Огляд в ендокринолога — невіддільна складова оцінки здоров’я кожної людини. Хоча багато хто вважає, що цей лікар займається лікуванням та профілактикою захворювань щитоподібної залози та цукрового діабету, коло його задач значно ширше. Спеціалізація ендокринолога ще передбачає відстежування та усунення проблем, пов’язаних із патологіями залоз внутрішньої секреції, а також із наслідками дії гормонів, які ними виробляються. Проходити профілактичний огляд у цього лікаря варто 1-2 рази на рік. Крім того, відвідувати його потрібно при виявленні небажаних симптомів, про які розповідається в цій статті.
Коли потрібен огляд ендокринолога та що він дає
Відвідувати цього спеціаліста потрібно, якщо навіть відсутні скарги. Завдяки тому, що ендокринологія в Києві добре розвинута, можна виявити патології на початкових етапах їхнього розвитку та отримати кваліфіковану допомогу.
Якщо немає небажаних симптомів, необхідно проводити профілактичні огляди. Відвідати ендокринолога потрібно при плануванні вагітності та під час виношування дитини, перед підбором контрацептивів, при настанні клімактеричного періоду. УЗД щитоподібної залози потрібно робити раз на рік, а при наявності хронічних захворювань — кожних півроку. Таке обстеження варто починати проводити з 14–15-річного віку. Симптоматика ендокринних порушень досить широка. Звернутись до лікаря потрібно при наявності таких симптомів, як-от:
- посилена пітливість;
- підвищена втомлюваність, проблеми з концентрацією уваги, апатія, перепади настрою;
- швидкий набір ваги чи різка її втрата;
- знижене лібідо;
- безпліддя нез’ясованої природи;
- підвищена чи понижена температура тіла;
- безпричинний свербіж шкіри, її сухість чи зміна кольору;
- тремор кінцівок;
- випадання волосся, погіршення стану нігтів;
- болі в суглобах та кістках;
- тахікардія, дискомфорт в області серця.
До симптомів цукрового діабету належать підвищений рівень цукру в крові, надмірна спрага та сухість у роті, часті походи в туалет (особливо вночі), м’язова слабкість тощо.
Чому трапляються збої в роботі ендокринної системи та їхні наслідки
Часто причини появи проблем ендокринологічного характеру є комплексними. Спровокувати патології можуть різні фактори:
- погана екологія;
- малорухомий спосіб життя;
- неправильне харчування;
- спадковість;
- вікові зміни;
- аутоімунні та інфекційні захворювання;
- неконтрольоване вживання медикаментів;
- тривалий стрес.
Вплив таких чинників може спровокувати як надмірний, так і недостатній синтез гормонів залозами внутрішньої секреції. А саме вони відповідають за ріст, розвиток, роботу нирок, шлунка, нервової та репродуктивної систем, головного мозку. Тому порушення процесу продукування гормонів негативно впливає на функціонування всього організму, розвиваються різні хвороби. Ендокринні патології можуть супроводжуватися утворенням вузликів, пухлин та іншими видами уражень залоз внутрішньої секреції. Тому не варто затягувати з візитом до лікаря.
Як проходить прийом в ендокринолога
Консультація, як правило, розпочинається з розмови. Ендокринолог збере анамнез, а також мануальним способом обстежить щитоподібну залозу, котра знаходиться на передній частині шиї. Спеціаліст буде розпитувати про спадкові хвороби, тому варто уточнити цю інформацію у своїх рідних. При необхідності він також огляне волосисту частину голови й нижні кінцівки, зважить пацієнта, виміряє зріст та артеріальний тиск.
Для точної постановки діагнозу призначаються лабораторні та апаратні дослідження, зокрема здача крові на глюкозу та гліколізований гемоглобін, УЗД щитоподібної залози, яєчників, КТ, гормональна панель.