Головне про пат в шахах для новачків

Якщо ви тільки-но починаєте грати в шахи та вивчаєте їхні базові поняття, ви маєте розібратися з трьома варіантами закінченні партії: перемога, програш та нічия. І якщо з першими все зрозуміло — хто отримав мат, той програв, — то от с нічиєю дещо складніше. Найчастіше виникає пат в шахах. Це ситуація, коли вже й ходити немає куди, й на мат немає шансу. Розглянемо детальніше.

Різниця між матом і патом

Отже, почнімо з простого: мат — це позиція на шахівниці, коли король одного гравця знаходиться під атакою фігур його опонента та не має змоги вийти з-під удару або ж якось захиститися. Для захисту іноді застосовують «заслін» з іншої фігури, виграючи час, або ж беруть фігуру суперника, яка атакую, якщо є така можливість. Коли таких варіантів для ходу нема, монарх вважається переможеним і йому оголошується мат. В такому разі переможець отримує за партію 1 очко, а його суперник — 0. 

Тепер подивимось на пат. Це також положення на дошці, але з іншими рисами:

  • Король не знаходиться під атакою. 
  • Ані монарх, ані жодна інша фігура не може зрушити, бо це поставить короля під атаку. Власне, ходи неможливі в такому разі, адже це заборонено самими правилами гри. 

Ось так і виникає пат у шахах. Ви наче не програли, але й зробити щось не можете. В такому разі суддя зазвичай оголошує нічию. До речі, попри багатовікову історію шахів, пат у них з’явився не так давно: в 1978 році в рамках турніру в Багіо. Таким результатом закінчилася партія між Карповим і Корчним — відомими гросмейстерами. 

Варто розуміти! Варіантів саме нічиє багато, є аж вісім основних умов, за якими вона може бути оголошена. А пат — це один із різновидів нічиєї. Відповідно, за правилами шахів за нього кожен гравець отримує по ½ очка. 

Пат оголосити має суддя, якщо він виник у турнірній партії. Варто бути готовим до того, що суперник може вкрай негативно поставитись до патової ситуації, особливо, якщо перед тим у нього були хороші шанси на перемогу. В аматорській грі опоненти можуть добровільно домовитись про усну фіксацію такого варіанту завершення гри.

Патові положення на дошці

Загалом, пат у шахах — це завжди позиція без варіанту ходу та без оголошеного шаху королю. Але існує умовне розділення цих положень на чотири види:

  1. При дзеркальному паті біля монарха є вільні клітинки, проте кожна з них знаходиться під атакою фігур опонента, а «перекрити» їх немає можливості. 
  2. Якщо король знаходиться в оточенні інших фігур, як своїх, так і ворожих, то пат називають чистим. 
  3. Економічний пат — це коли опонент залучив всі свої фігури для атаки, за винятком монарха та пішаків.
  4. Під правильним патом розуміють комбінацію економічного та чистого. 

Важливо! Пат не є програшем, це — один із варіантів нічиєї, яка на турнірні результати впливає інакше.

Як бачите, суть пату проста й логічна. Новачкам не обов’язково одразу розумітися на його різновидах, це прийде трохи пізніше з досвідом. Іноді шахісти використовують пат, аби завершити гру без програшу, коли на дошці складається не дуже вдала для них ситуація. Але ж цікавіше грати в шахи, коли знаєте, як інакше можна повернути ситуацію на власну користь. Для цього краще вчитися із тренером. Наприклад, шахова школа CHESS LEADER навчає онлайн і дуже багато уваги приділяє саме практиці. 

Новости Украины