Не завжди люди знають, що перебування на сонці може обернутися й шкодою для здоров’я. А ризики існують.
Під впливом ультрафіолетового випромінювання шкіра темніє і в нижніх шарах епідермісу відкладається пігмент меланін. Це захисна реакція шкіри на вплив ультрафіолету — поглинаючи ультрафіолетове випромінювання, меланін не дає йому проникати глибше. Поряд з цим запускається ряд інших процесів, починаючи із запалення та виникнення мікроопіку шкіри та закінчуючи зовсім неприємними наслідками. Чим світліша у людина шкіра, тим менше в ній меланіну і тим більша небезпека ушкоджень. З шести типів шкіри лише власникам V і VI типів не протипоказано засмагати, у решти є обмеження.
До хронічних побічних ефектів, що виникають під дією сонячних променів, відносяться: зморшки, огрубіння та підвищена пігментація шкіри, захворювання очей – від кон’юнктивіту до катаракти, передракові стани. У дорослому віці вони різко підвищують ризик виникнення раку шкіри. За даними Міністерства охорони здоров’я України у структурі онкологічної захворюваності злоякісні пухлини шкіри посідають друге місце. За останніх 20 років частота таких захворювань зросла на 24%, а якщо говорити про меланому, то на 70%.
Меланома (у перекладі з грецької «чорна пухлина») – злоякісна пухлина, що розвивається в пігментних клітинах шкіри, дуже швидко поширюється організмом, переходячи у важкі стадії. Вона є причиною смерті у 80% всіх випадків захворювань на рак шкіри. Найчастіше на неї хворіють: світлошкірі та світлоокі люди з рудим волоссям, шкіра яких належить до I типу, хоча люди з II та III типами шкіри теж знаходяться під загрозою; володарі понад 50 родимок на тілі, як вроджених, так і тих, що з’явилися протягом життя; ті, хто травмували родимки під час гоління, епіляції, носіння одягу, взуття або прикрас; люди, що мають родичів, у яких був рак шкіри; жінки в період гормонального струсу: вагітність, годування груддю, прийом гормональних протизаплідних засобів, клімакс; особи, які отримували протягом життя сонячні опіки, любителі засмагати до «чорноти»; люди деяких професій: шахтарі на видобутку кам’яного вугілля; працівники підприємств-виробників фармацевтичної продукції, пестицидів, пластмас.
Звичайно, дивно було б заперечувати потребу сонця в нашому житті. Адже воно є джерелом тепла та світла, спричиняє протизапальну, знеболювальну, антибактеріальну, імуностимулюючу, загальнозміцнювальну, антидепресивну дію на людський організм. Недарма «сонячні ванни» в підібраному дозуванні прописують при різних захворюваннях. Під дією сонячних променів полегшення відчувають пацієнти з такими шкірними захворюваннями, як екзема та псоріаз. Повноцінний синтез вітаміну D, необхідного для обмінних процесів та здоров’я кісток, відбувається лише під впливом сонячних променів. Тому ультрафіолет такий важливий для профілактики рахіту у дітей. Але для отримання потрібної дози нам достатньо бувати на сонці по 15-20 хвилин на день кілька разів на тиждень.
Ось кілька порад, які допоможуть уникнути небезпечної дії літнього сонця: — Сонячні ванни приймайте дозовано — до 15 хвилин; — Якщо у вас особливо чутлива шкіра, загоряйте тільки в тіні; — У спеку навіть коротка прогулянка може призвести до опіку шкіри. Тому використовуйте спеціальну косметику для захисту від сонячного випромінювання; — Перебувайте на сонці в сонцезахисних окулярах; — Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму; — У сонячні дні слід носити літній головний убір та вибирати легкий вільний одяг світлих відтінків з натуральних тканин (льону або бавовни). І останнє – пам’ятайте, якщо ваш сімейний лікар не рекомендує, або навіть забороняє вам приймати сонячні ванни, ні в якому разі не нехтуйте такими рекомендаціями. Гарного вам сонячного літа! Лікар з гігієни праці відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Леонід ПЕЛІФОСОВ.