Після місцевих виборів 25 жовтня, коли партія міського голови Чернігова Владислава Атрошенка «Рідний дім» здобула перемогу як на рівні міста, так і на рівні області, стало зрозуміло, що майже вся влада в регіоні буде зосереджена в одних руках.
Утім якщо в Чернігівській міській раді перевага «Рідного дому» була тотальною, що дозволило партії самостійно сформувати більшість і вирішувати питання на власний розсуд, то в обласній раді все пішло за іншим сценарієм.
Політична арифметика
Отже, за результатами виборів до Чернігівської обласної ради саме партія «Рідний дім» стала переможцем. Конкуренти набрали голосів у два чи більше разів менше. Але на відміну від міської ради про монопольну більшість мова не йшла.
Склад обласної ради:
• Рідний дім – 19 депутатів
• Наш край – 9
• Слуга народу – 8
• Радикальна партія – 7
• Батьківщина – 6
• ОПЗЖ – 5
• За майбутнє – 5
• Європейська солідарність – 5
Разом в обласній раді – 64 депутати. І щоб ухвалювати рішення, потрібно, аби як мінімум 33 з них голосували синхронно. Тож партія-переможець мала визначити точки дотику як мінімум з двома іншими політичними силами.
Партнери
Рішення було знайдено прогнозоване. Владислав Атрошенко та Олег Ляшко до цього неодноразово заявляли про підтримку один одного, тож «Рідний дім» і Радикальна партія мали вже 26 голосів разом. Решту 7, необхідних для більшості, отримали з боку «Слуги народу», де першим номером списку на виборах йшла голова Козелецької об’єднаної територіальної громади Олена Дмитренко. Ще влітку 2020 року вона виступала на партійній конференції «Рідного дому» і говорила тоді наступне:
– Ми з вами розпочинаємо чудову справу. Ми згуртувалися для того, щоб зберегти і розбудувати наш рідний дім… З такою командою, яка зібралася і яка до нас обов’язково приєднається протягом певного часу, ми не просто збудуємо дуже сильну партійну структуру, а змінимо ставлення людей – наших виборців – до політичних сил.
У підсумку – Олена Дмитренко очолила список президентської партії на цих виборах, але очевидно, що «Рідний дім» не чужа для неї політична сила.
Пізніше Владислав Атрошенко так пояснив партнерство зі «Слугою народу»:
– За президента свого часу проголосувало 73 % виборців. За нас – найбільша кількість виборців як у місті, так і загалом по області.
Це було складне рішення. Багато з чим можна не погоджуватися і бачити інше бачення дій уряду стосовно економіки, COVID-19 та інших напрямків. Але у нас є усвідомлення того, що держава-машина буде їхати більш ефективно, якщо об’єднати зусилля, – пояснив очільник Чернігова та партії «Рідний дім».
Майже розкол у «Слузі народу»
Коли стало відомо про такий формат майбутньої коаліції та її планів висунути на посаду голови облради саме Олену Дмитренко, незадоволені вже знайшлися у партії «Слуга народу». Так, на сторінці політсили у «Фейсбуку» з’явилася заява про те, що фракція нібито висуватиме на посаду керівника Чернігівської обласної ради іншого свого депутата – Олександра Левицького. Він – співвласник СТОВ «Дружба», що зареєстроване у Корюківському районі. У коментарі «Суспільному» він додатково повідомив: його кандидатуру нібито підтримує голова облдержадміністрації Анна Коваленко та нардепи від «Слуги народу» Максим Зуєв і Павло Халімон.
Вочевидь, на найвищому рівні партії спробували не допустити повного зосередження влади в руках Владислава Атрошенка та його партії в області. Але в самому чернігівському осередку такий розкол завдав мінімальної шкоди – решта депутатів фракції в сесійній залі підтримала саме Олену Дмитренко. Хоча все висіло на волосинці і все міг вирішити один-єдиний голос.
Владислав Атрошенко назвав парадоксальною ситуацію, коли за коаліцію довелося боротися з окремими представниками саме президентської сили.
– Так, є один отщєпєнєц з Корюківки, який зрадив колег. Ця людина буде нерукопожатна і не матиме жодної політичної перспективи у Чернігівській області. У нього був час виправити раніше ухвалене неправильне рішення, але… Він господар своєї долі.
Блокування і «замінування»
Сама сесія, яка відбулася 3 грудня, виявилася вкрай нервовою. Спочатку була затягнута процедура реєстрації, потім з’ясувалося, що не працює система електронного голосування. А потім почалося найцікавіше.
