«Д’Артаньян та три мушкетери» у Львові: як місто Лева «зіграло» в кіно Париж, – ФОТО

Львів іноді називають маленьким Парижем. Є і ті, що вважають, що при всій повазі до чарівної львівської архітектури порівнювати місто Лева зі столицею Франції буде все ж перебільшенням.

Але кілька разів у кінематографі Львів досить успішно «зіграв» величне місто на Сені. І, здається, найбільше дублювати середньовічний Париж прийшлось столиці Галичині у культовому радянському фільмі «Д’Артаньян і три мушкетери».

У 1978 році режисер Одеській кіностудії Георгій Юнгвальд-Хількевич почав знімати трисерійний мюзикл за найбільш відомим романом Александра Дюма. І вибрав для більшості зйомок сцен у Парижі саме Львів.

Пройдемось по львівським локаціям фільму, у яких іноді навіть не всі корінні львівʼяни зможуть відразу впізнати вулиці рідного міста.

Свірзский замок: Д’Артаньян відправляється у Париж

Зі сцени у Свірзькому замку, розташованому у 44 кілометрах від Львова, у селі Свірж Перемишлянського району, починається фільм.

У цій сцені Д’Артаньян вислуховує останні настанови та прощається з батьком, після чого застрибує на свого коня на тлі сходів верхнього замкового двору.

Свірзький замок, Фото: Відвідай

Пізніше Свірзький замок виступає у ролі Бетюнського монастиря, куди відправили Констанцію Бонасьє. Замок знімали з боку центрального під’їзду і моста через рів.

Мушкетери біля Свірзького замку, Фото: Кадр із фільма

Бернардинський монастир: бійка з Рошфором, зустріч з Міледи

Бернардинський монастир, збудований у 1620 році, став важливою локацією для зйомок.

На його подвірʼї д’Артаньян по дорозі до Парижу вперше знайомиться з графом Рошфором і гвардійцями кардинала у містечку Менг на Луарі.

Бійка з гвардійцями з оточення Рошфора відбувається на галереї монастиря.

Фото: realt.onliner

На тлі стін монастиря вперше зʼявляється і карета Міледі. Але ця сцена знімалася вже у Львові. Попереду видно – це Глинянська брама 1618 року, яка виходить на Митну площу у Львові.

Дом Бонасьє на вулиці Сніжній

Коли вперше д’Артаньян зʼявляється у Парижі, перед нами львівська вулиця Сніжна, 5 — де знаходиться будинок галантерейника Бонасьє та майбутньої возлюбленої мушкетера Констанції.

Резиденція де Тревіля та Лувр у палаці Потоцьких

А найматися у роту королівських мушкетерів д’Артаньян прибуває до резиденції капітана де Тревіля, у ролі якою виступає розкішний палац Потоцьких на вулиці Коперника. Тут же проходять і тренування мушкетерів.

Пізніше у фільмі знову зʼявляється палац Потоцьких, але вже як Лувр – резиденція самого короля Людовіка XII та його дружини Анни Австрійської.

Нагадаємо, що палац Потоцьких ніяк не міг існувати в епоху Людовіка XIII, але французький шарм у ньому точно є, бо його збудовано за проєктом французького архітектора Людовика де Верні.

Палац Потоцьких, Фото: wikipedia

Собор святого Юра — штаб мушкетерів

Собор святого Юра зʼявляється у кадрі, коли мушкетери покидають резиденцію де Тревіля. Тут можна побачити сходи та ворота собору.

Проїзд співаючих мушкетерів – Домініканський собор та Друкарська

Кілька разів у фільму показана четвірка співаючих мушкетерів на конях. Перший раз «Пора-порадуемся» Д’артаньяна з Атосом, Портосом і Арамісом співають на фоні  Домініканського собору (нинішня греко-католицька церква Пресвятої Євхаристії), який було збудовано через століття після епохи мушкетерів у 1749 році.

Ще раз мушкетери зʼявляються біля церкви Покрова Богородиці на вулиці Грушевського та на вулиці Друкарській.

Лондонський замок Бекінгема на Львівщині

На Львівщині успішно можна знімати не тільки Францію та Париж, але, як виявилось, і Англію.

У якості резиденції герцога Бекінгема зняли Олеській замок, збудований ще у 1327 році.

Марлезонський балет у Підгорецькому замку

А другий відомий замок на Львівщині — Підгорецький — зіграв роль Паризької Ратуші, де проходив бал з Марлезонським балетом.

Саме сюди з боєм проривається д’Артаньян з підвісками королеви, щоби встигнути їх передати перед балом королеві Анні Австрійській.

Підгорецький замок, Фото: wikipedia.

Підгорецький замок було зведено в 1635-40 роках на замовлення великого коронного гетьмана Станіслава Конецпольського за проєктом італійця Андреа дель Акве.

Дуель мушкетерів у Вірменському соборі

Потрійна дуель Д’Артаньяна з Атосом, Портосом і Арамісом проходить у Парижі біля монастиря Дешо.

У Львові французьку обитель зіграв двір Вірменського собору. Нагадаємо, що сам собор був збудований у 1370 році, а сама галерея, де проходить дуель, – у 1437 році.

Резиденція кардинала Рішельє — Будинок вчених

Паризьку резиденцію всесильного кардинала Рішельє у Львові зіграв Будинок вчених на вулиці Листопадового чину, 6.

Тут звучить пісня про шпигунів кардинала, а потім д’Артаньян веде ризиковану гру у шахи з Рішельє, де кардинал йому популярно роз’яснює на прикладі шахів розподіл сил у французькій політиці.

До речі тут на фото можна побачити і режисерський ляп — електричні світильники у XVII сторіччі у резиденції кардинала Рішельє.

Після партії у шахи з кардиналом друзі зустрічають Д’Артаньяна біля костелу Антуана Падуанського на вулиці Личаківській, 49.

За кілька років після «Д’Артаньяна та трьох мушкетерів» Георгій Юнгвальд-Хількевич зняв продовження мушкетерського циклу «Двадцять років тому», «Десять років тому», але вони вже не мали того успіху.

Можливо тому, що знімались вже не у Львові. Бо «зіграти» Париж, краще самого Парижа міг тільки Львів.

Читайте також: Визначні місця Львова: 5 сакральних пам’яток, які варто побачити у місті, – ФОТО

Источник