За інформацією: Суспільне Чернівці.
Суспільне Буковина
7 листопада у Чернівцях почали опалювальний сезон. За словами керівника Теплокомуненерго Ігоря Ніколенка, в оселях містян тепло з'явиться впродовж доби. У деякі соцзаклади тепло почали подавати раніше.
Суспільне запитало Ніколенка, якою буде температура в оселях містян, чи готове Теплокомуненерго до перебоїв з електрикою та постачанням газу, та скільки котелень перевели на альтернативні види палива.
— Скільки котелень вже працюють, а скільки ще потрібно підключити?
— На балансі підприємства перебуває 90 котелень, 52 з них включили минулого тижня, інші 38 почали включати з понеділка.
— Коли в оселях буде тепло?
— В оселях тепло буде протягом доби. Відповідно до температурного графіка зараз здійснюється подача теплоносія, тому все в роботі.
— Якщо не буде світла, чи буде тепло?
— Теплова енергія виробляється з енергоносіїв — електричної енергії, газу та холодної води. Не буде світла — не буде тепла.
— Чи працює підприємство над варіантами дій, коли будуть відключати електрику?
— Пропрацьовуємо варіант з дизельними генераторами. Щоб у разі відсутності електричної енергії, наше обладнання працювало у звичному режимі. Частину генераторів закуповуємо за гроші з бюджету міста, частина генераторів є в ДСНС, ще частину поставлять міста-побратими.
— Міська рада вже виділила гроші?
— Приблизно 9,5 мільйонів виділять на найближчому засіданні виконкому.
— Чи пропрацьовували на підприємстві аварійну ситуацію, якщо не буде газу?
— Якщо не буде газу до трьох годин, ми забезпечимо циркуляцію теплоносія до споживача. Бо теплоносій охолоджується поступово, тому зможемо ще циркулювати його, аби тепловики могли відновити подачу газу. Якщо газу не буде добу-дві при великій мінусовій температурі, тоді буде проблематично. Потрібні будуть інші заходи щодо незамерзання внутрішньобудинкових та зовнішніх мереж.
— Яка температура буде в оселях чернівчан цього опалювального сезону?
— Згідно з законодавством, у наріжних кімнатах — 20 градусів, у кімнатах всередині будинків — 18 градусів.
— Відповідно до останніх рішень уряду, затверджена температура в приміщенні — 16 градусів.
— Має безпосередньо бути затверджена постанова. Відповідно до закону про житлово-комунальні послуги (на жаль, там не передбачаються умови, що йдуть військові дії), є відповідальність підприємства за надання неякісної послуги. Тому ми не можемо подавати нижчу температуру, якщо це не показано у нормативних документах.
— 18 та 20 градусів були й минулого року, тобто не зміниться для містян?
— Поки що ні, але як тільки буде відображена ця температура у постановах, підприємство перейде на інший графік роботи подачі теплової енергії.
— Понад десяток котелень ви переводили на альтернативні види опалення та казали, що ці котельні будуть пунктами обігріву в разі надзвичайних ситуацій. Скільки пунктів обігріву мають облаштувати?
— Теплокомуненерго не займається пунктами обігріву, а виключно виробництвом теплової енергії. Ми замовили безпосередньо модульні котельні й котли. Разом з міськрадою організуємо дев'ять котелень.
— Яку кількість осель чернівчан можна буде опалювати за допомогою альтернативного тепла?
— Якщо ми беремо в розрізі цих котелень, то одна з них подає до 20 житлових будинків теплову енергію. Вона в нас працює на газі й може працювати на альтернативі. Всі інші будуть як пункти обігріву. Це не обігрівання осель — це будуть пункти обігріву, де жителі міста можуть прийти й погрітися. Але ще є план заходів у міста, де будуть постійні місця обігріву на основі садочків та шкіл.
— Скільки підприємству коштувало перейти на альтернативні види палива в тих котельнях, які ви переобладнали?
— По виробництву модульних котелень і котлів, ті, що на сьогодні здійснюють виробництво, це приблизно 15 мільйонів гривень. Фактично вже є реалізовані три котельні й своїми силами підприємство ще установить твердопаливні котли на двох об’єктах.
У тарифі підприємства не передбачені ці додаткові витрати, тому через будь-які додаткові роботи ми звертаємось за допомогою до міськради.
— У Чернівцях населення та організації боргують Теплокомуненерго майже 50 мільйонів — як це впливає на роботу підприємства?
— За ці гроші ми могли б виплатити свою заборгованість. У нас 84 мільйони гривень боргу перед Нафтогазом, певна сума перед Чернівцігазом та чотири мільйони гривень перед водоканалом. Також ми могли б ці гроші використати на закупівлю певного обладнання, яке дозволило б зменшити використання енергоносіїв. Це важливо сьогодні.
— На час воєнного стану ви не можете відключати споживачів, які вам боргують. Відтак чи ви щось робите з цими боргами?
— Так, ми повідомляємо споживачів про їх борг. Щомісяця вони отримують рахунки із сумою заборгованості. Пишемо листи-претензії та подаємо до суду. У воєнний час ми не нараховуємо пені, коли подаємо до суду. І не здійснюються відключення від послуг за заборгованість — це заборонено.
Що відомо
- Тариф на тепло під час опалювального сезону залишиться на рівні минулого року. У Чернівцях це — 1204,62 гривні за гігакалорію для населення. Такий тариф затвердили у 2018 році, зараз він економічно необґрунтований.
- У червні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що в Кабміні створюють штаб для підготовки до опалювального сезону, який стане найскладнішим в історії України. У Чернівцях посадовці не виключають перебоїв з опаленням через вторгнення Росії в Україну. Відтак малі котельні переводять на тверде паливо. За потреби зможуть облаштувати пункти обігріву.