За інформацією: Суспільне Чернігів.
ФОТО: Суспільне Чернігів
Відновили старий млин та пекарню, щоб мати хліб під час російської окупації у березні 2022 року. Мова про село Киселівка біля міста Мена, російські військові сюди не заходили, але відрізали населений пункт від забезпечення. Через п'ять днів жителі села вирішили запустити стару пекарню.
За словами старости Киселівського старостинського округу Наталії Очковської, пекарня не запускалась понад 10 років. Поки пекарню приводили до ладу, вирішили відновити млин. У селі точно не знають, скільки йому років. Але раніше його використовували для подрібнення зерна для худоби, розповідає Очковська.
Староста Киселівського старостинського округу Наталія Очковська. ФОТО: Суспільне Чернігів"Млин так само ремонтували, підключали три фази, бо не було там взагалі нічого, ні світла, нічого. Знаходили всі ресурси, які можна, і всіх, кого можна було підключати".
Щоб забезпечити хлібом всіх жителів і сусідні села, люди почали зносити дріжджі та сіль. Зерном забезпечив місцевий підприємець. За 24 дні роботи пекарні через млин пройшло близько п'яти тонн зерна, говорить староста.
Аби випікати хліб, треба було спочатку просіяти все борошно, бо воно було другого сорту, розповідає жителька села Ніна Чепіга. Вона і ще п'ять її односельців тоді працювали у пекарні.
Жителька села Киселівка Ніна Чепіга. ФОТО: Суспільне Чернігів"За день мішків три-чотири ми пересівали. Ну половина цього були висівки можна сказати: половина діжки муки, половина висівок".
Рецепт для випікання Ніна Чепіга мала, бо раніше працювала у пекарні.
"Я принесла цей зошит і ми почали по цьому зошиту випікати хліб. Трохи, що виходило, трохи ні".
Робота пекарні у березні 2022 року у Киселівці. ФОТО: Ніна Чепіга
Працювали у цеху із сьомої ранку і до вечора. За раз у печі випікалось до 72 хлібин.
Далі хліб перевозили до магазину і роздавали безкоштовно за списком. Робили це через день, бо возили продукцію і до інших сіл громади.
Такий вигляд має млин у Киселівці зсередини. ФОТО: Суспільне Чернігів
Після деокупації області, пекарню і млин знову закрили. Зі слів старости, через нерентабельність. Дехто з місцевих жителів досі зберігає хліб, який випікали навесні 2022 року.