Як зміцнити організм і протистояти респіраторним захворюванням? Поради надав лікар з гігієни праці відділення епіднагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань КРАМАТОРСЬКОЇ РАЙОННОЇ ФІЛІЇ ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Леонід Пеліфосов.
«Осіння погода відзначається подальшим зниженням температури повітря та холодними дощами. Разом з похолоданням зростає кількість простудних захворювань, адже ми все менше буваємо на свіжому повітрі, більше знаходимось у закритих приміщеннях, частіше стикаємося з хворими людьми. До того ж скорочення світлового дня сприяє зниженню захисних сил організму. У 5% людей сезонне зниження імунітету закінчується бактеріальною інфекцією, наприклад ангіною, запаленням вуха, придаткових пазух носа. Але найбільш поширеними простудними захворюваннями є саме гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), викликані різноманітними вірусами, в т.ч. вірусами — збудниками коронавірусної хвороби COVID-19 та грипу.
Прояви респіраторних інфекцій багато в чому подібні, їх об’єднують, перш за все, симптоми з боку верхніх дихальних шляхів, але мають і певні відмінності. Так, грип відрізняється раптовим та бурхливим початком, різким підйомом температури до 38,5-40°C, ознобом, головний болем, болем у суглобах та м’язах. Для COVID-19 характерні підвищення температури, слабкість, ломота у м’язах, втрата смаку або нюху, поява сухого кашлю. Звичайні ГРВІ можуть протікати й без підвищення температури, їх початок більш повільний, їм притаманні біль або першіння в горлі; нежить. Грип та особливо COVID-19 мають більш тяжкий перебіг, можуть ускладнюватися розвитком пневмонії, ураженням серцево-судинної, центральної нервової системи.
Антибіотики на віруси не діють, вони можуть попереджувати розвиток вторинних бактеріальних ускладнень. Ефективність противірусних препаратів, імуномодуляторів для попередження респіраторних інфекцій теж недостатня.
Найбільш надійним способом захиститися від грипу є вакцинація до початку епідемії. Не пізно зробити це і в жовтні-листопаді. Ефективність вакцинації складає 70-90%. У 2021 році впроваджені і застосовуються вакцини від COVID-19, які, незважаючи на мінливість вірусу, здатні захистити від захворювання або принаймні від його тяжкого перебігу. Рекомендується отримати базовий курс щеплень проти COVID-19 однією або двома дозами вакцини (в залежності, яка саме вакцина використовується). Через 5 місяців після первинного курсу всім людям, старшим за 18 років, слід зробити перше бустерне щеплення, а ще через 4 місяці – друге, якого особливо потребують дорослі з груп ризику. Щеплюватися можна у будь-яку пору року.Врятуватися від інших респіраторинх інфекцій за допомогою вакцинації не можна, бо універсальних щеплень від них немає. Для захисту від респіраторних інфекцій важливо застосовувати неспецифічні заходи профілактики. Перш за все, необхідно уникати переохолодження організму, одягатись по погоді та носити відповідне взуття. Комплексний підхід до профілактики цих інфекцій передбачає зміцнення опору організму, яке досягається за допомогою збалансованого і регулярного харчування. Адже від якості їжі залежить робота імунної системи. Якщо людина не отримує необхідних вітамінів та мінералів, імунітет не може боротися навіть з слабкими вірусами. Тому обов’язково включати у свій раціон страви, що містять білки, жири, вуглеводи, а також вітаміни та мінерали у вигляді фруктів і овочів; — фізичної активності, яка також впливає на імунітет. За даними ВООЗ, брак фізичної активності підвищує ризик смерті від захворювань на 20%; — правильного режиму сну. Важливо спати щонайменше 7 годин на добу; — відмови від шкідливих звичок. Куріння збільшує ризик виникнення різноманітних захворювань та впливає на всі системи організму. Якщо всі системи уражені, імунітет не здатен виконувати захисні функції. Алкоголь – негативний фактор, який впливає на центральну нервову систему людини. Це в свою чергу сприяє частому стресу, депресії та тривозі, і як наслідок – зниженню імунітету. Необхідно постійно дотримуватись правил гігієни, а саме: носити маску у людних місцях, уникати контакту з хворими, частіше мити руки, користуватися антибактеріальними серветками, не торкатися обличчя, очей брудними руками. Зміцнюйте ваше здоров’я і ніякі віруси не зможуть подолати опір вашого організму».