Графіки відключення електроенергії в Україні: чи повернуться через значне похолодання і чому більшість прогнозів виявилися хибними

В Україні два з половиною місяці зими минули без графіків відключення електроенергії для населення. Прогнози абсолютної більшості експертів з питань енергетики виявилися надто песимістичними. Теплі перші місяці зими разом із вдалою ремонтною кампанією пошкоджених Росією об’єктів енергетики дозволили не застосовувати масштабні відключення світла. Однак у лютому температура повітря опустилась значно нижче нуля, в результаті збільшилося споживання електроенергії. Про те, якими можуть бути відключення та як правильно підготувати техніку, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Відео дня

Відключення можливі вже цього-наступного тижня: що кажуть експерти

Володимир Омельченко, директор енергетичних програм «Центру Разумкова», у коментарі OBOZ.UA нагадує: «Я ніколи не прогнозував відключення по 20 годин, як це робили деякі експерти». Дійсно, ще восени минулого року більшість фахівців поділяла прогноз щодо відключень тривалістю по 12-16 годин на добу. А окремі експерти навіть прогнозували комунальний колапс і пропонували на зиму залишати багатоповерхівки та переїжджати у приватні будинки. На щастя, песимістичні прогнози поки що не реалізувались.

Головна причина: енергетикам вдалося відремонтувати більше, ніж очікували експерти. «Відремонтували достатньо велику кількість потужностей: з 9 ГВт, які були сильно пошкоджені, впродовж року змогли відремонтувати 30%. Ніхто не очікував таких обсягів. Окрім того, у нас листопад-грудень і січень були надзвичайно теплі. Була плюсова температура, тож була економія електроенергії», – пояснив Омельченко.

Після лютневого похолодання «Укренерго» вже застосовує планові відключення електроенергії для промисловості. Крім того, також за потреби застосовують аварійні відключення. Однак поки що більшості українців це не стосується.

«Цього тижня чи наступного можуть запровадити графіки відключень електроенергії для населення. Але ці графіки можуть бути не такі жорсткі. Одна-дві черги. Але це не обов’язково», – каже Омельченко. Нагадаємо, відключення однієї-двох черг передбачають застосування мінімальних обмежень (при одній черзі відключатимуть тільки в період «гарантованих відключень» і не всіх).

«Зі зниженням температури збільшилося споживання електроенергії та газу. Я наведу приклад із газом: при зменшенні температури на кожен градус приблизно на 3 млн кубометрів на добу збільшується споживання. А у нас зараз багато газової генерації», – додає експерт.

Ситуація в енергосистемі може значно погіршитись, якщо РФ активізує терористичні удари по об’єктах енергетики (і якщо такі удари пошкодять розподіл чи генерацію). У такому випадку можуть бути суттєвіші й триваліші відключення електроенергії. Проте практично неможливо спрогнозувати можливі атаки та їхні наслідки.

Що треба робити під час відключень та як готуватися

Поки що в Україні запроваджують аварійні та екстрені відключення. Вони можуть бути найбільш небезпечними, тому що відбуваються не за графіком, тобто ніхто не знає, коли саме у цей період може зникнути електроенергія. Водночас при включенні електроенергії у таких ситуаціях енергетикам важко забезпечити стабільну напругу, а через перепади може псуватися техніка. Навіть якщо техніка не «горить», робота в умовах «стрибків» напруги може призвести до скорочення тривалості її експлуатації.

Досвідчений електрик із Київщини Ігор Х. розповідає: єдиний варіант убезпечити свою техніку – встановити реле напруги або хоча б стабілізатор. «Якщо у вас «хрущовка», то домовляйтеся з сусідами чи з ОСББ і встановлюйте в під’їзді реле«, – розповідає електрик.

Якщо ж у вас немає реле напруги, то краще техніку відключити від електромережі. Як ідеться в повідомленні, опублікованому в Уряд online, також важливо заощаджувати електроенергію в умовах дефіциту. Наприклад, в уряді радять відмовитися від використання бойлера, якщо у квартирі є централізоване гаряче водопостачання. Варто також мінімізувати використання електричних радіаторів, конвекторів і теплої підлоги. Крім того:

  • мінімізувати використання електрочайника та мікрохвильової печі за наявності газової плити. Якщо плита електрична – обирати режими мінімальної потужності, особливо в години пікових навантажень;
  • під час купівлі нової побутової техніки обов’язково звертати увагу на клас енергоефективності. Оптимальний вибір А+ — А+++. Різниця в споживанні між технікою категорії А та В може сягати 20-25%, із категорією С – до 50%;
  • змінити старі лампи розжарювання на сучасні LED-лампи – у такий спосіб на освітленні можна скоротити споживання у 10 разів (10-12 Вт проти 100 Вт);
  • вимикати з розеток усі зарядні пристрої, подовжувачі;
  • підключити послугу двотарифного обліку електроенергії. Завантажувати прання, ставити гаджети й акумулятори на підзарядку краще під час дії нічного тарифу. Це зменшить навантаження на мережу в пікові години споживання та дозволить зекономити. Також діють державні цільові кредитні програми. За їхньою допомогою, зокрема, можна придбати сонячні панелі з накопичувачами для власної оселі.

Що кажуть енергетики про ситуацію в енергосистемі

Споживання електроенергії зростає, зазначають в «Укренерго». Наприклад, 17 лютого споживання було на 2,4% вище, ніж у попередній робочий день, 14 лютого. «Причина – суттєве похолодання у більшості регіонів України. 16 лютого добовий максимум споживання було зафіксовано ввечері. Він був на 1,2% вищим, ніж максимум попередньої неділі – 9 лютого. Нагадуємо, що зараз українська енергосистема продовжує відновлюватись після російських масованих ракетно-дронових атак. Аварійно-відновлювальні роботи на енергооб’єктах тривають», – зазначають в «Укренерго».

У Міненерго нагадують: атаки РФ на енергетичну інфраструктуру тривають, через наслідки таких атак на фоні похолодання і доводиться застосовувати аварійні та екстрені відключення. «Внаслідок ворожих атак на енергетичну інфраструктуру оператор системи передачі вимушено запроваджує обмеження електропостачання в деяких регіонах. Щойно буде дозволяти ситуація, обмеження будуть скасовані. Першочергове обмеження застосовують до промислових споживачів», – зазначили в міністерстві 17 лютого.

Неофіційно у розмові з OBOZ.UA в Міненерго вказують, що хоча напередодні опалювального сезону й розповсюджували панічні оцінки, насправді енергетики зробили неможливе й відновили значну частину генерації.

«А хто вже згадає оці прогнози торішні? Моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні взагалі заявила, що по 18 годин можуть бути відключення, і всі це перепостили. Тепла зима – правда. Але от маємо останні зимові морози, й немає навіть однієї черги відключень для населення», – розповідають у відомстві.

Морозна погода, яку прогнозують найближчими днями, може призвести до збільшення обсягів споживання електроенергії. Проблеми можуть виникнути не лише з електроенергією, але й із газом. Проте прогнози щодо «комунального колапсу» та відключень електроенергії по 18 годин на добу впродовж зими, на щастя, виявилися помилковими. І хоча попереду ще тижні можливих морозів, два з половиною місяці зими вже позаду, і минули вони без графіків відключення електроенергії для населення.

Джерело

Новости Украины