За інформацією: Суспільне Чернівці.
Світлина ілюстративна. фото: Суспільне Буковина
У Чернівцях немає жодної патронатної сім'ї, яка б могла тимчасово виховувати дітей у складних життєвих обставинах. Водночас місто потребує щонайменше п'яти таких родин. Суспільне Чернівці розповідає, чому бракує патронатних вихователів, як ними стати та скільки платять за виховання дітей у патронатних сімʼях.
Що таке патронатна сім’я
Патронатна сім’я тимчасово виховує дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах. Така родина може прихистити дитину будь-якого віку на три або шість місяців, поки її батьки покращують житлові умови, влаштовуються на роботу або переглядають ситуацію в сім'ї.
Це послуга, яка є альтернативою перебування дитини в інституційних закладах: у притулку чи будинку-інтернаті. Про це Суспільному розповіла начальниця міської служби у справах дітей Інна Никитенко.
"Якщо дитина потрапляє у складні життєві обставини або її забирають соцслужби чи поліція, то цю дитину спочатку поміщають у лікарню. Там вона може перебувати рівно стільки, скільки потрібно, аби її обстежити й за потреби пролікувати. Коли дитина вже здорова – бажано перемістити її в сім'ю", – каже Никитенко.
Якщо у громаді немає сім'ї, яка могла б тимчасово виховувати дитину, то її прилаштовують у соціальний реабілітаційний центр, який наразі переповнений, або у спеціалізований дитячий будинок, де можуть перебувати діти до 6 років.
Хто може бути патронатним вихователем
До патронатних вихователів є вимоги. Зокрема, ними можуть стати родини, які:
- не мають дітей віком до 4 років;
- не притягувалися до кримінальної відповідальності;
- їм не скасовували рішення про всиновлення або зняття опіки над дитиною;
- мають помічника, який допомагатиме виховувати дітей. Це може бути подружжя, бабуся чи дідусь або повнолітній брат чи сестра;
- мають необхідні умови у помешканні для проживання дітей;
- не мають іншого місця роботи;
"У патронатну сім'ю можуть направити дітей з однієї родини. Вони можуть бути різного віку або статі. Для них потрібно передбачити окремі кімнати або відокремлені місця. Також кожен член сім'ї має дати згоду на те, щоб родина стала патронатною. Це також потрібно узгодити з власними дітьми, якщо вони є", – каже Никитенко.
Яка зарплата патронатних вихователів
Патронатні вихователі отримують понад 15 тисяч гривень зарплати, а також понад 7,5 тисяч гривень на кожну дитину, яку тимчасово виховують. Якщо це дитина з інвалідністю, то понад 10,5 тисяч гривень.
"Вони не мають мати іншої роботи, бо мають займатися тільки дітьми. Це проблема, бо якось до нас прийшла пара, яка хотіла створити патронатну сім’ю: вони зрозуміли потребу, зацікавилися, але мали роботу, яка їм подобалася й не планували звільнятися", – каже Никитенко.
Також патронатні вихователі мають тиждень оплачуваної відпустки.
Як стати патронатним вихователем
Охочі стати патронатними вихователями можуть звернутися до міської служби у справах дітей, яка розташована на Центральній площі, 9. Там кандидати проходять співбесіду, на якій визначають, чи відповідають вони вимогам, щоб бути патронатними вихователями. Також працівники соцслужби мають обстежити умови у їхньому помешканні.
Опісля кандидати мають пройти двотижневе навчання й укласти договір з міською радою.
Яка ситуація у Чернівцях
До повномасштабного вторгнення у Чернівцях працювала одна патронатна сім'я. Вони виховували дітей в орендованому житлі. Коли через війну ціни на оренду зросли, сім'я була змушена виїхати за кордон.
За словами Никитенко, наразі Чернівці потребують щонайменше 3-5 патронатних сімей.
"Кількість дітей, які потребують влаштування в патронатну родину збільшується – до повномасштабної війни їх було менше. Зараз у нас в лікарні є двоє дітей, яких вже могли б помістити у патронатну сім'ю. Є діти у центрі соціальної реабілітації та будинку дитини. Щоб їх всіх прилаштувати в патронатні родини, таких сімей потрібно навіть більше, ніж 5", – каже Никитенко.
Чому бракує патронатних вихователів
За словами Никитенко, у Чернівцях є пари, які б могли стати патронатними вихователями, але більшість з них орієнтуються на всиновлення або прийомні сім'ї. Їх стримує те, що вони можуть прив'язатися до дитини й не зможуть її віддати.
"Ця проблема вирішується, бо люди мають бути вмотивовані на те, що патронат – послуга. Це нормально, бо люди працюють в садочках й присвячують своє робоче життя дітям з інших родин. Єдине, що тут дитина перебуває в сім'ї цілодобово. Це покликання, бо ти не маєш вихідних", – розповідає Никитенко.
Також є проблема з відсутністю житла.
"Патронатна сім'я, яка виїхала за кордон, сказала, що могла б повернутися, якби держава їм надала житло. У міськраді наразі є плани, щоб громада якось допомагала орендувати житло. Тоді б з'явилися охочі, бо не всі можуть взяти дітей саме через житлові умови".
Раніше Суспільне розповідало у відео, як працює патронатна сім'я у Сторожинці:
Читати ще
Читати ще На Буковині бракує патронатних вихователів. Як сім’ї виховують дітей, які потрапили у складні життєві обставини