Фото: REUTERS
10 вересня відбудуться дебати між кандидатами у президенти США – Камалою Гарріс та Дональдом Трампом. Майбутня словесна дуель особливо цікава, оскільки минуле протистояння Трампа з Байденом закінчилося політичним «нокаутом» останнього. Чи витримає натиск Трампа Гарріс? Журналіст Коротко про дізнавався деталі майбутньої події.
Заборонили перебивати один одного і дискутувати
Дебати відбуватимуться у Філадельфії, у Національному конституційному центрі, без аудиторії у залі. Ефір триватиме 90 хвилин, передбачено дві рекламні паузи. Мікрофони у прямому ефірі будуть включені лише у одного кандидата, які говоритимуть по черзі (так було під час дебатів Джо Байдена та Дональда Трампа).
Проте передвиборчий штаб Гарріс звернувся до керівництва каналу ABC (на якому проходитимуть дебати) з вимогою не відключати мікрофони опонентів протягом усього ефіру. Це дозволило б обом кандидатам перебивати один одного та говорити одночасно, перекриваючи голос опонента.
«Віцепрезидент готова мати справу із постійною брехнею та перебиванням Трампа в режимі реального часу. Досить Трампу ховатися за кнопкою відключення звуку», — заявив тоді старший радник штабу Гарріс з комунікацій Брайан Феллон.
Загалом команда Гарріс вважає, що це може показати глядачам неприкритого, навіть сварливого Трампа.
Трамп у відповідь звинуватив суперницю у спробі вислизнути.
«Насправді вона просто намагається ухилитися, бо не хоче дебатувати. Дебати вона вести не вміє», — заявив експрезидент.
У результаті запропоновані мовником правила узгодили керівники передвиборчих штабів обох кандидатів. Вступних промов не буде, а на заключні промови відведуть по дві хвилини на кожного кандидата.
Дональд Трамп виграв жеребкування, завдяки чому зміг вибрати порядок виступів і отримав право першим вимовити заключну промову. У той же час Гарріс отримала можливість вибрати позицію на подіумі – ліворуч на сцені.
Дебати транслюватимуться у прямому ефірі о 21:00 за місцевим часом (4:00 за київським) на телеканалі ABC News Live 24/7, а також на каналах Disney+ та Hulu.
Гарріс налаштована рішуче та агресивно
Герць із експрезидентом США для кандидата від демократів буде не першим у такому форматі, адже Камала Гарріс уже має досвід теледебатів. У 2020 році у неї був двобій із кандидатом у віцепрезиденти від республіканців Майклом Пенсом. І, на думку багатьох експертів, ці дебати вона не програла.
Крім того, вона колишній прокурор, відома своєю суворою манерою ведення допитів, зокрема під час слухань у Сенаті. Цю ж манеру вона може використати і в дебатах із Трампом. Загалом Камала Гарріс може вести дебати за принципом «поліцейський проти злочинця».
Ну і вимога тримати мікрофони увімкненими весь час свідчить про те, що вона має намір агресивно опонувати своєму візаві.
Під час дебатів Гарріс, найімовірніше, просуватиме наративи своєї виборчої кампанії. Вона наголосить на тому, що цікавить, скоріше, виборців, котрі вагаються, — на боротьбі зі зростанням цін, посиленні міграційного законодавства і зниженні податків для середнього класу. У цьому плані її виступ може стати синтезом підходів її попередників — Барака Обами та Джо Байдена. Це просування більш поміркованого образу разом із критикою Трампа як хаотичного і руйнівного політика, який ставить особисту вигоду над інтересами країни.
«Коли республіканці використовують слово „свобода“, вони мають на увазі, що уряд повинен мати право вторгатися до кабінету вашого лікаря, корпорації можуть забруднювати ваше повітря та воду, а банки можуть наживатися на клієнтах. Але коли ми, демократи, говоримо про свободу, ми маємо на увазі свободу зробити кращим життя для себе та людей, яких ви любите. Свободу ухвалювати власні рішення щодо свого здоров’я — і так, свободу вашої дитини ходити до школи, не переймаючись тим, що її застрелять у коридорі», — описав позицію Гарріс кандидат у віцепрезиденти Тім Уолц.
Трамп може відмовитись від скандального іміджу
Той факт, що Трамп виступив за відключення мікрофонів, на думку деяких експертів, означає, що він не має наміру скандалити під час дебатів і перебивати свого опонента. Деякі аналітики кажуть, що така тактика республіканського кандидата викликана тим, що вона краще сприймається глядачами, аніж скандали та епатаж. Що й показали дебати Трампа та Байдена, коли стриманий виступ Трампа сподобався багатьом виборцям.
Але йому все одно буде важко. Відмова Джозефа Байдена від участі у президентських виборах негативно впливає на передвиборчу кампанію Дональда Трампа.
Сценарій боротьби з Камалою Гарріс для республіканців менш привабливий, ніж з Байденом. Заготівки штабу Трампа, націлені на дискредитацію Байдена, у випадку з Гарріс практично марні, і потрібен час на щось нове. Як варіант – команда Трампа, навпаки, занижуватиме статус опонентки та демонструватиме, що вона взагалі не є конкурентом.
На дебатах Трамп може осідлати свого улюбленого коника – невдоволення американців нелегальною імміграцією. І це найслабіше місце Камали Гарріс, адже саме вона була призначена відповідальною за подолання причин міграції із країн Центральної Америки. Гарріс тісно пов’язана у суспільній свідомості з імміграцією, і Трамп наполегливо працюватиме над тим, щоб отримати максимальну вигоду з цього.
Наступний аргумент Трампа, який можна використовувати на дебатах ,– це протидія Китаю. Крім того, що одним із пріоритетів стане повернення виробництв та робочих місць із КНР у США, Трамп буде зосереджений на відновленні промисловості та зміцненні економіки країни.
Висловлюючись про зобов’язання США перед союзниками в рамках НАТО та інших альянсів, Трамп просуватиме свою ідею про те, що Європа та інші країни не повинні отримувати підтримку безкоштовно. На його думку, Америка не повинна бути світовим жандармом, і країни НАТО зобов’язані нести свою частку відповідальності, а не перекладати тягар на плечі американських платників податків.
І все ж Трампу буде нелегко перемогти Гарріс у словесному поєдинку. У дебатах із «підзависаючим» Байденом енергійний Трамп виглядав виграшно, але в дебатах із симпатичною 59-річною жінкою-прокурором 78-річний Дональд Трамп із його купою кримінальних справ та сексуальними скандалами буде дуже вразливим. Гарріс значно молодша за кандидата від республіканців, що відповідає запиту частини суспільства на омолодження влади. І тема «старечої немочі» Байдена, яку активно розкручували республіканці, може зіграти тепер проти Трампа.