Телефон для мелітолпільців перестав бути звичайним засобом комунікації. Будь-якої миті він може стати доказом і основою обвинувачення в страшних злочинах.
В окупованому місті перевірки гаджетів проводяться постійно. Поліцаї можуть зупинити на вулиці або увірватися додому, причому телефон їх цікавитиме насамперед.
Особливу обережність потрібно проявляти тим, хто евакуюється. Людей, які не бажають жити в окупації, рашисти вважають потенційними терористами і перевіряють їхні телефони з особливою ретельністю.
Необхідно враховувати, що сучасні технології дають змогу відновлювати видалену інформацію, тому під час чищення електронних пристроїв слід дотримуватися кількох важливих правил.
Як підготуватися до перевірки телефону?
Гаджет не повинен викликати підозри й агресію, не виглядати повністю "чистим".
Небезпечними є файли/інформація:
- що показують проукраїнську позицію або невдоволення окупацією/росією;
- за якими можуть звинуватити у співпраці з Силами Оборони: фото/відео техніки, окупантів, позицій тощо.
Додатки
Такі додатки, як "ЕППО", "ЕВорог" одразу вас видадуть. Також окупантам не подобаються деякі месенджери, наприклад "Signal".
Контакти
Імена контактів не повинні містити військові звання, посади, назви підрозділів, позивні. Можна підписати ім'ям і вигаданим прізвищем.
Листування
Видаляйте частини листувань, що компрометують. Не видаляйте повністю — тільки частину, яка може викликати питання.
Історія браузера
Почистіть історію, пошукові запити, історію переглядів. Не видаляйте все, порожня історія — теж підозріло.
Резервний телефон
Можна давати на перевірку запасний телефон. Він має виглядати як основний, наче ви ним регулярно користуєтеся. Але треба бути впевненим, що другий не знайдуть.
Як правильно видаляти файли без можливості відновлення читайте за посиланням.