Житомиряни в реальному часі зможуть перевірити чистоту повітря

У Житомирській громаді стартує проєкт громадського моніторингу повітря, —  повідомили у міській раді.  

ГО «ЛУН Місто» аналізує атмосферне повітря за допомогою спеціальних станцій, що вимірюють наддрібні частки PM1, PM2.5, PM10, які негативно впливають на здоровʼя.

Житомир — дванадцяте місто в Україні, де працюватимуть станції аналізу повітря, і мережа об’єднує вже сотню таких приладів по Україні.

Андрій Антоненко, співрозробник  «ЛУН Місто AIR», аспірант Київського національного університету імені Тараса Шевченка, демонструє станцію:

Відео дня

«Вона складається з двох частин – умовний  «носик», де знаходяться сенсори та «мізки», які під’єднуються до WI-FI,  і  далі передаються дані. Всередині «носика»  встановлено  датчик дрібнодисперсного пилу. Датчик працює на явищі  лазерного розсіювання. Тобто маленька частинка потрапляє у вимірювальний канал під певним кутом, і таким чином вираховується кількість концентрації цього пилу. Додатково ми встановили ще датчики  температури та вологи, що дозволяє більш точно вимірювати показники», — говорить розробник. 

Така конструкція відповідає європейським нормам.

« Відправляємо станцію користувачу, він самостійно встановлює її на вікно своєї квартири й під’єднується до мережі. Ми перевіряємо, чи всі параметри працюють і виводимо дані на карту», — пояснює Андрій Антоненко.

Йдеться про індекс якості повітря (AQI),  який  має певну градацію з кроком у 50 одиниць.

 Від 0 до 50 – це показники  чистого повітря, від 50 до 100 – це помірне, тобто прийнятне. «Чим вищий цей показник, тим більшій кількості людей не бажано виходити на вулицю», – каже розробник.

П’ять таких станцій у Житомирі вже встановлено. Наразі ситуація  у нашому місті нормальна.  Показники AQR  можна подивитися на сайті. Вони змінюються у реальному часі.  Результати також доступні  у Telegram- та Viber-ботах.  

Наразі  громадська організація проводить  прийом заявок на встановлення станцій. Кожен охочий може її подати через форму. 

Станції надають та  встановлюють безоплатно.  Для цього  потрібні розетка та WIFI-доступ.  Перевагу надаватимуть  заявникам з урахуванням рівномірного розподілу по місту.

Джерело

Новости Украины