо кандидат на посаду старости є, але його не підтримує достатня кількість жителів. Були випадки, коли старости звільнялися, бо на період воєнного стану у них розширилися повноваження, пов'язані з оповіщенням військовозобов'язаних.
Що пропонують в ОВА
Атаманюк каже, в обласній адміністрації розглядають можливість звернутися до профільного комітету Верховної ради, аби на період воєнного стану внести зміни до законодавства, щоб проводити громадські обговорення онлайн або ухвалювати рішення про обрання старости на сесії місцевої ради.
Як компенсують відсутність старости зараз
Згідно із законодавством, немає можливості призначити виконувача обов'язки старости, однак частину їхніх функцій може виконувати діловод, який наразі є у кожному селі, – так роблять у Хотинській громаді. Також це може бути заступник голови або голова громади.
"Є громади, де голова проводить значну частину свого робочого дня в населеному пункті, щоб компенсувати відсутність старости. Наприклад, у Лужанах та Перебиківцях. Вони приймають людей з усіх необхідних питань", – каже Атаманюк.
Також старости надають частину адміністративних послуг. Атаманюк каже, зараз в усіх громадах області є ЦНАПи, тому жителі сіл можуть звертатися туди. Частину довідок чи документів за запитами людей можуть надати також діловоди.
Крім цього, староста є представником села у раді та виконавчих органах громади.
"Голови громад аналізують наявність депутатів у раді від населеного пункту, щоб представництво інтересів цього пункту в інтересах громади враховували. Наприклад, коли говорять про формування бюджету або моментів розвитку, то й щоб позиція цього округу була врахована", – каже Атаманюк.
Читати ще
Читати ще У 20 старостинських округах Буковини немає старост: чому їх не можуть обрати