Усе більше людей звертають увагу на криптовалюти та їх перспективи. Успіх такої монети як біткоїн відомий навіть пенсіонерам. Всім потрохи стає зрозуміло, що фінансова система трансформується, вдосконалюється та переходить в цифровий вигляд.
Децентралізовані фінансові системи або DeFi – нові системи, що працюють на основі децентралізованої мережі блокчейнів. Тобто користувачі можуть отримувати різноманітні послуги без звернення в банки чи до інших посередників. Це набагато зручніше для користувачів, адже за кожну банківську послугу береться чимала комісія. Взагалі банківські операції мають низку недоліків (мала швидкість, комісія, людський фактор і т. д.)
Простими словами про DeFi
DeFi розширює децентралізовані властивості блокчейну, додає нові послуги та має інші корисні для користувачів можливості, що раніше контролювалися централізовано. DeFi складається з протоколів та смартконтрактів, які контролюються децентралізованими додатками. Децентралізовані фінансові системи дозволяють кожному охочому створювати такі послуги, як:
- торгівля;
- кредитування;
- інвестування;
- створення ринку тощо.
Причому здійснюється все це без участі банків та пов’язаних з ними недоліків, про які згадано вище.
Переваги DeFi для цифрової економіки
Загальний капітал ринку цифрових валют вражає: це трильйони доларів. Цифра продовжує зростати. Це пов’язано з чисельними перевагами. Серед них обов’язково варто виділити такі:
- доступність для кожного користувача – системи працюють незалежно від геолокації, головне мати інтернет;
- цілодобова робота на відміну від банків;
- відсутність посередників – це не тільки суттєве зниження комісії, але й підвищення безпеки;
- фінансова незалежність користувачів від дій держави чи певної банківської системи.
Це далеко не повний список переваг. Власники заощаджень у крипті назвуть ще чимало пунктів.
DeFi: проблеми та перспективи
Головна проблема DeFi – нормативно-правова база. Існує низка невизначених питань, які намагаються вирішити уряди країн. Наприклад, необхідно встановити баланс між необхідністю впровадження інновацій та захистом прав користувачів. Відсутність чітко визначених нормативно-правових норм може представляти певні ризики для користувачів.
Децентралізовані фінансові системи продовжують розвивати свій потенціал. Для цього знадобиться вирішити кілька проблем: масштабованість, безпеку та зручність для користувачів.
Можна очікувати ще більшої інтегрованості DeFi в традиційну систему фінансів. Зовсім необов’язково повністю міняти існуючі традиційні моделі, а працювати паралельно з ними, створюючи ефективну фінансову систему.
Попри ряд питань, відмовлятися від того факту, що DeFi проникає у всі сфери життя, не можна. Все більше користувачів обирають саме такий спосіб заощадження, адже це дуже зручно. Можна здійснювати перекази в будь-якому напрямі, купувати чисельні товари, використовуючи цифрові кошти. За наявності інтернету та криптовалюти на рахунках можна купити майже будь-що: від замовлення їжі до нерухомості в різних країнах.