За інформацією: Суспільне Чернівці.
Силовик поблизу Миколаївського собору під час безпекових заходів. Джерело: ssu.gov.ua
У Чернівецькій області цьогоріч ексдиректору обласної лікарні Сергію Бродовському та ексзаступнику начальника ОВА Артуру Мунтяну оголосили підозри у розкраданні гуманітарної допомоги. Ще одну експосадовицю ОВА підозрюють у незаконному переправленні чоловіків через систему "Шлях".
Наприкінці року РНБО запровадила санкції проти підприємства "Машзавод" та очільника Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ Мелетія. А в церквах та монастирях УПЦ СБУ проводила "безпекові заходи". Суспільне зібрало оновлення у цих справах та розповідає про них.
Справа Бродовського
12 березня лікаря-хірурга Сергія Бродовського призначили гендиректором обласної лікарні. Це було рішенням ради оборони області на період воєнного стану. До цього Бродовський був директором трансплантаційного центру обласної лікарні та медичним директором.
Сергій Бродовський. Джерело: okl.cv.ua
У травні Бродовському оголосили підозру в платному перевезенні пацієнтів каретами швидкої, які передали як гуманітарну допомогу. Згодом — підозру в привласнені ліків, які передали як гуманітарну допомогу. Йому загрожує до 12 років позбавлення волі.
Наразі позиція Бродовського невідома.
Суспільне намагалось сконтактувати з Бродовським, аби отримати його коментар. Спочатку в нього був вимкнений телефон, пізніше він пообіцяв прокоментувати підозру згодом, після чого не брав слухавку.
Справа Мунтяна
Ексзаступника начальника ОВА Артура Мунятна підозрюють у розкраданні гуманітарної допомоги, а саме — швидких з Італії, які він нібито зі співучасниками використовував для надання платних послуг.
6 червня йому обрали запобіжний захід — заставу понад 900 тисяч гривень та відсторонили від роботи. 24 серпня новопризначений начальник ОВА Запаранюк звільнив Мунтяна та ще трьох заступників.
Артур Мунтян. Facebook Артур Мунтян
Мунтяна зобов'язали носити електронний браслет, прибувати до слідчого судді за першою вимогою, не виїжджати з місця проживання, утримуватися від спілкування з іншими учасниками провадження та інше. Згідно з ухвалою від 22 грудня, запобіжний захід продовжили до 2 січня 2023 року.
Сам Мунтян говорить, що винним себе не вважає, а оголошення підозри було політичним рішенням. Суспільне зібрало позиції сторін, які виступали у суді.
Переправлення через систему "Шлях"
1 грудня стало відомо, що експосадовиця ОВА ймовірно переправила понад 50 чоловіків з України під приводом ввезення гуманітарної допомоги. На сайті нацполіції повідомили, що 37-річна жінка "просила" від 5 до 10 тисяч доларів США.
Згідно з ухвалою суду, 30 листопада їй оголосили підозру у незаконному переправленні людей через кордон. З власних джерел Суспільному стало відомо, що підозру оголосили екскерівниці апарату Чернівецької ОВА Анні Цибуляк-Кустевич.
Суспільне телефонувало до Цибуляк-Кустевич, аби отримати її позицію. Вона не прокоментувала, посилаючись на те, що не звикла давати коментарі журналістам.
Анна Цибуляк-Кустевич. Instagram / anny.sanya
Згідно з ухвалою, захисник підозрюваної вважає, що підозра необґрунтована, бо посадовиця не знала цих 53 чоловіків, не бачила і не була присутня при їх перетині державного кордону.
Захисник також просив не застосовувати запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, оскільки жінка має неповнолітню дитину, яку треба возити до школи, й вона буде позбавлена можливості працювати й заробляти гроші на утримання своєї родини. Також аргументом вказував те, що з серпня вона звільнена з ОВА, не працює й не може впливати на свідків.
