За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Аграрій Сергій Якимець. Фото: Суспільне Тернопіль
Сергій розповів, що цього року запланували посіяти менше, ніж сіяли впродовж двох минулих років. І попит менший, і ціна на гречку впала.
"Ми плануємо засіяти 65 гектарів гречки, порівняно із минулими роками, це значно менше. У 2022 році ми сіяли майже 200-240 гектарів гречки, тоді зібрали близько 350 тонн. На жаль, ті залишки з того року тільки цієї зими нам вдалось реалізувати. У 2022 році була можливість продавати гречку в районі 18 — 22 гривень, то цього року ціна на гречку 8 — 8,50 гривень".
Поле. Фото: Суспільне Тернопіль
Директор департаменту агропромислового розвитку області Володимир Стахів каже, загалом обсяги посівів гречки на Тернопільщині приблизно на тому ж рівні, що й торік.
"В поточному році прогнозовані площі посіву гречки десь на рівні попереднього року — 8,7 тисячі гектарів. За такими оптимістичними прогнозами валовий збір буде в межах 12 — 13 тисяч тонн. Це повною мірою забезпечує потребу області. Якщо говорити про ціну, крупу гречану більше використовували, як політичну культуру. Тому на сьогодні при цих обсягах виробництва і нормальному споживанні, це досить хороша ціна, яка забезпечує економіку для сільгосппідприємств і водночас для населення споживання нормальна ціна".
Директор департаменту агропромислового розвитку області Володимир Стахів. Фото: Суспільне Тернопіль
Аналітикиня Світлана Литвин говорить, згідно з прогнозами Українського клубу аграрного бізнесу, по Україні цього року посівні площі під гречку скоротяться приблизно на 10%.
"У 2023 році Україна мала дуже великі посіви гречки і фактично у нас було перевиробництво. Кінцевий споживач зміг це одразу відчути. Зараз у нас надзвичайно низька ціна на гречку — близько 28 гривень за кілограм, а це ціна рівня 2020 року. З 2020 року ціни на всі продукти харчування абсолютно виросли, а гречка продається нижче рівня собівартості. Це саме той фактор, що спричинив скорочення посівних площ гречки в Україні".
Гречка. Фото: Суспільне Тернопіль
Директор, одного з підприємств, яке займається виробництвом круп, Володимир Діденко розповідає, закупили сировину за дорожчою ціною, то ж тепер продають крупу дешевше собівартості.
"Зараз цехи працюють від завантаження та замовлень по ринку збуту. Переробляємо близько 36 тонн гречки в добу, вихід близько 26 — 27 тонн залежно від вихідної сировини. По інших крупах можемо переробляти до 60 тонн в добу. Ціни впали не на саму гречку, а на зерно. Відповідно, у тих, в кого не було залишків, те зерно, яке купили, додали матеріали і продають. У нас був запас по високій ціні, яка не дала можливості швидко зреагувати на ринок і через те у нас є збиток. На сьогодні ціна 8 100 з ПДВ, це сировина гречки за тонну. Минулого року ми купували по 25 500 за тонну".
Директор підприємства Володимир Діденко, Тернопіль, 31 березня, 2024. Фото: Суспільне Тернопіль
Керівниця одного з магазинів Марія Рикун каже, що ціна на гречку в магазинах Тернополя на сьогодні приблизно 22 гривні за кілограм. Саме цю крупу купують найчастіше.
"Якщо брати, то зі всіх круп до 50% продається крупа гречана. Коли почалась війна у 2022 році, то почався попит на такі продукти харчування довготривалого зберігання. Це рис, гречка, макарони. Закупівельна ціна виросла від 65 до 70 гривень, а продажна ціна була 80 гривень. Ми ставили маленьку націнку до 10% на крупу. На наступний рік, у 2023 році, фермери засіяли гречки достатньо і вже пропозиція гречки була більша, аніж попит. Ціна закупівельна впала, зараз закупівельна ціна на гречку від 16 до 18 гривень".
Керівниця магазину Марія Рикун. Фото: Суспільне Тернопіль
Як розповіла аналітикиня Українського клубу аграрного бізнесу, коливання цін на гречку в Україні спостерігають впродовж 10 років. Щороку змінюються і посівні площі. Так у 2022 році площа посівів гречки становила понад 121 тисячу гектарів. Тоді зібрали майже 148 тисяч тонн врожаю. А ціна на крупу становила 71 гривню за кілограм.
У 2023 році площі збільшились до майже 139 тисячі гектарів. Українські аграрії зібрали 207 з половиною тисяч тонн сировини. А ціна на гречку впала до майже 50 гривень за кілограм. Цього року, згідно з даними клубу аграрного бізнесу, гречкою планують засіяти площу — майже 125 тисяч га. Прогнозований урожай 162 тисячі тонн. Середня ціна по Україні за три місяці 2024 року — 28 гривень за кілограм.
Гречка. Фото: Суспільне Тернопіль
За словами Світлани Литвин, такі зміни посівних площ і, відповідно, вартості пов’язані з тим, що гречка — це продукт в основному для внутрішнього ринку.
"Ми не можемо гречку експортувати, бо на світовому ринку на неї не існує попиту. Гречка є в культурі споживання не в багатьох країн. Це країни колишнього СНГ і частково її споживають східні країни, як Японія, Китай. Говорити про те, що ми можемо багато вирощувати гречки, а ми її реально багато можемо вирощувати, а далі що з нею робити? Експортувати, на жаль ми її не маємо куди. Тому ось такі гойдалки в нас спостерігаються з року в рік. Одного року це надзвичайно рентабельна культура, але при цьому страждає споживач, іншого року це надзвичайно комфортна ціна для споживача, але при цьому аграрій несе збитки".