За інформацією: Суспільне Рівне.
Фото: Суспільне Рівне
Дубенському замку на Рівненщині виповнилося 530 років від часу будівництва. Ювілей відзначили 27 вересня. До цієї дати відновили тунель у настарішому, надбрамному корпусі. Про цікавинки усього замкового комплексу Суспільному розповіла заступниця директора Державного історико-культурного заповідника Дубна Надія Любецька.
У комплексі Дубенського замку є надбрамний корпус, це найстаріша споруда, палац князів Острозьких XVII століття та палац князів Любомирських, який добудували у другій половині XVIІI століття.
"Замок князів Острозьких використовувався для збереження архівів всіх світських осіб і для збереження архіві князів Острозьких і Любомирських. У польський період розміщувались різні органи судочинства", — розповіла Надія Любецька.
Фото: Суспільне Рівне
Нині у підвальному приміщенні палацу князів Острозьких розмістили експозицію "Історія тортур та покарань".
Експозиція «Історія тортур та покарань». Фото: Суспільне Рівне
Зокрема, тут є кіл, на який саджали правопорушника, диба, на якій мотузками розтягували людину в різні сторони, та колесування.
Фото: Суспільне Рівне
Усі засоби для тортур виготовлені в масштабі один до одного, а в екскурсіях застосовують елементи театралізації.
"Ми маємо інквізитора, який проводить допит, ми маємо ката. Представлений тут пристрій для колесування. Це перехрещені колоди, до яких прив'язували людину руками і ногами навхрест. Пізніше кат брав товсту палицю чи залізний лом і перебивав кістки рук та ніг", — пояснила Надія Любецька.
Фото: Суспільне Рівне
Після таких тортур, з її слів, людина втрачала свідомість, а якщо навіть приходила до тями — їй перебивали хребет. Після цього тіло людини клали на інший засіб для тортур.
"Одним з найгуманніших видів покарань був ганебний стовп, він містить проріз для голови і обох рук. Людину ставили сюди від кількох годин до кількох діб. Таким чином карали за дрібні хуліганства, крадіжки", — зазначила заступниця директора Дубенського замку.
Фото: Суспільне Рівне
Для князівських банкетів була передбачена спеціальна зала.
"Збудована за сприяння знаменитого італійського зодчого Доменіко Мерліні, який був запрошений князем Любомирським. На гуляння збиралося багато люду, величезні столи застеляли трьома скатертинами, щоб подавалися одні страви, потім зняти й подати другі, затим — треті обов'язково у срібному посуді. Князі Любомирські могли собі дозволити жити багато", — зауважила Надія Любецька.
Фото: Суспільне Рівне
За її даними, на гуляння у замку з'їжджалося до 30 тисяч людей. Для порівняння Надія Любецька зазначає, що в Дубні тоді проживало менше шести тисяч містян.
Фото: Суспільне Рівне
До нашого часу в бенкетній залі збереглася оригінальна ліпнина. На ній зображено скульптури, які виконують танець Бахусу — богу виноробства та веселощів.
Восени 2020 року у надбрамному корпусі, який є найстарішим у замковому комплексі, облаштували тронну залу. Тут організовують церемонії "Шлюб за добу".
Фото: Суспільне Рівне
Відновлений до 530-річчя Дубенського замку тунель. Фото: Суспільне Рівне
До 530-річчя у надбрамному корпусі відновили тунель. Щодо експозицій, то найцінніші їхні предмети нині недоступні для огляду. Їх заховали через воєнний стан, але екскурсії проводять.
Читайте також
- На Рівненщині добудовують дитсадок, щоб розмістити там переселенців
- Приватизація на Рівненщині: коли стартують аукціони та що треба знати охочим купити держмайно
- Підготовка до ЗНО з історії України: пластуни Рівненщини запрошують на безкоштовний навчальний курс
Ми у Twitter