За інформацією: Суспільне Полтава.
Будинок на вулиці Баленка, 7, куди 1 лютого 2025-го влучила російська ракета. Суспільне Полтава
"Моя квартира частково постраждала. У ній вилетіли вікна, міжкімнатні двері.Частково придатна. Вода є, світло є, газу немає. За оренду ми платимо п’ять тисяч і плюс комунальні. Для того, щоб переїхати, треба, щоб вони демонтували залишки того, що треба прибрати. Тому що немає гарантій. Якщо ми зараз переїдемо, і завтра вони почнуть щось робити, нас знову попросять на орендоване житло", — розповіла мешканка будинку Ірина Решетняк.
Ірина Решетняк з сім’єю поки живе в арендованій квартирі. Суспільне Полтава
"Дім панельний, будинку 50 років. Він міг бути зруйнований весь. Тому що у перші моменти, коли ми знаходились, ми бачили, ось і зараз відходить панель. Потихеньку, потихеньку він буде руйнуватись все одно. Тому що хвиля, як сказали нам наші експерти, пройшла через весь будинок. Невідкладний демонтаж з відновленням панелі перекриття над підвалом першого під’їзду? Чому? Тому що він відкритий, йде дощ. І буде мокро не тільки тут, а піде туди. У нас всі підвали з’єднані. Відповідно будинок буде що? Осідати", — зауважила мешканка будинку Антоніна Полєтаєва.
Квартира мешканки другого під’їзду Ірини Решетняк, в якій можна буде жити після проведення планового ремонту. Суспільне Полтава
За словами депутата Вадима Ямщикова, аби відновити будинок після руйнувань, у Полтавській міській раді мешканцям пропонують кілька варіантів. Один із них – створення ОСББ.
"По-перше, Полтавська міська рада взяла на себе зобов’язання щодо відновлення, гроші на це передбачено. Один із варіантів – замовляє управління і йде відбудова по типу Квітучої, де був вибух газу. Але це довший варіант, він потребує більше бюрократії. Другий варіант. Ми запропонували, вибирають люди. Це створення ОСББ. Для чого? Це дає людям більше можливостей. Залучення інвестицій, грантів, міжнародної допомоги. На жаль, при першому варіанті міжнародної допомоги не передбачено", — прокоментував Вадим Ямщиков.
Мешканці будинку на Баленка, 7 у Полтаві на загальних зборах мають розглянути варіанти відновлення, запропоновані міською радою. Суспільне Полтава
"Ми погодились подумати над другим варіантом. Вони запропонували перетворити цю програму на 99,99. Тобто, де будинок дає 0,01 частину. Ми готові в ній взяти участь, але на певних відносинах, що дійсно дім вкладає тільки 0,01 частину. І вона, наприклад, іде не тільки по монтажу, демонтажу даху, підвалу, але іде по всьому будинку. Тобто це і фасад, і утеплення. Це і зміцнення цього будинку. Щоб ми не просто вклали гроші, а потім через рік бігали і кричали, в нас знову все біжить", — висловила свою думку мешканка будинку Ірина Рибкіна.
Квартира другого під’їзду напівзруйнованого будинку в Полтаві. Суспільне Полтава
Такий шлях відновлення підтримують не всі мешканці п’ятиповерхівки.
"ОСББ можна робити, але якщо будинку не більше 5-7 років. Коли будинку 50 років, застарілі комунікації, застаріле все, що є в цьому будинку, шви розходяться. Ви знаєте, скільки грошей потрібно для того, щоб нашим мешканцям, а половина з них похилого віку, які отримують 3600 як мінімум з пенсії, ми зможемо відновити? Треба спочатку зробити відновлення, зробити демонтаж, закріпити стіну, а потім уже говорити про ОСББ і капітальний ремонт будинку", — прокоментувала мешканка будинку Антоніна Полєтаєва.
Перший під’їзд будинку в Полтаві, куди влучила ракета 1 лютого 2025-го. Суспільне Полтава
"Є програми, за якими 100% йде від фонду. Наприклад, фонд енергоефективності в Супрунівці відновив будинок, якому запропонували створити ОСББ. Ніхто людям не нав’язує брати якісь кредити. Людям пропонують розширити можливість відновлення будинку за рахунок залучення грантових коштів", — повідомив Вадим Ямщиков.
За словами юриста Юрія Танасійчука, на створення ОСББ не впливає те, як давно побудована багатоповерхівка.
"Для того, щоб отримати фінансування на відновлення будинку по будь-якій з програм, в тому числі від Уряду України, органів місцевого самоврядування, іноземних партнерів, у будь-якому випадку мова йде про фінансування, яке хтось має отримати, я маю на увазі юридичну особу. Там, де ми як юристи, допомагали, супроводжували утворення ОСББ, це один календарний місяць на підготовку, реєстрацію з фаховим юридичним супроводом. Мешканці самі мають вирішити, чи їм це потрібно відновлювати чи ні, чи готові вони боротись за фінансування на відновлення будинку, чи готові вони боротись за отримання компенсацій швидше, ніж завершиться війна", — розповів Юрій Танасійчук.
Підвал першого під’їзду, який тепер після обстрілу відкритий. Суспільне Полтава
У разі замовлення відновлювальних робіт управлінням капітального будівництва міської ради, на це може піти до двох років. Через створення ОСББ – процес буде швидшим.
"Будь-який варіант вони обирають, пишуть протокол, присилають і тим варіантом ми йдем. Зараз поки відповіді нема. Вони не відмовились, наприклад, від варіанту створення ОСББ", — зазначив Вадим Ямщиков.
Читати ще
Читати ще
«Зберігати віру на фронті»: Анна Франчук із Полтави про капеланство в Україні