Фото: imgonline-com-ua-BigPicture-ZVVmsqhbivk
Ще 5 депутатів готуються на вихід із Ради. На найближчому пленарному засіданні парламенту мандати достроково втратять народні обранці — Віктор Медведчук, Андрій Деркач, Тарас Козак та Ренат Кузьмін, яких напередодні президент позбавив громадянства України. Ще один — Андрій Аксьонов — йде за власним бажанням.
Усі вони з ОПЗЖ. Це все чи буде продовження і де межа парламентської кількості — досліджувала KP.UA.
Як позбавляють мандатів?
Втрата українського громадянства і особисте бажання піти з парламенту – дві з семи причин, які призводять до дострокового припинення повноважень народного депутата. У всіх з 5 депутатів, яких збираються позбавити мандата, принаймні одна причина присутня.
Але цього замало. Потрібно ще зберегти процедуру.
Перший необхідний крок – голова Верховної Ради має звернутись до профільного комітету з проханням розглянути особисту заявку народного депутата про складення мандата (щодо Аксьонова) та напрацювати відповідне подання щодо ексгромадян України після отримання від Офісу президента копії указу про позбавлення цих осіб громадянства.
Станом на 15.00 11 січня, на сайті Верховної Ради є проєкт постанови про дострокове позбавлення депутатського мандата Андрія Аксьонова. По Віктору Медведчуку, Андрію Деркачу, Тарасу Козаку та Ренату Кузьміну такого проєкту постанови ще немає. Більш того, не відомо, чи в Апарат Верховної Раді надійшла копія президентського указу.
Скільки часу займе ця процедура?
Наприклад, з моменту позбавлення українського громадянства Вадима Рабіновича та Ігоря Васильковського до моменту позбавлення їх депутатських мандатів пройшло три місяці. Хоча лідер пропрезидентської фракції «Слуга народу» у Верховній Раді Давід Арахамія обіцяє, що чотирьох парламентарів із ОПЗЖ позбавлять мандатів на найближчому засіданні парламенту.
А якщо не вистачить голосів?
Ще одна необхідна й важлива умова позбавлення мандата — наявність не менше 226 голосів «за» проєкт постанови про дострокове припинення повноважень народних депутатів. А якщо не вистачить голосів? Доведеться ще раз голосувати. Прецеденти вже були. Так, в 2020 році з першої спроби не вдалось достроково позбавити мандата народного депутата Святослава Вакарчука, оскільки забракло голосів (питання підтримали лише 175 депутатів із 226 необхідних. — Авт.).
Хто займе вільні місця?
На місце Аксьонова у Верховній Раді до закінчення воєнного стану точно ніхто не прийде. Він був обраний до парламенту по мажоритарному округу №50 (Донецька область). Під час війни проведення будь-яких виборів заборонено. Аналогічна ситуація і з Андрієм Деркачем. Він – мажоритарник округу №159 (Сумська область).
А от Медведчук, Козак та Кузьмін стали народними обранцями за виборчими списками партії ОПЗЖ. Але з вересня 2022 року ця політична сила офіційно заборонена в України. Чи означає це, що і виборчі списки ОПЗЖ автоматично «обнуляються»?
— Фактично черговість кандидатів у народні депутати України у виборчому списку політичної партії ОПЗЖ для отримання депутатського мандата не вичерпано, проте тут важливо з’ясувати, чи повинна ЦВК реєструвати народними депутатами наступних за списком кандидатів, — каже в коментарі KP.UA Ольга Коцюруба, старша радниця з юридичних питань Громадянської мережі» ОПОРА».
Але ЦВК вже визначилась з цього питання. Ще 8 грудня 2022 року вони визнали заборону діяльності партії ОПЗЖ обставиною, що унеможливлює обрання народним депутатом наступного за черговістю кандидата від цієї політсили.
— Це рішення ЦВК на сьогодні чинне, воно не було оскаржено в судовому порядку, тому з високою ймовірністю рішення у випадку позбавлення мандатів інших членів цієї партії буде аналогічним, — додає Ольга Коцюруба і пояснює, що її організація вважає рішення ЦВК мотивованим та обґрунтованим.
Чи відомі наступні на вихід?
У списку майбутніх вигнанців з Ради лунають лише прізвища представників колишньої ОПЗЖ. Наприкінці минулого року спікер Руслан Стефанчук заявляв, що в парламенті шукають юридичні механізми для позбавлення мандатів 10 народних депутатів-втікачів (тих, хто виїхав напередодні чи відразу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. — Авт.) Одним з варіантів назвали – позбавлення нардепів спочатку громадянства. Схоже, цей варіант й обрали. Але поки лише для 4 кандидатур.
Намагаються знайти й інші варіанти. У листопаді минулого року народний депутат від фракції «Європейська солідарність» Олексій Гончаренко подав на сайті президента петицію https://petition.president.gov.ua/petition/169742 про позбавлення мандатів всю фракцію ОПЗЖ. Її підписали понад 30 тисяч українців. Намагаються зібрати голоси й в Раді. Але пока без успіху. Народний депутат від фракції «Слуга народу» Олег Дунда спробував зібрати голоси під зверненням до голови Верховної Ради про позбавлення повноважень депутатів, обраних від заборонених проросійських партій, зокрема «ОПЗЖ». Не зміг. Може, тому що не проконсультувався перед цим з юристами.
Й ось остання пропозиція. Голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк надіслала звернення до генпрокурора, СБУ, ДБР та МВС з проханням надати інформацію щодо депутатів ОПЗЖ, яка може стати законною підставою, щоб ліквідувати їхні депутатські повноваження. Будемо чекати на відповідь.
Трохи математики — скільки найменше може бути депутатів?
Згідно з Конституцією, Верховна Рада буде правомочною до тих пір, поки мандати матимуть мінімум 300 народних обранців. Якщо зараз 5 парламентарів позбавлять мандатів, їх залишиться 411.
І навіть зазіхання на мандати екс-ОПЗЖ не вплинуть на ситуацію. В експертному середовищі ставлять під сумнів поголівне позбавлення мандатів народних депутатів, обраних за списками цієї забороненої партії. Причина банальна – колишні опозиціонери, які стали представниками нових депутатських груп «Платформа за життя і мир» та «Відновлення України», періодично допомагають «слугам» при важливих голосуваннях. Зокрема, скандально відомий закон №5655 про реформу містобудування без голосів екс-ОПЗЖ депутати пропрезидентської фракції не змогли б ухвалити.
Про ініціативу авторки цієї реформи Олену Шуляк дивись вище.
Втрата громадянства реабілітує Медведчука від кримінальних справ?
І Медведчук, і Козак, і Деркач, і Кузьмін — фігуранти низки кримінальних проваджень, зокрема, і по статті ККУ «держзрада». Як тепер будуть розслідуватись ці справи? Чи по-тихому закриють?
— На момент відкриття кримінальних проваджень та оголошення підозр всі ці особи були громадянами України. Тому розслідування справ буде продовжене. Але можуть виникнути питання щодо екстрадиції цих осіб в Україну для відправлення правосуддя чи відбуття покарання. На підставі чого українські правоохоронці будуть вимагати екстрадиції в Україну негромадян України? — озвучує проблемне питання адвокат Ростислав Кравець.
Жоден з чотирьох зазначених політиків не перебуває в Україні. Тому, виходить, що кримінальне переслідування цих осіб буде де-факто на паузі.