Коли стало очевидним, що коаліція «Рідного дому», «Слуги народу» та Радикальної партії все ж стає реальністю, представники інших п’яти партій, які потрапили до обласної ради, заблокували тимчасову президію на сцені і почали вимагати оголосити перерву. Приводом для таких дій стало бажання більшості внести до порядку денного питання про обрання голів комісій облради. Мовляв, напередодні, під час засідання робочої групи, попередньо домовилися відкласти це питання на 2-у сесію.
У підсумку – Олександр Атрощенко (депутат від «Рідного дому», який очолив тимчасову президію) спустився до зали і організував там голосування за порядок денний. Щоправда, це було більше схоже на опитування депутатів: хто підняв руку – того рахували. Вийшло 33 голоси «за» – мінімально можлива більшість з трьох партій (не рахуючи Олександра Левицького).
Далі кандидатом на посаду голови Чернігівської обласної ради депутати висунули Олену Дмитренко, а поки лічильна комісія у складі восьми членів (по одному представнику від кожної партії) розробляла порядок організації таємного голосування, невідомий зателефонував до поліції про замінування будівлі обласної ради. Але й такий сценарій ні до чого не призвів, оскільки зала засідань, де проходять сесії, є фактично прибудовою до головного корпусу, звідки й евакуювали працівників на час пошуку «бомби». На перебіг сесії це не вплинуло.
Бойкот чи суд?
Але й на цьому історія не завершилася. Оскільки в лічильній комісії більшість склали представники п’яти партій, які опинилися в меншості у залі («Наш край», «Батьківщина», «ОПЗЖ», «За майбутнє», «Європейська солідарність»), то вона ухвалила рішення… перенести продовження сесії на 9 грудня. Після цього депутати п’яти партій почали залишати сесійну залу, але більшість відступати не була налаштована. Тож 33 депутати сформували нову лічильну комісію (уже лише зі своїх представників) і все ж таки провели голосування, які були їм потрібні.
Таким чином головою Чернігівської обласної ради стала Олена Дмитренко(«Слуга народу»), її заступниками – Ніна Лемеш («Рідний дім») та Дмитро Блауш (Радикальна партія), а дев’ять постійно діючих комісій коаліція також поділила між собою. Кожного разу знаходилося саме 33 мінімально необхідних голоси. Причому представники «Рідного дому» отримали посади голів комісій не лише в найбільшій їх кількості (5 з 9), але й у найбільш ключових (бюджет та фінанси, комунальна власність та агропромисловий комплекс). Партнерам по більшості дісталися значно менш привабливі з економічної точки зору галузі (соціально-економічний розвиток та інвестиції, охорона здоров’я та соціальний захист, місцеве самоврядування та євроінтеграція).
Пізніше офіційні заяви опублікували партії, які опинилися в меншості. «Наш край» наголосив на «маніпулятивних голосуваннях та порушенні законів України» і зазначив, що після оголошення рішення лічильної комісії щодо перенесення сесії депутатів меншості не повідомили про продовження засідання.
«Створення ще однієї лічильної комісії ставить під сумнів легітимність рішень обласної ради, у тому числі з обрання голови обласної ради. Адже не виключено, що рішення, що ухвалюються з порушенням закону, будуть оскаржуватися в судовому порядку», – ідеться в заяві.
Підтвердив те, що депутати були відсутні й не попереджені про другий етап засідання сесії, і депутат від «Європейської солідарності» Олександр Мисник. «Такого беззаконня і подібних прецедентів у Чернігівській обласній раді ніколи не було», – додав він.
Далі пішла «Батьківщина». Депутат від цієї партії Сергій Пащенко викликав на місце подій поліцію, а в заяві політичної сили йдеться про те, що «незаконні дії будуть оскарженні в суді».
Післямова
Лідер партії «Рідний дім» та міський голова Владислав Атрошенко після монопольної більшості в Чернігівській міській раді отримав ще й контрольовану більшість в обласній раді. Утім наразі вона вкрай хитка, адже може зібрати лише мінімально необхідних 33 голоси. Якщо хтось з депутатів передумає чи просто не зможе з якихось причин бути присутнім на сесії – доведеться домовлятися з тими, хто 3 грудня опинився з іншого боку та залишив сесійну залу ображеним.
Нудно в облраді 8-го скликання точно не буде.
щотижневик "Семь дней"