фото з відкритих джерел
Мешканці Мелітополя можуть звернутися за призначенням української пенсії при досягненні відповідного віку. При цьому необхідно дотримуватися деяких умов.
Зокрема, право на виплату від держави мають тільки ті мелітопольці, які не оформляли російську пенсію.
На сьогодні звернутися за призначенням пенсії можна безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України, онлайн через портал електронних послуг ПФУ, онлайн через портал «Дія». Оскільки перебуваючи на тимчасово окупованій території, людина позбавлена фізичної можливості звернутися за призначенням пенсії безпосередньо до органів ПФУ, існує можливість звернутися з такою заявою онлайн, повідомляють юристи.
«Для цього потрібно авторизуватися на обраному сервісі; сформувати електронну заяву; додати до неї попередньо відскановані необхідні документи; скріпити заяву електронним підписом або «Дія. Підпис». Через 10 днів отримати відповідь від органів ПФУ про призначення/непризначення пенсії, — пояснюють фахівці. — Громадянам України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України або під час тимчасової окупації виїхали на підконтрольну Україні територію, виплату пенсії здійснюють за умови неотримання пенсії від органів пенсійного забезпечення РФ.
Оскільки на сьогоднішній день обмін інформацією між органами пенсійного забезпечення України та пенсійного забезпечення Росії відсутній, особа, яка звертається за призначенням пенсії, додатково подає особисту заяву про неотримання пенсії росії і несе відповідальність за повідомлення недостовірної інформації».
Відповідальність передбачена і за отримання виплати за померлих людей. Подробиці за посиланням.
Щодо можливості звернення за призначенням пенсії через представника за довіреністю, то тут, додають фахівці, не передбачено такого способу. Навіть якби такий спосіб був передбачений Законом, видати довіреність на тимчасово окупованій території неможливо.
Пенсіонери з окупованих територій можуть отримати українську пенсію лише через банківський рахунок, але для цього потрібна особиста ідентифікація. Родичі не можуть отримувати пенсію за пенсіонера без довіреності.
Як відновити виплати
Нагадаємо, що з огляду на обмеження роботи «Укрпошти» в прифронтових регіонах, уряд ухвалив рішення відкрити пенсійні рахунки в Ощадбанку для громадян, які раніше отримували виплати на пошті.
Це означає, що кошти накопичуються на рахунках, доступ до яких пенсіонери можуть отримати після виїзду на підконтрольну Україні територію. Кошти виплачуються повністю, і пенсіонер може отримати всю суму відразу за час, поки не міг зняти пенсію поштою.
Щоб відновити нарахування пенсії, пенсіонер або його законний представник може звернутися в будь-яке відділення Пенсійного фонду (ПФУ) на території України, контрольованій урядом. Крім того, можна скористатися веб-порталом електронних послуг ПФУ. Через цей портал пенсіонери можуть відновити нарахування пенсій за допомогою електронного підпису або пройти ідентифікацію через відеозв'язок із працівниками Пенсійного фонду. Однак слід зазначити, що кошти надходитимуть лише на український банківський рахунок і переказ грошей безпосередньо на окуповані території не передбачений.
Ідентифікація через відеозв'язок для жителів окупованих територій
Щоб пенсіонери з окупованих територій могли пройти ідентифікацію, уряд розробив спеціальну процедуру ідентифікації через відеозв'язок. Ті, хто отримує пенсії на рахунки в Ощадбанку, можуть подати заявку на проходження ідентифікації через відеоконференцію. Для запису на ідентифікацію необхідно виконати такі кроки:
- веб-портал Пенсійного фонду: перейдіть на веб-портал електронних послуг, оберіть вкладку «Ідентифікація через відеоконференцію» та заповніть поля (особисті дані, дані документів). Ви також можете обрати застосунок для відеоідентифікації, наприклад Google Meet, Skype, Viber, WhatsApp та інші. У разі потреби можна запросити перекладача жестової мови або асистента;
- телефонний зв'язок із Пенсійним фондом: дзвінок на номер контакт-центру Пенсійного фонду України (0800 503 753 або (044) 281-08-70). Оператор допоможе заповнити заявку на ідентифікацію та організувати зв'язок із працівниками ПФУ.
Після подання заявки з пенсіонером зв'яжеться представник Пенсійного фонду для узгодження часу та формату відеоідентифікації. Як правило, процедура ідентифікації триває до 30 календарних днів.
Для пенсіонерів, які через обмежений доступ не можуть скористатися веб-порталом або зв'язатися телефоном, рекомендується використовувати VPN-сервіси, які допоможуть обійти блокування сайтів. Це може забезпечити доступ до електронних сервісів і реєстрацію, щоб пройти ідентифікацію, не покидаючи окуповану територію.
Згідно з українським законодавством, родичі не можуть отримувати пенсію замість пенсіонера. Проте пенсійні виплати можна зняти з рахунків, якщо пенсіонер заздалегідь оформив доручення. Для цього потрібно особисто подати відповідну заяву у відділенні ПФУ, а довіреність слід оновлювати щороку. Цей підхід може стати тимчасовим рішенням для пенсіонерів, які тимчасово не мають доступу до своїх виплат через обставини.