Підозрювана підтримала позицію свого захисника, вважала підозру необґрунтованою. Але суд обрав запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 30 січня. Також зобов'язав носити електронний браслет та інше.
Якщо провину жінки доведуть, їй загрожує до семи років позбавлення волі.
Справа Джус
30 травня депутатці Заставнівської міськради Юлії Дупешко-Джус та її чоловіку Василю Джусу оголосили підозри у розкраданні гуманітарної допомоги. За даними слідства, подружжя хотіло продати авто, призначене для ЗСУ. Обом загрожує до 7 років позбавлення волі.
Подружжя вважає, що справа сфальсифікована. Вони відразу звернулись до Офісу президента, ВР та Державного бюро розслідувань, щоб оскаржити підозру.
У коментарі Суспільному Василь Джус сказав, що станом на 30 грудня отримали відповідь від Офісу президента про перенаправлення звернення до прокуратури.
Санкції на Машзавод
21 жовтня РНБО запровадила санкції проти підприємства "Машзавод". Згідно з ними, мають повністю припинити торговельні операції впродовж п'яти років. Аби дізнатись причини санкцій на Машзавод, Суспільне надсилало запити до РНБО та Служби безпеки України. Однак у РНБО відповіли
Скріншот відповіді РНБО на запит Суспільного ЧернівціСкріншот відповіді РНБО на запит Суспільного Чернівці, що законами "не передбачено повноважень Апарату РНБО щодо надання консультацій, роз’яснень та довідок". У СБУ відповіли
Скріншот відповіді СБУ на запит СуспільногоСкріншот відповіді СБУ на запит Суспільного, що "відомості наразі не можуть бути розголошені".
Директор "Машзаводу" Віктор Сідляр відразу звернувся до СБУ та РНБО з проханням зняти санкції. У коментарі Суспільному Сідляр сказав, що станом на 30 грудня санкції діють, відповіді від СБУ та РНБО наразі не було.
Попри санкції працівникам Машзаводу виплатили заборгованість по заробітній платі. На пресконференції 15 грудня начальник ОВА Руслан Запаранюк казав, що через накладені на підприємство санкції до держбюджету за останній квартал цього року може не надійти приблизно 10 мільйонів гривень податків, а місцевого – понад 4 мільйони гривень. Він звернувся до міністра економіки та секретаря РНБО з проханням переглянути підстави включення Машзаводу до санкційного списку.
Раніше Суспільне розповідало, як на підприємстві відреагували на санкції:
Обшуки в церквах
25 листопада СБУ перевірила приміщення Свято-Миколаївського собору. Тоді знайшли документ про російське громадянство у керівництва єпархії, копію посвідки "Героя Росії" за "захоплення Криму" у 2014 році, а також "методички" від кураторів з Москви нібито щодо проведення літургії після повномасштабного вторгнення.
За кілька днів очільник Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ Мелетій прокоментував перевірку. Заперечив наявність в себе російського громадянства, водночас сказав, що раніше підписував документ на отримання російського паспорта.
14 грудня СБУ провела безпекові перевірки у двох чоловічих монастирях УПЦ — у Хрещатику та Кулівцях. В той же день у СБУ повідомили, що у монастирі в Кулівцях знайшли літературу із зображенням російського царя Миколи II та молитви, у яких йдеться про "порятунок держави російської".
Суспільне намагалося сконтактувати з представниками монастирів. На номери, вказані у реєстрах, не відповідають.
Санкції проти Мелетія
11 грудня РНБО запровадила санкції проти очільника Чернівецько-Буковинської єпархії Української православної церкви Мелетія. В той день президент Зеленський сказав у зверненні, що наклали санкції проти семи церковних діячів УПЦ МП, "щоб держава-агресор не мала жодної ниточки, за яку могла б смикати українське суспільство".
Суспільне сконтактувало з Чернівецько-Буковинською єпархією з проханням, аби митрополит Мелетій дав коментар з приводу санкцій. Там відповіли, що наразі Мелетій утримується від коментарів для медіа.