За інформацією: Суспільне Тернопіль.
Начальник групи комплектування у Тернопільській області 7-го прикордонного загону Андрій Лущик. Фото: Суспільне Тернопіль
Яка ситуація була на кордоні, коли розпочалася повномасштабна війна?
24 лютого під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну був великий наплив людей, які намагалися перетнути кордон. Завдяки порозумінню з польськими колегами ми забезпечили швидше оформлення людей і транспорту, що дозволило не допустити надзвичайних ситуацій на державному кордоні".
Чи змінила повномасштабна війна роботу сьомого прикордонного загону?
Робота ускладнилася не лише через війну, а й через те, що багато пунктів пропуску блокувалися чи блокуються суміжною державою. Для того, аби не створювати черг і забезпечити ритмічність пропускних операцій, ми запустили електронну чергу для вантажних автомобілів. Вона дозволяє регулювати та зменшувати напруженість при перетині кордону в разі виникнення черг. У зв`язку із відкриттям в другому кварталі 2024 року пункту пропуску "Нижанковичі", будемо розширювати штат особового складу, також він збільшується на відділені прикордонної служби "Краківець".
Робота прикордонників на пунктах пропуску через державний кордон України Фото: пресслужба 7-го прикордонного загону
Робота прикордонників на пунктах пропуску через державний кордон України Фото: пресслужба 7-го прикордонного загону
Робота прикордонників на пунктах пропуску через державний кордон України Фото: пресслужба 7-го прикордонного загону
Робота прикордонників на пунктах пропуску через державний кордон України Фото: пресслужба 7-го прикордонного загону
Чи проводите ротацію прикордонників?
Так, у межах державної прикордонної служби здійснюється ротація особового складу. Багато військовослужбовців, які з початку повномасштабного вторгнення виконували завдання на східних ділянках, зараз переведені у сьомий прикордонний загін. З початком повномасштабного вторгнення сьомий штурмовий загін неодноразово направляв зведені підрозділи, які виконували завдання на східній ділянці в зоні бойових дій. Один з таких зведених підрозділів очолював я особисто. Маємо також прикордонну комендатуру швидкого реагування, яка на цей час виконує обов`язки на півночі України, але також регулярно бере участь у бойових діях. В прикордонників наразі діє система тримісячної участі в бойових діях, після цього вони йдуть на ротацію.
Чи є випадки, коли людей, які намагалися незаконно перетнути кордон, після затримання відправляли в лави ЗСУ?
Так, такі випадки були. Є люди, яких із пункту пропуску одразу направляли до відповідних територіальних центрів комплектування.
Як відбувається мобілізація та як набираєте людей у лави прикордонників?
Мобілізація відбувається відповідно до розпорядження Генерального штабу. Набирають людей у 15-й мобільний прикордонний загін "Сталевий кордон", 1 і 3 прикордонні загони. Ці прикордонні частини комплектуються також жителями Тернопільської області. Будь-який кандидат, який потрапляє до прикордонних підрозділів, особливо тих, які беруть участь у бойових діях, не відправляється одразу для виконання бойових завдань, кожен повинен пройти відповідну підготовку. Не лише індивідуальну, а й у складі підрозділу. Тільки після цього підрозділ відправляється на виконання бойових завдань.
Ведуча Тетяна Панченко та начальник групи комплектування 7-го прикордонного загону на Тернопільщині Андрій Лущик під час інтерв’ю. Фото: Суспільне Тернопіль
У соцмережах поширюють відео, на яких працівники центру комплектування заштовхують чоловіків до автобуса, застосовують силу до них. Як ставитеся до таких дій працівників ТЦК?
Так, відео гуляють, вони прикрі, але виконання обов`язків громадянина повинно бути на першому місці. Кожен призовник, кожен військовослужбовець запасу, кожен громадянин України впродовж двох років вже мав час, щоб прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Кожен громадянин повинен докластися до оборони держави. Або ми обороняємо державу, або ні держави, ні України, ні українців не буде взагалі.
Як мотивуєте людей для контрактної служби?
Ми поширюємо та доводимо до людей актуальну інформацію, розуміння того, що для кожного кандидата на військову службу за контрактом ми шукаємо те місце й ту посаду, яка йому найбільше підходить і де людина може реалізуватися.
Робота 7-го прикордонного загону. Фото: пресслужба 7-го прикордонного загону
Чи потребує ваш загін доукомплектування?
Так, ми постійно потребуємо нових людей. Маємо багато людей мобілізованих, але водночас і багато людей, які потребують звільнення через різні обставини. Тому кожного місяця, можна навіть сказати, що кожного тижня ми повинні призивати нових людей для доукомплектування та навчання. Робити це потрібно для того, щоб підтримувати належний рівень підготовки всього персоналу загону. Роз`яснюємо людям, перш за все, що обороняти Україну потрібно, військові потрібні. І державній прикордонній службі України теж потрібні нові люди.
Що відомо про 7-ий прикордонний загін
Військовослужбовці 7-го прикордонного загону охороняють кордон з Республікою Польща протяжністю 279 кілометрів у Львівській області та 4-ьох контрольованих прикордонних районах (Червоноградський, Львівський, Яворівський, Самбірський). Загальна протяжність ділянки відповідальності загону — 279 кілометрів, з яких суходолом — 229 (з них гірська — 107), річкою — 50. Створили загін у 1943 році.