За інформацією: Суспільне Чернівці.
Фото: Facebook / Чернівецька обласна військова адміністрація
Через відключення електрики частина підприємств в Чернівецькій області перейшла на роботу вночі. Водночас люди скаржаться на несправедливі графіки, обласна адміністрація отримує по 50-60 дзвінків щодня.
Як формують списки об‘єктів критичної інфраструктури та чи впливають на формування графіків, а також, чи справді в Чернівецькій області більше не залишилось вільних місць для переселенців, як про це пишуть в Офісі Президента. Про це читайте в інтерв'ю начальника Чернівецької ОВА Руслана Запаранюка Суспільному.
— Як відбуваються відключення електроенергії в області? Чому не всі міські котельні підключені до об’єктів критичної інфраструктури?
— В нас є основні великі котельні, які забезпечують теплопостачанням основну масу населення. Ті котельні, які подають теплоносії лише на декілька будинків, не потрапляють під зону критичної інфраструктури, бо вони не об’ємні. Наразі ми вбачаємо за можливе, аби в період відключення світла їх заживлювати через генератори — там не потрібно великої потужності. Такі генератори є, за цим слідкують на котельнях і мають їх вмикати.
— Які об’єкти потрапляють в перелік критичної інфраструктури?
— Ми вносимо об'єкти у список критичної інфраструктури відповідно до вимог і постанов Кабміну, вони визначають цей список. Ті об’єкти критичної інфраструктури, які є в цьому переліку (не можу назвати конкретно, бо це інформація з обмеженим доступом) дійсно необхідно, щоб були заживлені й забезпечували роботу підприємств і закладів. Більшість навчальних закладів і дитячих садків мають генератори.
— Чи є на Буковині підприємства, які через відключення електроенергії перейшли на нічний режим роботи?
— Такі підприємства є. З 30 найбільших підприємств області приблизно 70% змогли перейти на нічний період роботи. В інших — технологічні процеси не дозволяють працювати вночі.
— У соцмережах користувачі масово скаржаться на несправедливі графіки відключень.
— Такі питання є. В день ми отримуємо 50-60 дзвінків, здебільшого — це люди з області. Зазвичай, не вимикають ті об'єкти, які перебувають на одній підстанції з критичною інфраструктурою. Ми поставили завдання Чернівціобленерго, щоб вони ці об'єкти перепідключили, втім це відбувається не за кілька тижнів, це довготривала робота. Також в обленерго нам відповідають, що графіки можуть не працювати або зміщаються через аварійні ситуації.
— Як відключення світла вплинуло на роботу великих підприємств та бізнесу. Чи є обраховані економічні збитки?
— На сьогодні підприємства працюють в нічний період, у скорочені зміни, можливо, десь зменшують зарплати. Відчутно, що деякі підприємства закрились і не працюють. Відчутно потребу в тому, щоб підприємства працювали за нормальним графіком, щоб ми отримували нормальне наповнення бюджету. На мою думку, втрати становлять приблизно 15%.
— В ОВА затвердили програму відшкодування приватним підприємствам грошей за куплені генератори. Який бюджет програми, скільки відшкодують і як податися ?
— Програма розрахована на три мільйони гривень. Кожен підприємець при купівлі генератора може отримати компенсацію в 30%, але не більше 50 тисяч гривень від вартості генератора. Я вважаю, програма запрацює з перших днів 2023 року. На сайті ОВА є оголошення, куди можна надіслати анкету та з якими документами приходити. Якщо буде попит, ми ймовірно збільшимо бюджет.
— Чи плануєте залучати закордонні інвестиції для наповнення обласного бюджету і що вже зробили для цього?
— Ми ведемо перемовини з представниками Австрії, Франції та Німеччини. Коли завершимо перемовини, тоді стане зрозуміло, куди зможуть залучити гроші і як інвестиції запрацюють.
— У проєкті обласного бюджету йдеться про те, що одним з основних завдань на 2023 рік є створення реабілітаційного центру для ветеранів. Що наразі про це відомо?
— Створення реабілітаційного центру є в планах. Ми розглядали кілька варіантів приміщення, зокрема госпіталь ветеранів у Чернівцях або лікарню в колишньому Герцаївському районі, ми це ще обговорюємо. Плануємо створити центр на умовах співфінансування з держбюджету. Наразі невідомо, скільки грошей на це потрібно. Також в області мало кваліфікованих реабілітологів, можливо, ми будемо залучати до роботи фахівців з інших областей.
— Також в проєкті бюджету йдеться про оптимізацію в культурній, медичній та освітній галузях. Скільки працівників планують скоротити?
— Скорочення є вимушеним, ми не можемо наразі дозволити собі при таких обсягах бюджету утримувати такі великі колективи. Плануємо скоротити 10% технічного персоналу.
— З даних реєстру судових рішень, експосадовиця ОВА, яку підозрюють у незаконному переправленні буковинців через систему “ШЛЯХ”, з серпня не працює в адміністрації. Ви звільнили її чи вона звільнилася за власним бажанням?
— Я не пам’ятаю. Можливо, звільнення було за згодою сторін. Я звик працювати з людьми яких я знаю, яким можна довіряти. Вона теж дотримується правил, що потрібно працювати з тією командою, з якою вона прийшла.
— Чи проводили вони перевірку в підрозділі, де вона працювала?
— В підрозділі, де вона працювала, ми не проводили перевірки, бо її зробили вже правоохоронці.
— Скільки буковинців звертаються щодо запитів на систему "ШЛЯХ"? Чи всіх пропускають, і чи є такі, що не повернулися назад?
— Цим питанням займається юридичне управління. Наскільки мені відомо — всі повертаються й здають декларації. По поверненню звітують, що привезли. В день приходить 4-8 запитів на "ШЛЯХ". Якщо документи на транспорт чи щодо ідентифікації людини підозрілі або не відповідають вимогам, то ми можемо відмовити у перетині.
— Нещодавно ви призначили нову очільницю департаменту охорони здоров’я. Які зміни керівників департаментів ще плануються?
— Ми розглядаємо можливість реорганізації деяких підрозділів, відтак їх об'єднання, бо вони виконуватимуть одинакові функції. Так ми зможемо вивільнити бюджетні кошти. Коли буде більше про це відомо, повідомимо.
— У січні наступного року мають відкрити КПП «Дяківці», як він буде працювати?
— Так, як і КПП «Красноїльськ». Там одинакові умови для пішоходів, для легковиків та вантажівок. Виїжджати й заїжджати зможуть порожні вантажівки та до 3,5 тонн. КПП готовий на 92-93%, плануємо відкрити його до Дня Соборності України.
— Рада оборони області з 10 грудня заборонила використовувати святкову ілюмінацію й підсвітку у парках і скверах. Хто стежитиме за дотриманням цього?
— За цим стежитиме патрульна поліція.
— Раніше в Офісі Президента й Мінреінтеграції повідомляли про те, що на Буковині немає вільних місць для людей з інших регіонів, чи це так, і яка наразі потреба в прихистках?
— Не було місць для тривалого проживання — це окремі квартири, де сім’ями можна жити від року і більше. Звісно, у нас таких умов зараз немає. Ми завершуємо облаштування приблизно 36 об’єктів, як роблять міжнародні організації та 6 об’єктів, як відновлює ОВА. Тут ми зможемо розмістити приблизно 1,5 тисячі людей. Це якраз місця для довготривалого проживання.