Як узаконити права власності на самовільно збудовану споруду – декілька порад

Самобудом є будь-яка будівля, яка побудована без відповідного дозволу, що видається органами місцевого самоврядування. Навіть після завершення будівництва таку будівлю її власник не зможе продати іншим стороннім особам, подарувати чи залишити у спадок дітям чи близьким родичам. Саме тому кожен самобуд в кінцевому результаті потребує відповідного документального оформлення задля отримання в подальшому прав власності на споруджений об’єкт. Процес документального оформлення самобуду, як інформує сайт https://vsezakonno.com.ua/poslugy/uzakonyty-samobud/, може відбуватися за декількома процедурами, які залежать від площі збудованого будинку, дати завершення будівництва та типу будівлі.

Обираємо процедуру для узаконення самобуду

Чинним законодавством передбачено чотири способи для узаконення самовільної забудови, вибір яких залежить:

  • від площі житлового будинку – для житлових/дачних будинків, що мають площу до 500 кв. м. а також прибудов на кшталт гаражів, літніх кухонь, басейнів тощо може застосовуватися загальна процедура реєстрації прав власності;
  • дати завершення будівництва – для будинків, збудованих до 1992 року можливе оформлення прав власності одразу, тобто без жодних обмежень щодо площі житлової забудови;
  • одночасно від площі будинку (до 300 кв.м та дати його завершення – з 1992 року до 2015 року). Чинним законодавством для таких об’єктів передбачена т.з. будівельна амністія.

За окремою процедурою відбувається узаконення прав власності на об’єкти, що належить до певних класів наслідків та несуть певну небезпеку для самого забудівника та будівель (об’єктів), які розташовані довкола самобуду. В усіх без винятку випадках узаконення процедури самовільної забудови обов’язковим є наявність документів, що підтверджують права власності на земельну ділянку, де побудовано об’єкт та документів, що підтверджують особу забудівника (паспорт, довідка з податкової про присвоєння ідентифікаційного номера). Для об’єктів площею до 500 кв. м потрібен ескіз на будинок, для будинків площею понад 500 кв. м – проект майбутньої споруди. 

Як провести легалізацію самовільної забудови

Для узаконення (легалізації) самовільної забудови варто залучити спеціалізовану організацію, що має відповідних інженерно-технічних фахівців з досвідом роботи. На першому етапі фахівці залученої компанії обстежують об’єкт, визначають його точні параметри та технічні характеристики, на основі яких приступають до виготовлення технічного паспорту.

Далі в залежності від типу споруди технічний паспорт, документи, що підтверджують права власності на земельну ділянку та посвідчують особу, подаються до територіального органу Державної інспекції з архбудконтролю, який видає декларацію про готовність збудованого об’єкту до подальшої експлуатації. Далі отриману декларацію та повний пакет документів передається до ЦНАПу, через який здійснюється виготовлення документа, що засвідчує права власності на об’єкт.

Новости Украины