«Ціна буде на 15% вища, ніж торік». Як лісівники Буковини заготовляють ялинки до новорічних свят

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Заготівля ялинок. Фото: Суспільне Чернівці

Цьогоріч у лісгоспах Чернівецької області планують заготовити 6 500 ялинок. Їхня вартість на 15% вища, ніж торік, а також залежить від розміру дерева. Зокрема, у Берегометській філії ціна одного дерева коливається від 192 до понад 240 гривень. Суспільне Чернівці розповідає, як лісівники заготовляють ялинки до новорічних свят.

У Берегометському лісгоспі цьогоріч планують заготовити 800 ялинок. За день можуть заготовити до десяти дерев. Для цього зрубують дерева під час чисток просік, ліній електропередач та автомобільних доріг, каже начальник філії Берегометського лісомисливського господарства Ярослав Лазорюк. Також зрубують смереки та ялиці, які погано ростуть та можуть нашкодити розвитку інших дерев.

"Це екологічно чиста карпатська деревина з ароматом хвої та живиці. Є дерева штучного насадження і природного. Якщо в нас лісовкрита площа — майже 62 тисячі гектарів, то 800 штук на цю площу, це навіть не одна ялинка на гектар. Тобто, це не суттєво шкодить довкіллю", – каже Лазорюк.

Заготівля ялинок у лісгоспі тільки почалася. Лісівники зрубують дерева, чіпують їх пластиковими бирками, а потім везуть на склад філії, де й продають дерева. Лазорюк каже, першочергово намагаються забезпечити ялинками дитсадки, школи та лікарні.

Яка вартість ялинок

Цьогоріч вартість на 15% вища, ніж торік. Продають ялинки від 1 до 2,5 метрів – розмір дерева впливає на його вартість. Зокрема:

  • дерево висотою до 1,5 метра може вартувати 192 гривні;
  • від 1,5 метра до 2 метрів – 240 гривень;
  • кожен додатковий метр для дерева, яке має висоту у понад 2 метри, вартуватиме ще 50 гривень.

Також лісівники заготовляють "хвойну лапку" – це дрібні пагінці хвойних дерев. Їх зрізають під час рубок та оздоровлення насаджень, з цих "лапок" підприємці можуть в'язати й продавати новорічні ялинки. Один метр "лапок" вартує 140 гривень.

Як перевірити, що ялинку зрубали легально

Підприємці, які перевозять або продають новорічні дерева, повинні мати накладну з лісництва та дозвільні документи на торгівлю з мокрою печаткою. На зрізі кожного дерева має бути штрих-код лісового господарства, де дерево виростили.

"На кожну ялинку ставлять пластикову бирку, яка внесена до загальної системи "Ялинка". Будь-хто може просканувати штрих-код, зайти в програму і побачити, офіційна ця ялинка чи ні. Тобто, пластикова бирка — це паспорт кожної ялинки", – каже Лазорюк.

За незаконну порубку і пошкодження дерев загрожує штраф: від 510 до 5 100 гривень

Новости Украины