Художник-абстракціоніст з Буковини пише картини про страждання від радянських репресій

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Художник з Буковини Андрій Житару. Суспільне Чернівці

Андрій Житару з Малинівки Чернівецької області понад 40 років малює картини у стилі абстракціонізму. Майстерню для цього облаштував у батьківській хаті. Коли чоловік проходив службу в армії, то багато читав та переглядав матеріали про табори ГУЛАГу. Опісля вирішив відтворювати у своїх роботах страждання від радянських репресій. Жодної своєї картини Житару не продав, бо мріє про персональну виставку. Суспільне Чернівці розповідає історію художника.

"Кольорові олівці були чимось надзвичайним"

Андрій розповідає, що почав малювати ще в дитинстві. Тоді батько збирав його малюнки й клеїв їх на печі. У першому класі взяв участь у художньому конкурсі на політичну тематику – намалював Фіделя Кастро та Микиту Хрущова й посів перше місце в районі. Каже, тоді йому вперше подарували великий набір олівців.

"Я таких ніколи не бачив, бо в мене тоді не було навіть кольорових олівців. А ще подарували дуже великий альбом. Для мене це було чимось надзвичайним. Опісля – почав малювати сміливіше", – каже Житару.

Андрій Житару. Суспільне Чернівці

Після закінчення початкової школи батько Андрія повіз його на навчання у художню школу в Кишиневі. Там чоловік навчився працювати з фарбами та готувати полотна до роботи. Коли Житару закінчив училище, то хотів продовжити навчання живопису. Втім тоді представник Міністерства культури сказав, що це неможливо – спочатку потрібно кілька років пропрацювати. Через два місяці Андрія направили на службу в армії, зокрема охороняти в'язнів у Тирасполі, що в Молдові.

"Для мене армія стала справжньою школою. Там я мав змогу багато читати, переглядати альбоми, написані за мотивами ГУЛАГуПідрозділ Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР, який керував системою виправничо-трудових (офіційна назва у 1920-х роках — концентраційних) таборів.. На нашій землі сталася велика трагедія. Дозволили вбити мільйони людей. Відібрали майно, розлучили матерів з дітьми, сестер з братами. Що трапилось? З чиєї волі? Ми маємо право і мораль співати й писати про них", – каже художник.

Картина «Люди, люди, люди…» художника з Малинівки на Буковині Андрія Житару. Суспільне Чернівці

"Передаю сльози й біль несправедливо покараних душ"

У своїх роботах Андрій відтворює страждання від радянських репресій. Каже, трагедія – тематика його картин, але у них він також потребує надії.

"Я передаю сльози й біль несправедливо покараних душ. Представляю епоху, яку б я назвав "російською", бо не можу знайти іншого більш вдалого визначення, аніж "горбачовська" перебудова, де можна говорити про те, що відбувалося на території СРСР, де загинули мільйони невинних людей. Сибір переповнений людськими кістками", – каже художник.

Художник з Буковини Андрій Житару. Суспільне Чернівці

"Не зможу написати десять однакових робіт"

Андрій облаштував майстерню у старій батьківській хаті. Деякі картини може написати за пів години, для деяких потрібен тиждень. Каже, іноді робота здається не дуже вдалою, але за кілька років художник розставляє на ній акценти й вдосконалює її.

"Майстерня невеличка, але мені вистачає. Працюю з чистими фарбами й багатьма іншими. Мені потрібно чимало фарб, але вони дорогі. Помітно, що у мене не було авто та будинку, не було нічого, бо все у моїх картинах", – каже Андрій.

Картина «Буковина» Андрія Житару. Суспільне Чернівці

Андрій створює картини не для продажу. Каже, не зміг би написати понад десять однакових робіт – "створив одну й достатньо". Також мріє про власну виставку. За його словами, кожен художник має свій стиль, а його спосіб малювання – складний. Це має бути зрозуміла абстракція: у картинах художник починає говорити до людей, але кожен бачить на них те, що уявляє, каже Житару.

"Я знайшов свою опору й нарешті можу складати нескінченні композиції. Це джерело, яким став я сам. Мене цікавлять картини, це – моя робота. Їстиму я сьогодні чи ні, маю копійку чи не маю – це мене не дуже бентежить. Результатом для мене є малювання. Це моя праця та моїх батьків, вчителів".

У коментарі Суспільному директорка художнього музею Інна Кіцул розповіла, що роботи художника є у колекції музею. Його стиль можна визначити як сучасний абстрактний живопис.

Картина художника з Малинівки на Буковині Андрія Житару. Суспільне Чернівці

Картина художника з Малинівки на Буковині Андрія Житару. Суспільне Чернівці

Читати ще

Читати ще «Даємо цим візерункам нове життя». Як хлопець з Буковини вишиває румунські сорочки зі старовинними орнаментами

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новости Украины